Iz Finske nam stiže uzbudljiv amalgam metala, trip hopa, noisea, i elektronike.
U recenziji albuma „Absolute Elsewhere“ istaknuo sam kako death metalci Blood Incantation najbolje razumiju potencijal metala kao žanra koji je devedesetih pomicao granice u novim i raznovrsnim pravcima. Nisu jedini. Krčenju šikare na rubovima ustaljenih normi žanra doprinijeli su i momci iz finskog benda Oranssi Pazuzu. Bend je dobio ime od „oranssi“, finske riječi za narančastu boju, i Pazuzua, demona vjetra iz babilonske mitologije.
Iako za sebe kažu da sviraju psihodelični black metal, „black“ je na prethodnom albumu „Mestarin Kynsi“ više-manje ispario, a zamijenjen je mračnim amalgamom kojim dominiraju noise i abrazivna elektronika. Kulminacija tog zvuka predstavljena je na novom albumu „Muuntautuja“ (mjenjač oblika) kojim dominiraju utjecaji bendova kao što su Nine Inch Nails i Death Grips, no to je samo dio šarolikih strujanja koja se mogu čuti u novom setu pjesama.
Primjerice, kad čujete početak pjesme „Bioalkemisti“ vjerojatno ćete se sjetiti masnih linija bass gitare Davea Rileya i pomisliti da slušate neku neobjavljenu pjesmu underground legenda Big Black. Da nije metaliziranog i distorziranog demonskog vokala pjevača Jun-Hisa, uvodnu pjesmu mogli bismo komotno kategorizirati pod noise rock. Naslovna pjesma „Muuntautuja“ je zvuk kozmičkog horora upakiranog u trip-hop beat isprepleten vještim bubnjarskim grooveom iznad kojeg prolijeću mračni elektronički efekti.
Atmosfera albuma je usprkos buci i kakofoniji omamljujuća jer nam pruža priliku da sa sigurne udaljenosti istražujemo mračni i otuđujući svijet koji se krije u sjeni zvučne zavjese koju Finci vješto grade. Čak i u najbrutalnijim komadima poput pjesme „Voitelu“ utkani su fragilni i melodični slojevi poput piano dionica koje se probijaju kroz distorzirane slojeve. Među najbolje trenutke albuma ubrajaju se pjesme u kojima se bend prepušta hipnotičkom bubnjarskom grooveu i oslanja prvenstveno na elektroniku za gradnju atmosfere. Najbolji primjer je „Hautatuuli“ koja zvuči kao zla verzija Radioheadove „All I Need“ dok bubanj i jednostavna melodija odsvirana na klavijaturi klize mrakom.
Drugi dio albuma ipak nije toliko dinamičan i uzbudljiv kao vožnja kroz prvih nekoliko pjesama. Tom dojmu uvelike pridonosi i duljina pjesama „Valotus“ i „Ikikaarme“ koje usprkos uzbudljivim trenucima postaju poprilično monotone. Neuravnoteženost je pojačana i finalnom „Vieriva Usva“, instrumentalnim komadom koji bi više pasao kao interlude na sredini albuma jer ne nosi dramatičnost i snagu za odgovor frenetičnom tempu zadanom u prvoj četvrtini albuma.
Gubitak fokusa i finalnog puncha u završnici ne narušava ukupni dojam jer „Muuntautuja“ je odvažan album koji poput pravog mjenjača oblika vješto izmiče kategorizaciji i žanrovskim etiketama. Kad se nađete u prostoru i trenutku u kojem je sve moguće, rezultati ne bi trebali izostati, a slojevite i uvrnute pjesme dovoljno su dobar razlog da nastavimo pratiti rad ambicioznih i kreativnih Finaca.
Ocjena: 8/10
(Nuclear Blast Records, 2024.)