Osiguranje evenata i produkcije? Better call Soviček

DPS Specialty je upravo lansirao internetsku stranicu s kalkulatorom za izračun cijene osiguranja eventa ili snimanja, što Sovičekovu tvrtku čini jedinstvenom na hrvatskom tržištu osiguranja.

Igor Soviček, DPS Specialty (Foto: Alan Stanković)

„Kad pričamo o osiguranju eventa, mi pričamo o osiguranju koncerata, sportskih događaja, kongresa… apsolutno svega što spada pod event, kao što osiguravamo i filmske produkcije. Možemo osigurati i vjenčanja. Ima visokobudžetnih vjenčanja koja se dogovaraju dosta unaprijed i ako se nekome nešto desi – pokrivamo štete“, kazao mi je u uvodnom razgovoru Igor Soviček iz tvrtke DPS Specialty. Osiguranje mu je gotovo obiteljska tradicija, s obzirom da je njegov otac u Hrvatsku svojevremeno doveo Allianz osiguranje, a on se specijalizirao u sektoru koji je u našoj zemlji slabo razrađen i organiziran, naime sektoru kreativne industrije (glazbene, filmske i sportske) te evenata. Ti osigurani rizici se na međunarodnom tržištu nazivaju special risks, a DPS Specialty jedina je brokerska tvrtka u Hrvatskoj i Sloveniji specijalizirana za te specifične poslove osiguranja. Igor je čovjek inovacije, smatra da producenti i organizatori zaslužuju bolje pokrivanje rizika, zbog čega je i pokrenuo ovu tvrtku, nudeći im već sada bržu i bolju uslugu.  

Broker uvijek poslu pristupa u ime svog klijenta…Čak ako moj klijent uđe u spor s osiguravateljem s kojim sam ja dobar, ja i u toj situaciji zastupam klijenta.

„Ja sam broker za osiguranje. Bitno je znati da sam stvorio partnerski odnos s osiguravateljem iz Luksemburga s kojim radim, ali taj partnerski odnos nisam stvarao kao njegov agent, nego kao agent svojih klijenata. Kao i svi brokeri u osiguranju, ja uvijek poslu pristupam u ime svog klijenta, za kojega kod raznih osiguravatelja tražim najbolja rješenja. Klijent onda dobiva police koje su njemu prilagođene, a brokerova  naknada ugrađena je u premiju osiguranja i ne naplaćuje se dodatno. Tako,  čak ako moj klijent uđe u spor s osiguravateljem s kojim sam ja dobar, ja i u toj situaciji zastupam klijenta. Druga bitna stvar, pošto je to međunarodni posao, jest to da je jako dobro za sve naše pravne subjekte što na policama osiguranja izrijekom piše da će se bilo kakvi sporovi rješavati u zemlji otkud dolazi ugovaratelj osiguranja, a to je Hrvatska. Dakle, ako strani osiguravatelj slučajno želi osporiti nešto, a mi mislimo da ne bi trebao, onda će se on doći s nama ovdje suditi – što je velika povoljnosti“, objašnjava Soviček.

Na osiguranim eventima preko 50% šteta otpada na rizik od nepojavljivanja (non-appearance – ne pojavi se izvođač), što naši hrvatski ugovaratelji ne osiguravaju. (Foto: promo)

Na zapadu postoje specijalizirani osiguravajući proizvodi, to su police osiguranja koje rade po sistemu All riska i isključivo štite filmske proizvođače i organizatore evenata. One pokrivaju niz rizika koje nije moguće ugovoriti na hrvatskom tržištu. Soviček tu navodi kako hrvatski organizatori i producenti nisu krivi za to, ali su zbog nepostojanja takvih proizvoda kod nas  stvorili krive navike, a to je da oni osiguravaju ono što im je u Hrvatskoj dostupno.

Osiguravanje glazbenih događaja

„Kad pričam sa svojim klijenticama i klijentima, najzornije im mogu oslikati problematiku kad im pokažem realnu statistiku šteta. Dakle, što je to što stvarno pogađa nekog tko organizira neki koncert. Onda se vidi da na osiguranim eventima preko 50% šteta otpada na rizik od nepojavljivanja (non-appearance – ne pojavi se izvođač), što naši hrvatski ugovaratelji ne osiguravaju. Taj rizik pokriva se jer  se izvođač može razboljeti, umrijeti, može se ozlijediti, čak je pokriveno i uhićenje – jer to su sve okolnosti koje zapravo nemaju veze s organizatorom, nije on kriv, i zato ga osiguravatelj tu može podržati osiguranjem“, tvrdi broker.

Kad se eventi otkažu zbog npr. ekološke havarije, organizator eventa koji je osiguran kod mene bio bi stopostotno namiren za sve nenadoknadive troškove koji su nastali kao posljedica otkaza eventa.

Soviček navodi kako je najčešći rizik koji se u Hrvatskoj osigurava odgovornost prema trećim osobama, tj. mogućnost  da se nekome od publike nešto desi pa potražuje odštetu. Uz to, osigurava se izvođače od rizika nezgode, njihov tim i opremu te eventualno odgovornost za objekte koje organizatori okupiraju za svoje evente.

Grmljavinsko nevrijeme je uvijek veliki rizik za ljetne koncerte i festivale na otvorenom (Foto: promo)

„Znači, ako radiš koncert u Areni Pula i ako se napravi neko fizičko oštećenje same strukture te arene, to je jedna vrsta odgovornosti, ako napraviš štetu prema nekakvom sadržaju koji čini opremu ili namještaju – to je druga vrsta odgovornosti. Već je to kod nas škakljivo za ugovoriti. I sad, što se plaća? Organizatori eventa već unaprijed investiraju dosta novca (prostor, razglas, oglašavanje itd.) i čak mogu biti u obvezi prema izvođaču, npr. ako se koncert otkaže zbog lošeg vremena, svejedno se mora platiti apanažu bendu koji svira jer  to nije njihova krivica. Znači, postoje ta vrlo kompleksna osiguranja koja te štite upravo od takvih rizika, a moja firma ih konačno u Hrvatskoj nudi. Onda sljedeći rizik koji u Hrvatskoj ne postoji su tzv. dodatni troškovi. Osiguravatelj s kojim ja radim će uvijek afirmativno podržati osiguranika, dakle platit će sve što nastane kao trošak u cilju spašavanja eventa. Na tim all risk policama se još može osigurati bezbroj sitnih opasnosti poput provale, krađe i razbojstva na mjestima gdje se prodaju ulaznice, može se osigurati muzičke instrumente, sav ‘props and sets’, dakle svu opremu od loma, prilikom montaže i demontaže, čak i ako se u zadnji tren slomi nekakva ključna oprema, onda additional cost (dodatni trošak) može pokriti hitnu nabavku zamjenske opreme“, objašnjava Soviček što sve mogu nuditi specijalizirane police osiguranja DPS Specialtyja.

Nudimo veliki game changer: osim troškova za koje se može dokazati da su  nastali kao posljedica nekog osiguranog rizika, mi osiguravamo i profit organizatora koji će sigurno izostati ako se event otkaže.

Uz sve navedeno, osnovni rizik koji on ugovara je otkazivanje: „To je ozbiljna stvar. Nažalost, tragedija koja se desila u petak pred Božić u školi u Prečkom dovela je do toga da je gradonačelnik dekretom zabranio održavanje svih evenata i to je tipičan primjer: da je netko od organizatora imao svoj event osiguran kod mene, bio bi stopostotno namiren za sve nenadoknadive troškove koji su nastali kao posljedica otkaza eventa. Ovako, pitanje je tko je od organizatora uspio i kako nadoknaditi štete koje su tada nastale. U Hrvatskoj se još mogu sjetiti nedavne ekološke havarije u Osijeku kad se također na nekoliko dana zabranilo svako događanje na otvorenom. Dakle, otkazivanja događanja zbog okolnosti na koje ne možemo utjecati periodično se događaju. Svjetski primjer je ljetošnje otkazivanje Taylor Swift u Beču. To je baš specifično jer se teroristički napad nije dogodio, već je koncert zabranjen jer se policija bojala da je uhićeni imao terorističku ćeliju te prijetnja sigurnosti nije nestala nakon njegova uhićenja. To je također stopostotno naplativa šteta po osiguranju.“

Igor Soviček (Foto: Alan Stanković)

Kao dobar primjer pristupa osiguranju evenata u Hrvatskoj navodi Charm Music za kojeg kaže „kako je organizator svjetskog glasa i čiji tim su fenomenalni profesionalci, te da uživa raditi s njima“. No općenito je mišljenja da je Hrvatskoj nekad teško ugovarati posao jer je većina lokalnih  organizatora evenata benevolentna prema svemu i u dobrim su odnosima  sa izvođačima s kojima rade, tako da često zaključe da im zapravo ne treba osiguranje, jer ako se netko i razboli – računaju da će oni to nadoknaditi kasnije.  

HAVC pravilnikom pogrešno savjetuje producente da se osiguraju od nezgode, odgovornosti za štete prema trećim osobama i tehniku od loma. Statistički, ta tri rizika zajedno čine manje od 10% svih isplaćenih šteta.

„Mislim, to treba poštivati jer to je samo odraz činjenice da godinama i nije bilo pravog rješenja. A to svjedoči i o gotovo obiteljskom, prijateljskom odnosu koji organizatori s godinama stvaraju s izvođačima. Vjerujem da je došlo vrijeme da ljudi malo ozbiljnije počnu shvaćati rizik koji ih  ugrožava a bitno je poslati poruku da sada postoje prava rješenja! Osim toga, mi nudimo i veliki game changer, naime osim troškova za koje se može dokazati da su  nastali kao posljedica nekog osiguranog rizika, mi osiguravamo i profit organizatora koji će sigurno izostati ako se event otkaže. Na našoj polici osiguranu svotu čini zbroj produkcijskih troškova i očekivanog profita i ako se koncert otkaže, a organizator je trebao zaraditi npr. 100.000 eura i u trenu otkazivanja je prodao sve karte, osiguranje će mu isplatiti i sav očekivani profit. Ako je u trenu otkazivanja prodao 50% očekivanog kapaciteta, isplatit će mu se  50% očekivanog profita. Ako se organizator ne osigura, nema načina da ostvari profit ako se koncert otkaže. Organizator će uvijek bez problema vratiti svima onaj nepotrošeni dio prihoda od ulaznica, a osiguranje će mu vratiti razliku jer to su tzv. nenadoknadivi troškovi (iretrivable costs) i profit koji je izostao“, pojašnjava Soviček.

Igor Soviček: Mi osiguravamo i profit organizatora koji će sigurno izostati ako se event otkaže. (Foto: promo)

Osiguravanje filmske produkcije

„Što se tiče osiguranja filma, tu nam predstoji jedan jako osjetljivi zadatak, ali bitno mi je da pošaljem poruku javnosti da to radim uistinu u dobroj vjeri. Naime, postoje dva osnovna tzv. centra moći, to su HAVC i HRT, koji zapravo financiraju audiovizualna djela novcima poreznih obveznika. Nažalost, nekad se čini kao da oni uopće ne razumiju rizik koji ugrožava novac građana, tj. naš novac, u proizvodnji tih audio vizualnih djela. Recimo, HAVC u svojem pravilniku pogrešno savjetuje producente da se osiguraju od nezgode, odgovornosti za štete prema trećim osobama i tehniku od loma. Kad kažem ‘pogrešno’ ne mislim da to ne treba osigurati, ali kad se pogledaju statistike štete onda se vidi da ta tri rizika zajedno čine manje od 10% svih isplaćenih šteta! A najveći rizici su non-appearance, osiguranje snimljenog  materijala (može se uništiti u manipulaciji i uslijed rada s neispravnom tehnikom) i brdo drugih rizika koji su specifični za filmsku proizvodnju, a HAVC ih uopće ne adresira“, mišljenja je Soviček.

Nedavno se desio prvi pozitivni pomak, naime HAVC sada priznaje i osiguranje tih rizika u troškovniku za državne subvencije, ali samo kada su u pitanju strani projekti koji svoju produkciju rade u Hrvatskoj s hrvatskim servisnim producentima. Koliko je meni poznato, kada je nacionalni program koji financira HAVC u pitanju, ti najbitniji rizici se uopće ne spominju. No u stvarnosti, na hrvatskom tržištu nitko od osiguravatelja ne nudi osiguranje tih rizika pa je i ta odredba trenutno samo mrtvo slovo na papiru – pošto je uvjet za subvencije to da se novac troši u Hrvatskoj, a ovo su međunarodni poslovi osiguranja.

U Hrvatskoj je to nerješiv problem, nemaš koga pitati da ti u nedjelju u 20 sati napravi policu osiguranja. …Ali, ja svakom doslovce u 15 minuta mogu riješiti gorući problem.

Navodi kako cijeli paket svih osiguranja filmske produkcije košta oko 1,5% od  osigurane svote, što ovisi o konačnom izboru svih opasnosti na polici, te se pita: „Zašto itko raspolaže novcem građana prije nego što se taj novac kvalitetno osigura?  To je kao da dođete kupiti auto na lizing i da vam oni financiraju vozilo bez obaveze da ga osigurate po riziku kaska, dok god niste otplatili leasing. Ta mogućnost ne postoji.  U svijetu je u mnogim djelatnostima rizik koji se štiti osiguranjem promišljen do u detalje. Rješenja su postavljena tako da budu objektivna i da pokrivaju interese svih stranaka, a u Hrvatskoj na neku čudnu foru tu gdje postoji javni novac  nema sluha da se osiguranju pristupi realno i da se taj novac odgovornije troši. Ono što mene tu najviše boli jest to da su oni navikli trošiti novce za te vrste osiguranja koja pokrivaju manje od 10% šteta, a to košta više od mojih rješenja koja pokrivaju 100% štetea. Gdje je zapelo? Mi sad naravno tu ne možemo ići đonom, ali trebamo malo-pomalo pokušati promijeniti svijest ljudi koji zapravo upravljaju rizicima korištenja našeg novca. Ništa drugo. Ne očekujem ja sad da HAVC kaže: ‘Odite kod Sovičeka’. Te stvari će tržište riješiti, jer ako će tu biti posla bit će i konkurencije, ali ne može se principijelno nekome dati novce i reći mu da osigura ekipu od nezgode, a dogodi se da se recimo razboli i ne-daj-bože umre glavni glumac. Što onda, kad to uopće nije bilo traženo da se osigura, a kristalno je jasno da je nepojavljivanje apsolutno najveći rizik. Tko je odgovoran za takvo ugrožavanje javnog novca?“

Kao dobar primjer pristupa osiguranju evenata u Hrvatskoj Igor Soviček navodi Charm Music za kojeg kaže ‘kako je organizator svjetskog glasa i čiji tim su fenomenalni profesionalci, te da uživa raditi s njima’ Na slici koncert The Smile u Puli (Foto: Tomislav Sporiš)

Police koje ugovara Sovičekova tvrtka kad su u pitanju filmske produkcije, od rizika non-appearance  pokriva čak i uže članove obitelji, jer se može dogoditi da se nekom od glavnih glumaca u užoj obitelji nešto dogodi i da oni moraju prekinuti snimanje i otići u bolnicu. To je tzv. business interuption koji generira ekstra troškove koji nisu predviđeni budžetom i to se sve može naplatiti od osiguravatelja ako je taj rizik ugovoren na polici. „U proizvodnji filma gdje se npr. producentici dogodi zastoj u proizvodnji, ona mora platiti dobavljače, a već je izašla iz svojih okvira. Mi smo se za svoje klijente često znali izboriti da se već tijekom obrade štete isplati  dio štete koji se smatra nespornim dijelom, samo da oni nastave sa svojim cash-flowom na normalan način. Znači, štete su najvažnije. Mi imamo i medicinskog stručnjaka i međunarodnog vještaka za obradu svih vrsta šteta , koji su naši partneri i koji se nikad neće prema mojim klijentima ponašati kao protivnici, nego kao partneri. Stoga mislim da se osiguravanju filmskih produkcija kod nas pristupa krajnje neozbiljno kad je riječ o državnom, tj. novcu građana.“

Tu postoji još jedan problem i tiče se subvencioniranja stranih filmskih produkcija koje dolaze snimati u Hrvatsku. O tome Soviček kaže: „Sjajno je što država subvencionira strane produkcije time da im vraća 25% neto troškova. To zaista dovuče novac u Hrvatsku i u tom lancu proizvodnje poslove dobivaju male hrvatske firme pošto te subvencije, što je donekle logično, mogu biti aktivne samo ako se taj novac potroši u Hrvatskoj. Ali, na hrvatskom osigurateljnom tržištu uopće nema rješenja za najbitnije rizike. Strane produkcije moraju taj novac potrošiti vani i za taj dio naravno ne dobivaju subvencije. Jasno mi je to načelo, ali neka se onda ponudi plan B, jer ne možeš po pitanju osiguranja reći: ‘priznajemo samo subvencije na osiguranja iz Hrvatske, iako većine toga što vam treba u Hrvatskoj nema’. Smatram da bi HAVC trebao napraviti izuzetak kada su subvencije premije osiguranja u pitanju i priznati te međunarodne troškove premije osiguranja jer je to jako važan segment risk managementa svakog filmskog projekta – a trenutno u Hrvatskoj nemamo adekvatno rješenje te potrebe. U praksi sam već imao puno isplata šteta u iznosima od 50.00 do 100.000 eura u filmskoj proizvodnji koje se realno ne bi mogle isplatiti da se osiguravalo u Hrvatskoj. Oni koji su stvarno ozbiljni žele osigurati 100% produkcije, a ne uplatiti lokalno osiguranje koje pokriva svega 10% mogućih šteta, kako bi od toga dobili četvrtinu povrata jer snimaju u Hrvatskoj.“ 

Osiguravanje sportskih događanja

Imamo cijelu jednu sekciju posla koju želimo posvetiti sportašima. Naime, sjećam se prošle godine utakmice na Rujevici gdje je Hrvatski nogometni savez u svojstvu organizatora koristio stadion NK Rijeke. Dođe Torcida i razvali tisuću sjedala i gledam po medijima kako se prepucavaju. Traže od Hajduka da plati tu štetu. Ne može Hajduk to platiti jer, iako su to njegovi navijači, realno štetu snosi organizator, tj. HNS. Dakle, osiguranje sportskog eventa košta oko 2-3% od iznosa produkcijskog budžeta eventa, što uključuje sve rizike pa i osiguranje od odgovornosti za štetu na stadionu i to je to, a ne se prepucavati preko novina jer nemaju tu poslovnu kulturu da se zaštite“, mišljenja je Soviček te navodi da  stanje sa sportskim klubovima nije nimalo bolje.

Sportski klubovi imaju sponzore iz domene osiguranja. Ja to gledam kao neovisni broker: neću reći da su to lažne police, već da su to često loše police.

„Sportski klubovi imaju sponzore iz domene osiguranja. Ja to gledam kao neovisni broker: znači neću reći da su to lažne police, već da su to često loše police. Netko je, na primjer, u situaciji da sportskom klubu daje nekakve sponzorske novce i onda se dogovore da se to pretvori u premiju osiguranja koju klub ne mora platiti, a ovi ništa ne razumiju o osiguranju, ne shvaćaju da su time osigurali nešto gotovo nevažno, i to prihvate kao adekvatno rješenje“, govori Soviček i nastavlja: „Zamislite da Dinamo igra s Manchester Cityjem i dođe dvije tisuće Engleza na onakav maksimirski stadion. Nek’ se netko razbije… Bio sam na seminaru od Generali osiguranja gdje je predavao glavni čovjek za odgovornost Generali grupe. Osvjedočeno nam je pokazao da je prosječna isplata u Engleskoj koju Generali plati kad njegov osiguranik pretrpi 100% trajnu invalidnost 5,5 milijuna funti. Dakle, obeštećuju ga za sve plaće koje bi on zaradio do kraja života, sve troškove medicinske skrbi i rehabilitacije koji su kod njih ogromni, adaptaciju kuće, vozila… I sad imaš neki naš klub koji organizira međunarodnu utakmicu i ima osiguranje odgovornosti za posjetiteljice i posjetitelje ugovoren sa svotom osiguranja od par desetaka ili stotina tisuća eura. Ako se nekom nešto ozbiljno dogodi, taj klub će bankrotirati. Ja uopće ne razumijem kako oni žive s tim rizikom, a to je često skriveno iza nekih sponzorskih priča.“

Osim osiguranja sportskih evenata, nudimo i sjajne police osiguranja prekida karijere, osiguranje plaća igrača i osiguranja od nezgode za profesionalne sportaše koje također za svoje klijente dobavljamo od najpoznatijih europskih i svjetskih osiguravatelja.

Igor Soviček (Foto: Alan Stanković)

Brzina je sve

Igor Soviček je dugo i mukotrpno gradio svoj status na ovom terenu. On to slikovito objašnjava na sljedeći način: „Uobičajeni način rada za brokere u osiguranju je npr. da želite osigurati auto, ja nađem pet ponuda, analiziram i kažem: ‘ova vam se najviše isplati iz tog i tog razloga’. To ne mora uvijek biti najjeftinija opcija, ja idem na to da se gleda najpovoljnija među osiguravateljima koji isplaćuju štete. To je moja reputacija, a bazira se na tome s kim imam takav odnos da vam mogu reći: ‘Ovaj će vam sigurno isplatiti štetu’, jer sam ih već na stotinu naplatio i cijene me kao partnera. Međutim, kad radite taj posao oslonjeni na hrvatsko tržište, tu ste u nemilosti – ne znate kad ćete doći na red jer ste im stoti na listi prioriteta, pa dok oni odgovore… Ovdje gdje ja radim ljudi su uložili nevjerojatne novce u IT strukturu koja nama neovisnim brokerima omogućava da ne tražimo od njih izračune ponuda nego da si ih radimo sami. Znači, ja najveće poslove, pogotovo u osiguranju filma, radim brzo i učinkovito. Bilo je situacija da me producent doslovno u nedjelju navečer zove i kaže: ‘Sorry Igore, zaboravio sam da sutra ujutro snimamo.’ U Hrvatskoj je to nerješiv problem, nemaš koga pitati da ti u nedjelju u 20 sati napravi policu osiguranja. A ovako, ja se ulogiram, producent mi odgovori na šest pitanja, pošaljem mu ponudu mailom, on ju pogleda i kaže: ‘Ovdje mi promijeni limit, ovo mi izbaci itd.’ Kažem mu: ‘Evo jesam, evo ti finalna verzija, on pogleda i kaže: ‘Aktiviraj mi’. Kliknem ‘subscribe‘ i on je osiguran. Znači ta brzina, profesionalnost i efikasnost uopće nije postojala kod nas. Ja svakom doslovce u 15 minuta mogu riješiti gorući problem. Nažalost, znam da je mnogima osiguranje na nekom predzadnjem mjestu. Tog se svi sjete na kraju. No ja sam svjestan da će onaj tko me odabrao za brokera i radi sa mnom procjenjivati moju kvalitetu onda kad mu se desi šteta. I onda je bitno znati stvari i zauzeti se za klijenta brzo i na pravi način.“

Igor Soviček (Foto: Alan Stanković)

Jedinstveni web kalkulator u Hrvatskoj

DPS Specialty je upravo lansirao i internetsku stranicu dps-specialty.hr s kalkulatorom za izračun cijene osiguranja eventa ili snimanja, što Sovičekovu tvrtku u ovom trenutku čini jedinstvenom na hrvatskom tržištu osiguranja.

„Uspjeli smo u tome da svatko može u bilo koje doba otići na našu stranicu i sam napraviti izračun koliko bi ga došlo osiguranje. Svatko može sam postaviti parametre i odlučiti hoće li osigurati event, snimanje, profit, itd. I to uz jasne statističke pokazatelje učestalosti pojedinih rizika.

Naravno, zainteresirani uvijek mogu zatražiti neki video poziv ili sastanak da im pomognem razumjeti priču, ali moći će kalkulirati i sami. Jedino neće moći aktivirati osiguranje sami jer za to nisu ovlašteni, ali sve ostale izračune i informacije mogu dobiti. Bitno je znati da je važenje i aktiviranje osiguranja definirano zakonom o obveznim odnosima. U praksi mi to radimo na dnevnoj bazi, naime bitno je da se osiguranje aktivira. To što netko ne posjeduje fizički dokument, to ne znači ništa. Važno je da se aktivira osiguranje, jer ako imate štetu tri sata nakon toga, a još ne posjedujete policu osiguranja, ta šteta će biti isplaćena jer je osiguranje aktivirano. Ako nema potreba za nekim dodatnim vještačenjima, ja mogu aktivirati policu jako brzo. Mislim da će to s vremenom postati game changer“, uvjeren je Soviček.

Želimo da naš sadržaj bude otvoren za sve čitatelje.
Iza našeg rada ne stoje dioničari ili vlasnici milijarderi.
Vjerujemo u kvalitetno novinarstvo.
Vjerujemo u povjerenje čitatelja koje ne želimo nikad iznevjeriti.
Cijena naše neovisnosti uvijek je bila visoka, ali vjerujemo da je vrijedno truda izgraditi integritet kvalitetnog specijaliziranog medija za kulturu na ovim prostorima.
Stoga, svaki doprinos, bez obzira bio velik ili mali, čini razliku.
Podržite Ravno Do Dna donacijom već od 1 €.

Hvala vam.

1.00 € 5.00 € 10.00 € 20.00 € 50.00 € 100.00 € 200.00 €


Donacije su omogućene putem sustava mobilepaymentsgateway.com.
Podržane sheme mobilnih plaćanja: KEKS Pay, Aircash, Settle, kriptovalute

Zadnje od Intervju

Idi na Vrh
X