Malo je bendova kojima bi palo na pamet snimiti konceptualni album o željezničkim nesrećama, a još manje onih koji bi taj bizarni koncept stvarno proveli u djelo. U slučaju The Residentsa, najpoznatijih svjetskih rock anonimusa, takav bismo projekt mogli opisati riječima ‘business as usual’.
„The Ghost of Hope“ tragedije na tračnicama „uglazbljuje“ realističnošću radijskog izvještaja s terena, što se u nekoliko navrata pokazalo i najvećim nedostatkom ovog materijala. Dobar dio pjesama sadrži „spoken word“ ili šaptom otpjevanu dionicu ispovjednog karaktera u kojoj preživjeli opisuju gubitak najmilijih ili užase koje su prošli, praćenu samo udarcima ritam-mašine ili ambijentalnim synthovima. Ona se, kao u „Horrors of the Night“, „Death Harvest“ i „Shroud of Flames“, često pojavljuje točno kada je trebao uslijediti instrumentalni krešendo, zbog čega spomenute skladbe u glazbenom smislu djeluju pomalo nezavršeno, odnosno prekinuto u najvažnijem trenutku.
Album donosi sedam pjesama premda je taj broj mogao biti i dvostruko veći uzmemo li u obzir da se svaka od njih sastoji od nekoliko prilično nepovezanih dijelova. „Death Harvest“ se, nakon orkestralnog početka, pretvara u nešto nalik industrialu, u „Shroud of Flames“ Barrettovska se brojalica izmjenjuje s plesnim eksperimentom na tragu funkoidnijeg no wavea, dok se tipična cirkuska glazba u „The Great Circus Train Wreck of 1918“ raspada i nestaje u neobičnom hibridu folk pjesme i Vangelisovskog soundtracka.
„Train vs Elephant“, s fantastičnom međuigrom gitare i klavijatura, spada među vrhunce „Ghosta“ i jasno pokazuje da ih smisao za crni, apsurdni humor i dalje ne napušta. Našlo se tu i dovoljno refleksija na vlastitu prošlost u obliku iskrivljenih vokala, tmurnih prebiranja po crno-bijelim tipkama, sampliranih zvukova (vlakovi, slonovi, pjev ptica) i povremenih refrena koji bi u rukama nekog drugoga prerasli u radosni, masovni „sing-along“.
Da ne duljim, sasvim dovoljno za željno iščekivanje predstojećeg koncerta Residentsa u zagrebačkom Jedinstvu, pogotovo kada „duhovima nade“ pridodamo i sve ono čime nas šokiraju, zbunjuju i oduševljavaju od sredine sedamdesetih naovamo.
Ocjena: 7/10
(MVD/Cryptic Corporation, 2017.)