Za razliku od norveškog black metal sastava istog imena (ako se izuzmu točke iz svakog slova u nazivu) londonska grupa S.C.U.M. nudi posve drugačiju zvučnu sliku.
S.C.U.M. ne pršti od originalnosti, dapače riječ je o retro post punk izričaju pomiješanom u dobrom dijelu s elementima brit popa i ranog gothic rocka iz vremena albuma „Love“ The Culta. Osjeti se u S.C.U.M.-u mračna hermetičnost Joy Divisiona, neutješni romantizam The Smithsa i u najvećoj mjeri britka pop struktura pjesama u stilu grupe Suede. Čak i glas pjevača Thomasa Cohena iz S.C.U.M. najviše sličnosti ima s vokalom Bretta Andersona iz Suedea.
S.C.U.M. spada u posljednju generaciju mladih britanskih glazbenika oslonjenih na srž glazbenog izričaja druge polovice 80ih koji svojim „puritanskim“ pristupom uspješno vraćaju vremensku kazaljku unatrag jer vole, razumiju i znaju oblikovati ono što rade. Oni su klonovi rock prošlosti na isti način kao što su to u synthpopu danas La Roux i Hurts. Njihova svojevoljna zabarikadiranost u vremenskoj kapsuli je nešto što je u ovom trenutku prednost, a ne mana, stoga: da, oni jesu klonovi, ali dobri klonovi. Shvatili su kako to treba raditi i uspjeli su udahnuti dovoljnu dozu osobnosti kako ne bi zvučali kao površne kopije.
No prvijenac „Again Into Eyes“ S.C.U.M.-a ima i par nedostataka. Prvi je da ne postoji jaki singl koji bi ih mogao brzo i sigurno etablirati. Dakle nemaju nešto poput „Animal Nitrate“ što su imali njihovi idoli Suede, ili „Better Than Love“ i „Quicksand“ koje su imale njihove današnje kolege Hurts i La Roux. Drugi nedostatak leži u tome što prvo preslušavanje u sebi ne posjeduje taj instant magnetizam koji traži još jednu konzumaciju. No dobro, nije to ni prvi, ni posljednji album s tom karakteristikom, ali je sigurno da jednim debitantima to ne ide u korist.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MOWANx94pbU[/youtube]
Oni odvažniji slušatelji, ili pak lijeni, kojima je repeat funkcija defaultno postavljena na playerima su tu u prednosti.
„Again Into Eyes“ je slojevit poput ružina cvijeta, svako slušanje je novo otvaranje i što je najvažnije album nije jedan od onih koji brzo dosade. Pjesma „Faith Unfolds“ nije najsretnije rješenje za otvaranje albuma, no veće ugoda dolazi nakon nje u obliku „Days Untrue“ i posebno u trećoj „Cast Into Seasons“ u kojoj je očito kako Thomas Cohen spada u pjevače na koje se može računati, jer pored karakateristične boje njegovog tenora posjeduje i snažnu suspenziju i dramski element. U suprotnome „Cast Into Seasons“ ne bi zvučala tako obredno i potmulo, što se kasnije ponovno i jednako uvjerljivo događa u pjesmi „Requiem“.
Balada „Paris“ dokazuje da je Cohen sjetna duša koja poetski skladno oblikuje i izgovara misli na tragu svog puno starijeg kanadskog prezimenjaka. Dotična pjesma je uz „Sentinal Bloom“ zanimljiva igra glasnog i tihog, intimnog i svečanog, dok posljednja „Whitechapel“ zvuči kao najbolja moguća opcija za onu koja je trebala otvoriti album između uvrštenih pjesama, jer bi S.C.U.M. puno uvjerljivije i ljepše „eksplodirao“ iz zvučnika u tom slučaju. No ipak u ovom trenutku je važnije da je riječ o grupi čija glazba posjeduje dovoljno elemenata da bude ozbiljnije shvaćena u budućnosti.
Ocjena: 7/10
(Mute / Dallas Records, 2011.)