U sedmoj epizodi Dnevne sobe donosimo razgovor s Ernestom Herzogom iz Svjetskog židovskog kongresa, čovjekom koji brani politiku države Izrael u vrijeme tragedije u Gazi u kojoj je poginulo preko 50.000 stanovnika.

Neke evropske države, mnogi mediji i političari, mnogi aktivisti i eksperti, ono što je izraelska vojska napravila u Gazi zovu genocidom. Ernest Herzog ima drugačije mišljenje o tome, kao što ima drugačije mišljenje o postupcima i akcijama izraelske vojske, ciljevima izraelske države, ali i napadi Izraela na Iran i mnogim drugom problemima o kojima mnogi od nas imaju drugačiji stav.
“Je li kritiziranje države Izrael antisemitizam? Odgovor na to je vrlo jasan i to je ‘ne’. Kritizirati politiku države Izrael isto je kao i kritiziranje bilo koje druge države, dozvoljeno je i ne smatra se mržnjom prema toj državi, dapače, to je zdravo u nekom demokratskom diskursu. Jer ako ćemo do kraja ići tom logikom onda bi značilo da su barem 50% državljana Izraela antisemiti ako kritiziraju politiku države. Antisemitizam je negiranje prava da postoji Izrael, jer je to jedina židovska država na svijetu”, tvrdi Ernest Herzog.
“Izrael nije savršena zemlja. Ona ima svojih problema, ali je demokratska zemlja koja ima desetine političkih stranaka, od ekstremnih ilamista koji žele uništenje države, do religioznih ultra desnih ili ultra izraelskih partija. Upravo to kad imamo puno političkih partija s jedne strane je znak demokracije, a s druge, nažalost, znak nestabilnosti. Koalicije su krhke i tu ima puno zakulisnih igara”, objašnjava Herzog.
I ovoj emisiji stojimo u čvrstom uvjerenju da dijalog nikada ne smije prestati, da mira ne može biti dok se ne prestane pucati i dok dvije strane ne sjednu za pregovarački stol. Nakon svega, Izraleci i Palestinci morat će živjeti zajedno i li barem jedni pored drugih.
Zato smatramo da se mora poslušati svačiji stav i da se posebno pažljivo moraju poslušati argumenti onih koji misle drugačije, kako bi se pokušalo premostiti razlike i naći izlaz iz humanitarnih i civilizacijskog užas u koji je potonula Gaza. Zato smatramo da se mora poslušati svačiji stav i da se posebno pažljivo moraju poslušati argumenti onih koji misle drugačije, kako bi se pokušalo premostiti razlike i naći izlaz iz humanitarnog i civilizacijskog užas u koji je potonula Gaza.
Pogledajte prijašnju emisiju: