Čini se da sedmica nije sretan broj zagrebačkom glazbenom festivalu INmusic. Festival koji je započeo ovoga četvrtka, 28. lipnja na zagrebačkom jarunskom jezeru već mjesecima ne prati najbolja karma.
Headlineri i ovoga su puta izazvali mlake reakcije hrvatske glazbene publike nakon što su po treći put najavljeni Škoti Franz Ferdinand, Gogol Bordello, Gorillaz, Mando Diao i Irci The Cranberries koji nas punih deset godina nisu posjetili. Potonji su nedavno otkazali nastup da bi ih zamijenio engleski New Order. Ova kompenzacija ocvalim zvijezdama nije jedina na ovogodišnjem festivalu. Na sam je nulti dan mlada engleska zvijezda Plan B zbog iscrpljenosti otkazao svoj nastup, da bi ga se zamijenilo Letom 3. Let 3, čini se, nisu iscrpljeni izvođenjem istog repertoara već sedam godina otkako nisu objavili nove materijale. Danas već predvidljivi riječki rockeri izveli su standardni performans pred mnoštvom koje ih je u svom životnom vijeku u nekoj od varijanti pogledalo barem triput. Naravno, moramo i istaknuti da publika koja je kartu kupila zbog Plana B jamačno sluša Let3. Šteta zbog gubitka jednog od najsvježijih imena ovogodišnjeg izdanja festivala pokušalo se nadoknaditi ad hoc spuštanjem cijena jednodnevnih karata s 300 na 230 kuna onima koji su je tog dana kupili. Međutim organizacija nije bila nimalo jasna prema posjetiteljima koji su je ranije kupili. Možda je razlog u tome bilo ignoriranje slona u sobi u svrhu trženja i ono malo sredstava prikupljenih najlošijom izvedbom festivala dosad. Možda zato jer su Letovci tražili istu svotu kao i Plan B, a možda su u jarunskoj šumi…
Nulti dan nije spasio ni nastup Gorillaz Sound Systema kojeg možemo lako smjestiti u kategoriju švercanja. Zanimljivi vizuali kompenzirali su tek djelomično nedostatak očekivanih aktera, odnosno članova benda, kao i ozbiljnijeg repertoara koji ne bi djelovao kao jednodjelna fuzija uspješnica. Svoj je stav prema njihovom nastupu publika pokazala napuštanjem usred repertoara.
Da nije sve tako crno i kritično kako nam je potpuno suvišni nulti dan sugerirao, potvrđuje već idući prvi službeni dan festivala. Posljednjeg petka u lipnju, u Zagreb su nakon četiri godine stigli ambasadori multikulturalizma Gogol Bordello. Dernek je jedini ispravan termnin koji možemo pripisati onome što je ovaj gypsy-punk sastav priredio. Nešto prije njih, zagrebačka je punk-rock trojka Ruiz dramatično odlučila prekinuti vezu i razići se ni manje ni više nego na dan INmusica. Tako ni njih nismo uspjeli čuti, a od organizatora dobiti obavijest o otkazivanju nastupa. Možda je svima na Jarunu bilo vruće, a možda netko novi treba uvesti reda u ovaj Festival dok se to može. Nažalost, New Order kao drugi headlineri tog dana i zamjena za otkazane The Cranberries to nisu uspjeli. Iako korektno odrađen nastup, naglasak je bio na odrađivanju, pa je i reakcija publike na mlaki bend bila mlaka.
Subota kao posljednji festivalski dan gradacijom kvalitete donijela je i pozitivnu kritiku. Tijekom poslijepodneva i rane večeri jednog od najsparnijih dana u ovoj godini nije se dalo naslutiti da će otok biti napokon ispunjen. Prvi razlog ispunjavanju prethodno praznog prostora bio je premijerni nastup švedskih momaka Mando Diao koji su pretprošle godine trebali nastupiti dva dana zaredom u zagrebačkom Boogaloou. Nakon otkazivanja koncerta, ženska su srdašca bila slomljena, a napokon su poskočila tijekom njihove pojave i pristojne izvedbe presjeka dosadašnjeg opusa. Momci nisu propustili priliku u komunikaciji s publikom nahvaliti Hrvatsku, pa su tako spomenuli kako neki od njihovih glazbenih utjecaja dolaze upravo odavde.
No apsolutni vladari ovogodišnjeg festivala bili su škotski rockeri Franz Ferdinand. Upravo je ta četvorka bila headliner prvog izdanja festivala 2006. godine na zagrebačkoj Šalati, kada su nas po prvi puta posjetili na vrhuncu karijere. Ponovno su nastupili 2009. godine uz Lily Allen i Kraftwerk. Ove su subote s pozornice odlično izbalansiranim repertoarom tisuće okupljenih zarazili virusima plesa i skakanja, čak i tijekom pet potpuno novih skladbi s nadolazećeg četvrtog studijskog albuma. Frontmen benda Alex Kapranos već je tradicionalno iznosio anegdote o Hrvatskoj, te se odvažio i kazat pokoju riječ na jeziku domaćina. Svojim trećim i ujedno najboljim nastupom dosad u Hrvatskoj iznesenim pred portretom Gavrila Principa, bend je pokazao veću sklonost improvizaciji i eksperimentaciji koju možemo zasigurno nazvati ključem za spas festivala.
Iako nam je kolega Dragaš naložio da moramo biti zadovoljni čak i ovakvim line-upom zbog ekonomske krize koja ne jenjava i većih apetita ozbiljnijih izvođača. Zbog čega točno moramo biti zadovoljni za novce koje smo dali? Zar se iza savjeta da se zadovoljimo INmusicom krije ideja da Hrvatska glazbenicima ipak jest zadnja rupa na svirali? Zar se nimalo ne cijenimo da nam je svakakav mediokritet prihvatljiv i k tome ga moramo nagraditi lovorikama? Naime, festival instrukcije može primati od nešto starijeg novosadskog EXIT-a koji za gotovo istu cijenu u četiri dana redovito dovodi aktualna, svježa i zanimljiva imena. Na sreću, INmusic su ove godine od fijaska spasila dva imena već viđena u Hrvatskoj, no ne smijemo se zadovoljiti time i prihvatiti ovo kao standard. Budemo li, INmusic tada postaje OUTmusic. Mjesto među pedeset najboljih svjetskih festivala, podatak kojim se volimo hvastati ipak treba opravdati.
Saznajte više:
INmusic 2012 – koliko para, toliko muzike
Franz Ferdinand, Mando Diao, Retro Stefson i topless lista
Prvi dan INmusica – pobjeda nostalgije
Nulti dan INmusica bio je, u najmanju ruku, so far, so…ako ne ‘good’, a onda barem ‘O.K.’