Yann Tiersen objavio je svoj dugoočekivani novi projekt — jedan album podijeljen u dva različita, ali međusobno povezana dijela, od kojih svaki ima vlastite jedinstvene zvučne karakteristike. Jedan introspektivan, klavirski dio koji meditira o identitetu; drugi elektronički i dinamičan, kao poziv na ustanak protiv sustava koji nas sputavaju. Uz objavu albuma izlazi i novi video singl ‘Ninnog’.

“Ninnog” (ime Tiersenove jedrilice) je polagan, postupan i slojevit komad koji postavlja ton za album koji se otkriva kroz prelijepe i neočekivane prijelaze. Video je režirao Murat Gökmen, koji je također potpisao režiju videa “Ninnog at Sea”. Ova skladba otvara prvi dio albuma “Rathlin from a Distance”, koji donosi osam instrumentalnih klavirskih kompozicija. Svaka od njih nosi ime mjesta koje je Tiersen posjetio tijekom svoje jedriličarske turneje 2023. godine — od svjetionika Fastnet na Atlantiku, preko Farskih Otoka i Shetlanda, do mirnih voda Kaledonskog kanala u Škotskoj. Ove skladbe odražavaju putovanje samootkrivanja i osobne refleksije. Tiersenova klavirska glazba stvara gotovo hipnotičku atmosferu, gdje svaka stanica na putovanju označava dublju razinu svijesti. Glazba priziva osjećaj prostora, introspekcije i tihe kontemplacije.
Dok je “Rathlin from a Distance” meditativan, drugi dio albuma, “The Liquid Hour” — na kojem je Tiersen radio kada je osjetio potrebu da “sruši sve i krene iz početka” — predstavlja smjelu i hitnu glazbenu izjavu. Otvara ga epska, prožimajuća pjesma koja prenosi Tiersenovu želju za društvenim i političkim promjenama. Inspiraciju za ovaj dio albuma pronašao je u iskustvima na moru, posebno u trenutku kada je noću, sam za kormilom svoje jedrilice, ugledao svjetla Belfasta nakon gotovo dva mjeseca na oceanu. Taj trenutak tišine potaknuo je duboka razmišljanja o povijesti grada i njegovoj povezanosti sa širim političkim borbama.
Zvukovna paleta albuma “The Liquid Hour” spaja ambijentalnu glazbu, hipnotičke ritmove i izražajnu elektroničku produkciju, a jezivi vokali Émilie Quinquis dodaju snažnu dimenziju poruci albuma. Tiersen koristi vintage i elektroničke instrumente na inovativan način — uključujući rijetki elektronički instrument iz 1930-ih Ondioline, koji mu je posudio Gotye i njegova organizacija Forgotten Futures. Uključio je i četiri različite ritam-mašine kako bi stvorio tribalne ritmove i pulsirajuće beatove koji pomiču granice elektroničke glazbe. “The Liquid Hour” istražuje i osobnu i kolektivnu moć — poziv na djelovanje u svijetu pogođenom globalnim krizama.
Tiersen već dugo njeguje održiv pristup turnejama — putujući jedrilicom i kamperom, promovira koncept sporog putovanja, smanjujući svoj ekološki otisak i redefinirajući što znači biti glazbenik na turneji u suvremenom svijetu. Taj pristup odražava i šire teme albuma: razmišljanje, svijest o okolišu i potraga za dubljim smislom u svijetu obilježenom krizama i promjenama. „Na moru vidiš svijet kakav zaista jest“, kaže Tiersen. „More je krajnja realnost. Nema granica i možeš svugdje. Tad ti postane jasno koliko su granice besmislica.”

Album “The Liquid Hour” završava snažnim finalom, skladbom nazvanom po Dolores Ibárruri, španjolskoj antifašistkinji poznatoj po legendarnoj poruci “No Pasarán” — prkosnom pozivu na djelovanje protiv kapitalizma, post-kolonijalizma i tekućeg ekocida. Kako kaže Tiersen: “Ne radi se o bijesu. Radi se o tome da pronađemo način za promjenu.”
“Rathlin from a Distance / The Liquid Hour” je album koji obuhvaća čitav spektar ljudskih emocija — od tihe introspekcije do snažnih poziva na promjenu. Uz jedinstvenu mješavinu akustičnih i elektroničkih elemenata, predstavlja hrabro novo poglavlje u glazbenoj evoluciji Yanna Tiersena.