U nekadašnjem kinu Kozara pogledajte remek-djela od ‘Ivanovog djetinjstva’ do ‘Žrtve’.

Tuškanac u gostima tijekom svibnja prikazuje svih sedam dugometražnih filmova Andreja Tarkovskog. Obilježeni dugim, hipnotičkim kadrovima, simbolikom prirodnih elemenata poput vode, vatre i vjetra, lirskim ritmom i duboko intimnim temama, filmovi Tarkovskog djeluju poput „skulptura u vremenu“ – ne nude gotove odgovore, već pozivaju na introspekciju.
Ciklus će se prikazivati u Centru za kulturu Histrionski dom (Ilica 90), a 12. svibnja u 19 sati otvorit će ga “Ivanovo djetinjstvo” (1962.) – potresna antiratna drama o dječaku kojem je rat ukrao djetinjstvo, ispunivši ga mržnjom, gorčinom i očajem iz kojeg jedini izlaz vodi u smrt.
“Andrej Rubljov” (1966.) biografska je drama o slavnom ruskom ikonopiscu koji, kroz osobnu i duhovnu krizu u ratom razorenoj Rusiji 15. stoljeća, postaje simbol borbe protiv nasilja, vjerskih sumnji i društvene represije. Svojevremeno cenzuriran, zbog svoje se univerzalne poruke danas smatra jednim od najznačajnijih filmova svih vremena.
Adaptacija istoimenog romana Stanisława Lema “Solaris” (1972.) tematizira sukob znanosti i čovjekove nutrine. Tarkovski ga je snimio kao odgovor na “2001: Odiseju u svemiru” Stanleyja Kubricka – film koji je, premda tehnički impresivan, smatrao hladnim i lišenim duhovne dimenzije.

Oslonjeno na fragmente snova, sjećanja i arhivske snimke, “Zrcalo” (1975.) je intimno filmsko svjedočanstvo o pamćenju, identitetu i protoku vremena, dodatno produbljeno prisutnošću redateljeve majke i supruge te stihovima njegova oca, uglednog pjesnika Arsenija Tarkovskog.
Inspirirana romanom “Piknik pokraj puta” braće Strugacki, filozofska alegorija “Stalker” (1979.) meditativno je putovanje kroz zabranjenu zonu u kojoj se ispunjavaju najdublje ljudske želje. Slavoj Žižek istaknuo je da, kroz pejzaže pune rasapa, rđe i drače, film anticipira izgled postkomunističke istočne Europe.
Nostalgija (1983) je prvi film Andreja Tarkovskog snimljen izvan Sovjetskog Saveza, a na scenariju je surađivao i poznati talijanski pjesnik Tonino Guerra. Film prati ruskog pjesnika koji, istražujući život skladatelja Sosnovskog u Italiji, proživljava duboku nostalgiju za domovinom i bori se s unutarnjim sukobima.
Ciklus će zaključiti “Žrtva” (1986.), posljednji film Andreja Tarkovskog posvećen njegovu sinu. Radnja prati intelektualca Alexandera koji se, suočen s prijetnjom nuklearnog rata, zavjetuje Bogu da će žrtvovati sve što voli ako svijet bude spašen. Film je sniman u Švedskoj, a Tarkovski je angažirao stalne Bergmanove suradnike: glumca Erlanda Josephsona, snimatelja Svena Nykvista i scenografkinju Annu Asp.
Raspored projekcija Tuškanca u gostima dostupan je na stranicama kina. Ulaznice je moguće kupiti na blagajni kina domaćina sat vremena prije početka projekcije, kao i online putem platforme ulaznice.hr.