Čitava priča na kraju se pretvorila u pravi pravcati tulum u kojem smo svjedočili i bizarnoj situaciji u kojoj je tonac članove grupe morao sprečavati da zapale cigaretu na pozornici.
Kada bi koncert koji je makedonska trojka 21 Vek, pojačana predizvođačima Dinom Jashari i ManMachineom, održala u Močvari, netko procjenjivao samo prema fotografijama publike, vjerojatno bi zaključio kako su klubom na Savskom nasipu odzvanjali zvuci nekog radikalnog eksperimentiranja, najekstremnijih žanrova punka i metala ili kakve druge, samo malom krugu slušatelja namijenjene glazbe.
Stvarno stanje stvari, međutim, bilo je skoro pa dijametralno suprotno pošto je oko 25 okupljenih, koji su u četvrtak iz bogate ponude odabrali upravo Močvaru, prisustvovalo modernom i vrlo kvalitetnom pop koncertu i slušalo autore koji bi se, u nekom normalnijem i glazbeno logičnijem svijetu, redovno pojavljivali na top-listama i dupkom punili čak i neusporedivo veće prostore.
Drugim riječima, stvarno mi nije jasno kako je novi bend Vaska Atanasoskog, jedne od najznačajnijih figura makedonske glazbe u posljednjih nekoliko desetljeća, došlo ‘ovjeriti’ tako malo ljudi, posebno jer je i spomenuta Dina već prvim singlovima osigurala status velike regionalne nade. Analiziranje uzroka slabe posjećenosti, posredno i ukusa ovdašnje publike, ostavit ćemo za neku drugu priliku te se, umjesto toga, posvetiti onom što smo u četvrtak imali prilike čuti i vidjeti.
Večer je otvorio Goran Uroić aka ManMachine koji nas je uz pomoć svog vjernog Rolanda XP50 i slične ‘mašinerije’ vratio u osamdesete i održao nam malo glazbeno predavanje o synth-popu, darkwaveu i drugim srodnim pravcima toga vremena. To u prijevodu znači kako smo slušali nastup inspiriran sastavima poput Classix Nouveaux, Depeche Mode, ranim Human Leagueom, Garyjem Numanom pa čak i komercijalnijim izdanjima Suicidea, pri čemu Uroić ipak ima dovoljno originalnosti da se ne pretvori u nešto nalik jukeboxu svojih omiljenih autora. Izgovor engleskog bi mogao malo poboljšati, no u svakom je slučaju zaslužio puno više od sviranja pred jednoznamenkastim brojem znatiželjnika, tim više što njegov izričaj u potpunosti korespondira s trendovima koji na svjetskoj sceni vladaju već godinama.
Dinu Jashari prvi sam put gledao prije par mjeseci na rođendanu našeg portala u klubu Dva Osam i premda njezin izričaj nikako nije moja ‘šalica čaja’, neosporno je da se radi o talentu kakav se rijetko sreće, pogotovo na ovim prostorima. Bliske radovima Billie Eilish, ali i Lorde pa i jednoj Erykah Badu ili Lauryn Hill, Dinine pjesme vrlo sugestivno i dopadljivo spajaju dream pop i modernija čitanja soula, pri čemu vrijedi spomenuti i interesantne, blago psihodelične dionice gitarističkog joj sidekicka Luke Toševa.
Poslije svih bendova i projekata, počevši od kultne Bernays Propagande i Xaxaxa do samostalnih uradaka, Vasko Atanasoski s 21 Vekom kao da je odlučio pokazati i dokazati kako je post-punk u stvari nevjerojatno plesna pa i komercijalna glazba. Uz pomoć Denija Krsteva na gitari i basista Radeta Jordanovskog tako je u jednom trenutku zazvučao kao New Orderi, u drugom poput prvih ploča The Carsa ili Wirea, a sve to nije previše daleko ni od današnjih indie senzacija tipa Foals.
Skoro sve što su u četvrtak odsvirali instant ulazi u uho, kako savršeno melodičnim refrenima tako i Danijevim sitnim gitarskim vezovima, pri čemu su za koplje ispred ostatka bile „Ulica po ulica“, „Kako vo 96ta“, „Kje zavrsham pod mostot“ i „Užasno mi fališ“, neodoljivo zarazni singl s drugog im studijskog albuma. Atanasoski je i jedan od najzabavnijih i najenergičnijih frontmena u regiji, čija obraćanja publici često odlaze u sferu stand-upa pa je tako ponovno neprestano silazio sa stagea i nagovarao okupljene da bendu donesu pivo, pri čemu je najzabavniji trenutak večeri nedvojbeno bila izvedba „Čekam ‘ko kuče“ u kojoj je najnabrijanije u Močvari uspio navesti i da laju.
Svoje mjesto u njegovom pomaknutom toku svijesti sinoć su našle i crvene brigade, ženski ogranak Bad Blue Boysa zvan Bad Blue Girls, ali i zagrebački kultovi poput nekadašnjih Patarena i neuništivog Hogara i njegovih Motusa.
Čitava priča na kraju se pretvorila u pravi pravcati tulum u kojem smo svjedočili i bizarnoj situaciji u kojoj je tonac članove grupe morao sprečavati da zapale cigaretu na pozornici.
U konačnici, vrlo zabavan koncert koji je u velikoj mjeri uspio isprati gorak okus izazvan minimalnim brojem posjetitelja, okus koji postaje još gorkiji kada se sjetimo kakvi sve pop bendovi u posljednje vrijeme prolaze u Zagrebu.