Jolly druga osoba koja je podnijela prijavu policiji zbog uznemiravanja vezanog uz ceremoniju otvaranja nakon što je Barbara Butch podnijela prijavu ranije ovog tjedna . Butch je popularna DJ-ica i LGBTQ aktivistica koja je nastupila tijekom pogrešno protumačene scene “Posljednje večere” na otvorenju OI.
Tužitelji u Parizu istražuju prijetnje smrću i uznemiravanje usmjereno prema Thomasu Jollyju, umjetničkom direktoru koji stoji iza ceremonije otvaranja Olimpijskih igara 2024. godine, navodi The Associated Press .
Istraga je pokrenuta, priopćilo je pariško tužiteljstvo, nakon što je Jolly podnio prijavu policiji u utorak, 30. srpnja (svečano otvaranje održano je nekoliko dana prije, 26. srpnja). Jolly je rekao da je bio izložen prijetnjama smrću, “javnim uvredama” i “klevetama” te da je bio “meta prijetećih poruka i uvreda na društvenim mrežama u kojima se kritizira njegova seksualna orijentacija i njegovi krivo pretpostavljeni izraelski korijeni”.
Jollyjeva ceremonija otvaranja bila je jedna od najluđih i najupečatljivijih u novijoj olimpijskoj povijesti. Sadržao je veliki povratak Céline Dion na pozornicu, Lady Gaga koja je odala počast ikoni francuskog kabareta Zizi Jeanmaire i velikani francuskog metala Gojira koji su izveli revolucionarnu himnu, “Ah! Ça Ira” uz obezglavljenu i okrvavljenu Mariju Antoanettu.
Jollyjeva je namjera bila prikazati maksimalistički prikaz koji se naslanjao na francuske klišeje i stereotipe. “Kad gledamo ‘Emily u Parizu’ ili ‘Amélie Poulain’, znamo da to nije baš pravi Pariz. Igrat ćemo se sa svim tim klišejima, ali ćemo ih i izazvati. Pariz je također živahna mladost. Različite kulture trljaju se na ulicama”, rekao je Jolly u jednom o prijašnjih intervjua.
No, nije iznenađujuće, nisu svi cijenili spektakl, pogotovo oni na desnici. Tako je kontroverzni borac za prava muškaraca Andrew Tate pokušao ustvrditi da je scena s obezglavljenom Marie Antoinette sotonistička, što je Joe Duplantier iz Gojire odmah odbacio rekavši za Rolling Stone: “Nije ništa od toga. To je francuska povijest. To je francuski šarm, znate, obezglavljeni ljudi, crno vino i krv posvuda – to je romantično, to je normalno.”
No najviše medijske prašine podigla je scena koja prikazuju drag queen plesačice i plesači za dugim stolom (tj. cat walkom) za koju su neki tvrdili da se odnosi na “Posljednju večeru” Leonarda da Vincija i da stoga vrijeđa kršćane.
Jolly je, međutim, zanijekala da je bila inspirirana slikom. Umjesto toga, rekao je da je scena namijenjena odavanju počasti grčkoj mitologiji i podrijetlu Olimpijskih igara u staroj Grčkoj.
Anne Hidalgo, gradonačelnica Pariza, također je podržala Jollya nakon vijesti o istrazi o internetskom uznemiravanju protiv njega. “Jolly je visoko držao naše vrijednosti. Za Pariz je bio ponos i čast moći računati na njegov talent da uveliča naš grad i kaže svijetu tko smo”, izjavila je Hidalgo u znak podrške Jollyju.
Saznajte više: