Najveći boy bend u povijesti glazbe drži 0.3 posto BDP-a Južne Koreje; u deset godina svog postojanja zaradio je preko 30 milijardi dolara, a pretpostavlja se da je samo taj jedan bend, BTS, odgovoran za trošenje 3.3 TRILIJUNA EURA GODIŠNJE na razne korejske proizvode, uključujući naravno i ogromnu potražnju iz inozemstva.
BTS u Koreju dovlači oko 800.000 turista svake godine: dakle, nešto manje od milijun ljudi ne dolazi zbog mora, soli i masline, nego zbog “Map of the Soul” i “Love Yourself”. Ukusi su ovdje nebitni, koliko nepobitne kulturološke, društvene i ekonomske činjenice: mladi momci iz BTS – Bangtan Sonyeondan – stvorili su impresivne karijere kojima se danas hrani nekoliko grana lokalne ekonomije, a iako je mala vjerojatnost da će strani fanovi u posjetu Seulu susresti nekoga od svojih idola, načelno je moguće obići elitne kvartove u kojima se nalaze njihove kuće i stanovi. I to unutar sat vremena, jer su članovi BTS-a međusobno udaljeni svega nekoliko kilometara. Ali u engleskom jeziku postoji dobar naziv za praksu pokušaja sjedenja pred nečijom fasadom i nije pretjerano dražestan: stalking.
Zato možete na legalnu, službenu rutu, put od Seula do okruga Pyeongchang, gdje se nalazi “In the Soop”, možda najveći fenomen pop turizma ikada viđen.
Koreja je svoj pop turizam – K-Pop turizam da budem precizniji – maksimalno iskoristila, ne samo u gore spomenutim makro brojkama BDP-a i prodaje turističkih aranžmana, nego i u mikro-svijetu lokalnih štandova i malih butik trgovina, koje u turističkim centrima poput Myeong-donga svoje izloge znaju ukrasiti licima popularnih K-Pop idola, makar prodavali slaninu ili nakit. U Myeong-dongu ćete pronaći i štand s keksima dalgona, svjetski proslavljene zahvaljujući jednoj od epizoda hit-serije “Squid Game”, a s čijim će schreenshotovima trgovci izlijepiti svaki slobodni milimetar prodajnog prostora, bez da se previše brinu o tome što će reći Netflix.
Ipak, ozbiljniji turistički objekti ne mogu se baš tako šlepati na nacionalne popkulturne fenomene. Najbolji je primjer skijaško odmaralište High1. Prenoćio sam u ovom luksuznom kompleksu u predivnim planinama Jeongseona, provincije Gangwon, mjestu rođenja ariranga, korejske forme folk pjesme koja je postala stup nacionalnog identiteta. U razgovoru s upravom High1 saznao sam nekoliko stvari. Recimo, odmaralište radi čitavu godinu, a iako je udarna sezona snježno-skijaška, kompleks je prepun i u sparno ljeto, čemu sam osobno svjedočio, gurajući se s Kinezima u liftovima.
Regija živi prvenstveno od turizma, a High1 s nešto manje od 2.000 hotelskih soba pravi je mali grad koji se u zadnje vrijeme posvetio wellness programima, sve popularnijim nakon post-pandemijske masovne promocije zdravog lifestylea. Žive od azijskih gostiju, jer Zapadnjaci čine samo 10 posto posjetitelja. Možda bi se to i promijenilo da su im dopustili oglašavanje činjenice kako su kod njih spotove snimali i BlackPink i BTS! Nažalost, menadžment dvije supergrupe ne dopušta da High1 resort zarađuje na ovom podatku pa ćete ga pročitati samo u ovom tekstu.
Za razliku od, recimo, turističke zajednice provincije Gangwon, koja je od korporacije Hybe (ne znam za koliko wona) dobila dopuštenje da dijelove plaže Hyanghohaebyeon stavi u prospekte pod naslov “BTS Tour”, što uključuje obilazak pijeska na kojem je grupa snimala spot za “Spring Day”. Ova se plaža u prospektu regionalnog TZ-a, zajedno s autobusnom postajom na čijoj je klupi sjedio BTS u istom videu, naziva najvažnijim “BTS-ovim svetištem”, a nudi se i posjet plaži Naksan, na kojoj se uz milijun kupača koji je godišnje posjete, godine 2020. (potvrđeno!) okupao i V. Možete skoknuti i do plaže Maengbanghaebyeon, na čijim su ležaljkama članovi BTS pozirali za koncept fotografije albuma “Butter”. Ležaljke su i danas poslagane potpuno identično kao na promotivnoj fotki.
Hybe je prošle, 2023. godine, kada je čitava država slavila deset godina postojanja BTS-a, potpisao suradnju s 13 mega-kompanija iz sektora hotelijerstva, trgovine, avijacije, kozmetike i mode. Hybe potpuno kontrolira “In The Soop”, danas ipak najveće “BTS-ovo svetište” dostupno javnosti. Do te mjere da vodiči zaposleni da BTS Army provedu kroz eksterijer i interijer ove predivne lokacije ne smiju davati nikakve izjave koje nisu vezane uz dotični eksterijer i interijer, osim možda pokoje riječi o tome koji im je najdraži član grupe i koliko ih vole. Plaže pokušavaju biti druge velike točke “BTS hodočašća”, ali “In The Soop” je za sada jedini pravi, službeni i “opako opipljivi” hram jednog boy benda. Za BTS Army, najveću i možda najposvećeniju grupu glazbenih fanova na svijetu, bijele kućice “In The Soop” su Meka i Međugorje, mjesto na koje svatko treba doći prije smrti i pokloniti se bogovima YouTubea. A postale su to u samo tri godine!
Prva sezona reality showa “BTS In The Soop” pojavila se u kolovozu 2020. u programu JTBC-a i u osnovi je pokazivala kako se najveći boy bend na svijetu odmara kada odluči pobjeći od gradske gužve (ali ne i kamera) pa doslovno chilla kraj jezera. U drugoj sezoni emitiranoj u listopadu 2021. dečki odlaze u planine i rade isto to u šumi (“soop” na korejskom znači šuma).
Prosjek godina turista koji posjećuju “In The Soop” jest između 30 do 50, dakle oni koji si mogu priuštiti putovati zato da piju vodu iz iste slavine iz koje su pili RM i Suga. I pri tome, naravno, dominiraju žene. Pun autobus obožavateljica koji sam dočekao na ulazu “In The Soop” potvrdio je dominaciju žena u rasponu od 18 do 45 godina, a koje pune memorijske kartice mobitela slikom i videom svakog detalja betona, drveta i knaufa kojeg su vidjeli na TV-u. Ako ste pravi fan BTS-a, isplati se putovati kroz predivne brdske pejzaže, jer kada prođete spomenik rezancima (vidi sliku) i skrenete u uske i vijugave šumske puteljke, čekaju vas dvije apartmanske kućice, bivši Airbnb koji je Hybe kupio nakon emitiranja hit-showa i pretvorio ga u svoju unosnu atrakciju, pokušavajući zamrznuti viđeno.
Sve je, kao i u TV showu, namješteno, redovno održavano, besprijekorno čisto i prezentirano, kao pop muzej i kuća sjećanja na dane kada su članovi BTS Army uživali uz televizijske ekrane i maštali o onome što sada mogu i doživjeti: da barem i na jedno poslijepodne žive kao njihovi idoli. Šteta samo što su ispraznili bazen.
Saznajte više: