Masovni ubojica i lider kulta koji je poslužio kao inspiracija brojnim modernim umjetnicima umro je u ujutro 19. studenog u zatvorskoj bolnici u Kaliforniji.
Smrt Charlesa Mansona proglašena je u 20:13 sati u nedjelju 19. studenog. Kako navodi službena izjava kalifornijskoj korektivnog i rehabilitacijskog odjela jedan od najpoznatijih američki zatvorenika 20. stoljeća bio je već u siječnju ove godine hospitaliziran zbog nekoliko gastrointestinalnih krvarenja. Liječnički tim je tada zaključio kako je Manson preslab za operativni zahvat, te ga je vratio u kaznionicu. Početkom prošlog tjedan ponovno je bio hospitaliziran iz istih razloga.
Charles Milles Manson bio je američki glazbenik i kriminalac, najpoznatiji kao osnivač i vođa kvazi-hipijevske komune pod imenom “Porodica” (Family, eng. prijev.) čiji su pripadnici, po njegovom naređenju, u ljeto 1969. počinili seriju višestrukih ubojstava u Los Angelesu, čija je najpoznatija žrtva bila glumica Sharon Tate, supruga redatelja Romana Polanskog.
Manson, koji je najveći dio dotadašnjeg života proveo po zatvorima i popravnim ustanovama, a u nekoliko godina prije ubojstava izgradio određenu reputaciju na kalifornijskoj kontrakulturnoj sceni, je vjerovao kako će ubojstva potaknuti apokaliptični rat između američkih crnaca i bijelaca, kojeg je nazvao “Helter Skelter”, po istoimenoj pjesmi Beatlesa, od koga će biti pošteđena jedino njegova “Porodica”. Manson je uhapšen i na senzacionalnom suđenju, tijekom koga je zajedno sa svojim sljedbenicima izazivao pažnju provokativnim ponašanjem, proglašen krivim i osuđen na smrt.
Kazna je, pak, zbog uvođenja privremenog moratorijuma u Kaliforniji preinačena na doživotni zatvor, koga je Manson izdržavao u Državnom zatvoru Corcoran. Manson je tokom nekoliko posljednjih desetljeća postao predmetom ili inspiracijom za brojne knjige, filmove i djela fikcije, te je tako stvorio reputaciju jednog od najpoznatijih i najzloglasnijih ubojica 20. stoljeća.
Prije ubilačke misije njegovog kulta, Manson je bio slavoljubiv pjevač i tekstopisac koji je u Los Angelesu surađivao i s Dennisom Wilsonom, bubnjarem i jednim od osnivača The Beach Boysa. Dana 6. ožujka 1970. objavio je i debitantski album “Lie: The Love and Terror Cult”. Iako nije postigao komercijalni uspjeh, album je postao svojevrsni kult među zainteresiranima za slučaj Manson, nadahnjujući mnoge glazbenika na obrade i sampleove.
“Lie: The Love and Terror Cult” sadržavao je pjesmu “Cease to Exist”, koju su The Beach Boys kasnije obradili i objavili pod nazivom “Never Learn to Love”. Kroz svoju vezu s Dennis Wilsonom, Manson je također kratko surađivao s članovima Beach Boysa Carlom i Brianom Wilsonom. Pored “Cease to Exist”, pjesme poput “Look at Your Game, Girl”, “Garbage Dump” i “Home is Where You’re Happy” doživjele su svoje obrade od imena poput Guns N’ Roses, Rob Zombie, GG Allin, The Lemonheads, The Brian Jonestown Massacre i Devendra Banhart.
Jednom iza rešetaka, Manson je nastavio stvarati glazbu pomoću magnetofona. Tijekom 1980-ih i 90-tih, objavio je niz snimaka i narativnih djela, uključujući “Commemoration”, “Son of Man”, “Live at San Quentin” i “The Way of the Wolf”. Također je uspio dobiti i talente za svoje projekte, poput frontmana Henryja Rollinsa iz grupe Black Flag, koji je snimio zbirku pjesama s Mansonom nazvana “Completion”.
Redatelj Quentin Tarantino planira ispričati priču o ubojstvima Manson Family u svom idućem filmu.