Svjetski priznati perkusionist i multiinstrumentalist Burhan Ocal i njegov Istanbul Oriental Ensemble, najpoznatija turska world music grupa stiže 4. travnja u Zagreb u dvoranu Vatroslav Lisinski s jednom posebnom glazbenom pričom o povijesti Turske.
Ovo nesvakidašnje glazbeno putovanje posjetitelje koncerta provest će kroz mistiku Orijenta, raznovrsnost melodija i bogatu povijest naroda čije kulturne granice tek slutimo. Nakon spektakularnog rasprodanog zagrebačkog koncerta prije točno 10 godina, Burhan Ocal & Istanbul Oriental Ensemble ponovno će nam dočarati povijest, kulturu i mistiku Orijenta.
Središnja životna misija turskoga glazbenika i multiinstrumentalista Burhana Ocala je spajanje glazbenih kultura. Rođen u obitelji glazbenika, u trakijskome gradu Kirklareli nedaleko od Istanbula, od najranijeg je djetinjstva bio u dodiru s glazbom. Od oca, profesora starog otomanskog i arapskog jezika, učio je svirati na raznim perkusijskim glazbalima, dok ga je majka upoznala s religijskom vokalnom glazbom. Već sa šest godina Burhan Ocal nastupao je po lokalnim kavanama i manjim festivalima, gdje se upoznao s ritmovima tradicionalne romske glazbe, kao i s klasičnom dvorskom glazbom Otomanskog carstva.
Susret s glazbom zapadnih zemalja nadahnuo ga je da pokuša spojiti svoju glazbu s raznim žanrovima i kulturnim tradicijama poput klasike i jazza. Od 1977. živi na relaciji Zürich-Istanbul i postao je svestrani glazbenik koji posreduje između dvaju svjetova.
Tijekom 90-ih godina Burhan Ocal okupio je najbolje turske glazbenike romske glazbene tradicije i osnovao Istanbul Oriental Ensemble, u cilju oživljavanja turske glazbene kulture u kojoj još od 10. stoljeća romska glazba igra veliku ulogu.
Tragajući za raznovrsnim suradnicima svjetskoga glasa s kojima bi nastavio spajanje raznorodnih glazbenih kultura, Burhan je tijekom karijere surađivao i nastupao s glazbenicima kao što su Maria Joao Pires, klavijaturist Joe Zawinul, Eliot Fisk, Andreas Vollenweinder, Kronos Quartet i Seamus Blake Quartet. Njegovu virtuoznost na perkusijama prepoznali su najveći svjetski glazbenici popularne i jazz glazbe pa je u Istanbulu 2000. godine nastupio i sa Stingom.
Najzanimljiviji dijelovi njegova stvaralaštva ipak su njegovi osobni projekti: „Gypsy Rum“ (1995), album koji je osvojio nagradnu glazbene kritike u Njemačkoj, „Jardin Ottoman“ (1996), solo album koji se oslanja na tursku klasičnu glazbu 17. stoljeća, a donio mu je i mnogobrojne nagrade, te album „Sultan`s Secret Door“ koji je ponovio uspjeh prvijenca i ponovno osvojio nagradu glazbene kritike u Njemačkoj. Ovakav uzlet otvorio je Burhanu Ocalu i njegovu ansamblu mnoga glazbena vrata u svijetu.
Iskren i emotivan u svom glazbenom izričaju, ovaj jedinstveni showman nastupao je i pred publikom od 150.000 ljudi.
Diljem svijeta publika je očarana nastupima Istanbul Oriental Ensemblea, a turneje i koncerti redovito su im rasprodani, bilo da je riječ o samostalnim ili festivalskim svirkama. Od najzapaženijih nastupa izdvajaju dvostruko gostovanje na festivalu Womad u Velikoj Britaniji, festival Womex u Berlinu, tri nastupa na EXPO-u u Lisabonu, festival Ravinia te Montreaux Jazz festival, jedan od najprestižnijih jazz festivala u svijetu.
Odgovor na pitanje: Prije koliko godina je Burhan Ocal posljednji put nastupio u Zagrebu? nije bio težak i glasi: Prije 10 godina. Po jednu ulaznicu za koncert osvojile su Maja Linzbauer i Selma Pezerović. Dobitnice će karte čekati na blagajni dvorane Vatroslav Lisinski.