Ovaj rezultat dolazi nakon nedavnog istraživanja koje je provela globalna mreža glazbenih studija Pirate, a kojim se nastojalo istražiti utjecaj novih tehnologija umjetne inteligencije na glazbenu industriju.
U studiji je anketirano više od 1000 glazbenika iz SAD-a, Njemačke i Ujedinjenog kraljevstva. Upitan su o njihovoj otvorenosti prema korištenju umjetne inteligencije u stvaranju glazbe i potencijalu korištenja platformi kao pomoći u vlastitom radu, a više od polovice umjetnika nije htjelo otkriti da su koristili umjetnu inteligenciju za stvaranje svoje glazbe.
Općenito, studija je pokazala da postoji rastuće prihvaćanje koncepta, pri čemu je 25 posto svih ispitanih priznalo da su se već bavili tehnologijama u vlastitoj glazbenoj produkciji. Od preostale tri četvrtine koji još nisu eksperimentirali s umjetnom inteligencijom, 46 posto je reklo da bi bili voljni isprobati alate u budućnosti.
Ono što je još više otkriva, od ukupnog broja ispitanih ljudi, samo 48 posto umjetnika potvrdilo je da bi rekli svojim slušateljima kada je umjetna inteligencija uključena u njihovu glazbu, a 53 posto priznalo je da ih brine kako bi njihova publika reagirala ako znala da je glazba koju sluša potpomognuta umjetnom inteligencijom.
Pirateovo izvješće također navodi da 55 posto umjetnika aktivno stječe nove vještine kao odgovor na stalni napredak u umjetnoj inteligenciji. Od toga 28 posto čine vještine učenja koje su izravno povezane s umjetnom inteligencijom, dok 37 posto čine vještine učenja koje nisu izravno povezane s tehnologijama.