Nova imena na Terraneu: The Roots, Parov Stelar Band, The Vaccines, The Jicks, Future of the Left, tUnEyArDs, Aeroplane, Max Tundra, Jarboli, Ola Horne, The Toronto Drug Bust, Kandžija i Erotic Biljan & His Heretics.
THE ROOTS
Ovaj planetarno poznat šesteročlani američki hip-hop, neo-soul i rap sastav iz Philadelphije osnovali su 1987. Tariq “Black Thought” Trotter i Ahmir Thompson. Hvaljeni zbog korištenja pravih instrumenata, albume najčešće snimaju uživo, bez korištenja samplova, a njihov zvuk karakterizira snažni utjecaj jazza i funka. Do sada su surađivali s mnogim poznatim glazbenicima različitih žanrova kao što su Jay-Z, Mos Def, Betty Wright ili Sufjan Stevens. Prekretnicu je označio album “Things Fall Apart” (1999.), s kojega je duet s neo soul pjevačicom Erykom Badu, You Got Me, nagrađen Grammyjem za najbolju duet izvedbu. Album “Phrenology” (2002.), na kojem se našao Seed, duet s Codyjem ChesnuTTom, postigao je zlatnu tiražu, a za suradnju s kantautorom Johnom Legendom na albumu “Wake Up!” osvojili su još jedan Grammy i brojne druge nagrade. Posljednji, deseti studijski album, izdan prošle godine, hvaljeni je konceptualni album pod nazivom “Undun”.
PAROV STELAR BAND
Marcus Füreder poznatiji kao Parov Stelar živi i radi u Linzu u Austriji. Počeo je kao klupski DJ sredinom 90-ih no ubrzo je krenuo stvarati vlastitu glazbu, od 2004. koristeći ime Parov Stelar. Prvim LP-jem “Rough Cuts” (2004.), izdanim za vlastitu etiketu Etage Noir, osvojio je plesne podije i lounge barove diljem svijeta. Istančanim osjećajem za estetiku zvuka vješto sjedinjuje nu-jazz, elektroničku i house glazbu, stekavši nadimak predvodnika novog žara, electro swinga.
THE VACCINES
The Vaccines su mladi bend iz Londona u sastavu Justin Young na vokalima i gitari, Árni Hjörvar na basu, Freddie Cowan na još jednoj gitari i Pete Robertson na bubnjevima. Prvijencem “What Did You Expect From The Vaccines?”, izdanim prošle godine odmah su osvojili publiku i top ljestvice, a nominirani su i za MTV-jevu nagradu za najbolji novi bend, te za Brit Award nagradu kritike. Stvarajući glazbu u najboljoj maniri Ramonesa ili Strokesa, utjecaje crpe iz vrlo raznolikih žanrova poput slatkastog rocka 50-ih, garage rocka 60-ih, noisa 90-ih u stilu Jesus and Mary Chain i power popa.
STEPHEN MALKMUS & THE JICKS
Ovu indie junačinu stvarno nije potrebno posebno predstavljati. Još je krajem 80-ih, u Stocktonu u Kaliforniji, sa Scottom Kannbergom osnovao Pavement, kultni bend koji je u desetak godina postojanja zaradio ugled jednog od najutjecajnijih underground indie bendova 90-ih s iznimno strastvenim krugom obožavatelja. Dvije godine nakon Pavementovog razlaza, Malkmus je 2001. izdao prvi samostalni istoimeni album, u suradnji s Jiksima, i tako nastavio zlatni niz odličnih albuma i pohvala.
FUTURE OF THE LEFT
Future of the Left je beskompromisni bend iz Cardiffa u Walesu kojeg su 2005. osnovali pjevač i gitarist Andy “Falco” Falkous i bubnjar Jack Egglestone, uz koje u sadašnjem sastavu nastupju Jimmy Watkins na gitari i Julia Ruzicka na basu. Otada su izdali dva studijska albuma, “Curses” (2007.) i “Travels with Myself and Another” (2009.) i s oba zaradili čistu osmicu na Pitchforku i općenitu naklonost kritičara. Provokativnim tekstovima, gotovo militantnim melodijama, vrtoglavim tempom i gitarističko-bubnjarskim eksplozijama, Future of the Left stvaraju gromoglasni post hardcore koji će svakako trgnuti i najuspavanije.
AEROPLANE
Iza ovog se imena krije Vito de Luca, klasično obrazovani glazbeni producent talijansko-belgijskog porijekla, poznat i po remiksevima Grace Jones, Friendly Fires i Sebastiana Telliera. Sada nam donosi svoj debi album “We Can’t Fly sniman” u Toulouseu, Parizu, Londonu i Los Angelesu uronjen u plesne zvuke disca i rane elektronike 80-ih, okupane raznolikim gorko-slatkim utjecajima koji se protežu od Abbe i filmske glazbe Giorgia Morodera, do Stonesa i talijanskih šansonijera poput Vita Deluce čije se glazbe sjeća iz djetinjstva. N
tUnE-yArDs
Kad je u travnju 2011. izdan drugi LP samozatajne američke kantautorice Merrill Garbus, postalo je jasno zašto su je dvije godine ranije, netom nakon što je na recikliranim kazetama u opticaj pustila svoj prvijenac “BiRd-BrAiNs”, vrbovali predstavnici kultne britanske etikete 4AD. Album “w h o k i l l” odmah je naišao na nepodijeljeno oduševljenje kritike i publike i osvojio prva mjesta gotovo svih značajnijim godišnjih ljestvica. tUnE-yArDs s iznimnom lakoćom kreiraju kompleksan spoj indie popa, bluesa, folka i afričke glazbe, kojem je gotovo nemoguće odoljeti.
DAN MANGAN
Nekoć tek folk pjevač rumena lica, Kanađanin iz Vancouvera Dan Mangan sada stoji na vratima uspjeha. U zadnjih je nekoliko godina održao brojne koncerte u Europi, na američkim turnejama pratio je glazbenike poput Walkmena, Decemberistsa i Okkervil Rivera i rasprodao klubove diljem Kanade. Godine 2009. izdao je prvi album “Nice, Nice, Very Nice”.
MAX TUNDRA
Max Tundra, pravim imenom Ben Jacobs, engleski je multi-instrumentalist, pjevač i glazbeni producent. Uz vlastitu glazbu, remiksirao je i pjesme za glazbenike kao što su Franz Ferdinand, Architecture in Helsinki, The Futureheads i Pet Shop Boys, a jedan je od posljednjih glazbenika koji su snimili legendarni John Peel Session. Tundra je izdao i tri autorska albuma.
JARBOLI
Grupa Jarboli formirana je početkom 90-ih u Beogradu, javno nastupaju od ’93., a njihovo prvo izdanje, samizdat kaseta “Čizmanoga”, objavljeno je 1996. Do danas su izdali još četiri albuma, dva maksi singla i jedan živi mini album. Od samih početaka sviraju u nepromijenjenom sastavu: Boris Mladenović, Daniel Kovač, Nemanja Aćimović i Žolt Kovač, a početkom nultih pridružila im se i čuvena pijanistica Sonja Lončar.
KANDŽIJA
Kandžija je dvadesetsedmogodišnji osječki reper, borac za pravdu i humanist. Na sceni je već duže vrijeme, a glasi kao jedna od najvećih nada hip-hopa na ovim prostorima i kao jedan od najboljih freestylera. Poznat po eklektičnom zvuku, osobnom stilu, iskrenim stihovima i bitovima stare škole, ime je izgradio upravo brojnim nastupima, od Ljubljane do Exita u Novom Sadu, a nastupio je čak i u osječkom HNK-u
EROTIC BILJAN AND HIS HERETICS
Heretici su karijeru započeli svirajući standarde garage punka 60-ih s „Back from the grave” i „Pebbles” kompilacija, a nakon mnoštva odsviranih koncerata, jedini logičan potez bio je stvaranje vlastitih pjesama. Čak i prije službenog izdanja prvog albuma, Heretici su prosvirali cijelu Hrvatsku, Sloveniju, Austriju i Njemačku, te dijelili stage sa poznatim bendovima poput MC5/DKT, Supersuckers, The Cynics, The Fuzztones, The Nomads, Juliette And The Licks, Horrorpops, Meteors i mnogima drugima.
OLA HORHE
Ola Horhe je elektro-akustični duo nastao u Beogradu 2007. godine. Osnovali su ga klavijaturist Andy Pavlov, koji koristi originalne analogne sintisajzere s kraja 70-ih i početka 80-ih godina, i multiinstrumentralist Attack El Robot na bubnjevima, a trenutno nastupaju kao trio u postavi Andy Pavlov (sintisajzeri, vokal), Sonja Lončar (sintisajzeri, vokal), Nemanja Aćimović (akustični i elektronski bubnjevi). Njihov je prvi nastup proglašen glazbenim događajem 2008. godine po izboru publike web časopisa Popboks.
THE TORONTO DRUG BUST
Ova slovensko-finska suradnja čisti je rock’n’roll, ali i više od toga. Njihova priča započela je u Londonu 2007. kad je slovenski glazbenik Izak Kosir (Sir Izak K.O.) upoznao kanadskog gitarista Richa Raganyja i rock odmetnika Neila Leytona. Godinu dana kasnije pridružio im se Finac Rami Helin (iz Turku Romantic Movementa) i, okupivši nekoliko raznolikih glazbenika iz Slovenije, Finske, Švedske i jednog čak iz Australije, započeli su snimanje prvog zajedničkog albuma, “Enfant Terrible”.
Terraneo se u Šibeniku održava od 7. do 9. Kolovoza, lokacija je ostala nepromijenjena – bivša vojarna Bribirskih knezova. Festivalske ulaznice u prodaji su po cijeni od 390 kuna i to do 14. svibnja. Nakon toga, cijena će do početka festivala biti 440 kuna, dok će na samom ulazu koštati 490 kuna.