Peta ovogodišnja playlista od 26 pjesama od kojih svakoj naziv počinje jednim slovom engleske abecede, a svaka je izašla na izdanju (singlu ili albumu) objavljenom u svibnju ove godine.
A – “Animal”, LUMP
LUMP je bend koji čine kantautorica Laura Marling i Mike Lindsay iz engleskog folk benda Tunng, a svoj prvi zajednički istoimeni album objavili su prije tri godine. Sada singlom “Animal” najavljuju i ploču koja će se tako zvati, a izlazak je najavljen za kraj srpnja ove godine.
B – “Before the Sun”, The Screaming Wheels
Četvoročlani alternativni blues/rock sastav The Screaming Wheels objavljuje drugi singl ‘Before the Sun’ sa predstojećeg debitantskog albuma ‘Istramental’, koji izlazi 24. rujna u izdanju izdavačke kuće Rock Svirke Records.
C – “Chase It Down”, Bobby Gillespie & Jehnny Beth
Bobby Gillespie, frontmen rock atrakcije iz Glasgowa Primal Scream i francuska kantautorica Jehnny Beth, najpoznatija kao predvodnica post punk benda Savages udružuju snage na singlu “Chase It Down”.
D – “Diabolic Pressure”, Van Morrison
Iako je uvijek bio poznat kao čangrizavi mrgud, Van Morrison je zagazivši u starost (75 mu je godina) odsklizao još nekoliko stepenica dublje u svoj pakao negative i umnoga sklopa prepunog paranoje u kojemu baš njemu stalno netko pokušava nauditi, okrasti njegove ideje, prevariti ga ili mu učiniti nažao na koji drugi način. To su teme kojima obiluje njegov album “Latest Record Project Volume I”, ali našlo se među njima i pristojnih brojeva poput “Diabolic Pressure”.
E – “Every Grain of Sand”, Chrissie Hynde
Chrissie Hynde, predvodnica grupe The Pretenders, za svoj novi samostalni album odlučila je posegnuti za pjesmaricom Boba Dylana, pritom se najviše koncentrirajući na materijal nastao u prvoj polovici osamdesetih godina. Toj skupini pripada i “Every Grain of Sand” skinuta s njegovog albuma “Shot of Love” iz 1981. godine.
F – “Field Negus”, Sons of Kemet
Osim što se glazbom prometnuo u vjerojatno ključnu figuru londonske jazz scene, korištenjem poezije i hip hop izričaja saksofonist Shabaka Hutchings glazbi dodaje britku aktualnost koja ga čini jednom od određujućih figura smjera kojim se jazz kreće u godinama prijelaza desetljeća. Pravednički gnjev izbija još više s ploče “Black to the Future” nego s njezinih prethodnica, a posebno je upečatljim u stihovima pjesnika Joshue Idehena koji otvaraju album u revolucionarnoj “Field Negus”.
G – “Going Down South”, The Black Keys
Zvuk nove ploče The Black Keysa “Delta Kream” isti je onaj koji je potaknuo njihovu karijeru: prljav i seksi, često hipnotički blues iz Mississippija koji bend ovdje ponovno oživljava s guštom, bez opterećenja uživajući u pjesmama koje poznaju i vole. Ako povremeno zvuči kao bijeg na poznati i već prokušani teritorij, u najboljim trenucima The Black Keys na njemu djeluju kao da rade upravo ono što bi svaki bend trebao činiti: svirati ono što žele i onako kako to žele, bez obzira na to što bilo tko misli o tome.
H – “Hit ’em Back” – Shemekia Copeland & Kenny Wayne Shepherd
Blues pjevačica Shemekia Copeland nastavlja širiti svoju poruku pomirenja i borbe protiv mržnje pjesmom “Hit ’em Back” na kojoj joj se pridružuje slavni gitarist Kenny Wayne Shepherd. Osim njega tu su i Robert Randolph, predvodnik gospel grupe Robert Randolph and the Family Band, te bubnjar Tony Coleman poznat po sviranju s velikanima kao što su B.B. King, Bobby Blue Bland, Albert King, Etta James, Buddy Guy i drugi.
I – “I Am The Shaman”, Donovan
Škotski kantautor Donovan se na svoj 75. rođendan oglasio novim spotom za pjesmu “I Am The Shaman”. Možda najveća zanimljivost u cijeloj priči leži u činjenicu da režiju tog spota potpisuje slavni redatelj David Lynch.
J – “Jason & The Czargonauts”, Czarface & MF DOOM
Hip hop supergrupa Czarface koju čine Inspectah Deck iz Wu Tang Clana i duo 7L & Esoteric i prethodno je surađivala s MF Doomom, a ovogodišnji album “Super What?” posebno je značajan jer je objavljen nakon Doomove smrti. S ploče izdvajamo “Jason & The Czargonauts” na kojoj gostuje reper Del the Funky Homosapien.
K – “Kamau”, Anthony Joseph
Britanski pjesnik karipskih korijena Anthony Joseph objavio je sjejnu ploču na kojoj jazz susreće poeziju, a konkurira i za album s najboljim naslovom godine: “The Rich Are Only Defeated When Running for Their Lives”.
L – “Listen To Your Song”, Tony Joe White
Močvarna Lisica, Tony Joe White, nije među nama već gotovo tri godine, ali njegov posthumni album “Smoke From The Chimney” ugledao je svjetlo dana. Produkcija je djelo Dana Auerbacha iz The Black Keys, a ovo je jedna od triju ploča objavljenih u svibnju koja izlazi s njegovim producentskim potpisom.
M – “My Friends Went Abroad & Were Swallowed by the Waves”, Comorian
Osmo izdanje iz Glitterbeatova hvaljenog niza Hidden Musics u produkciji Iana Brennana koji na suncu afričkog otočja Comoros snima lokalne glazbenike koji izvode autentičnu muziku na neobičnom žičanom instrumentu ndzendze.
N – “Novo lice”, Ivo Horvat
Možda ste ih prethodno poznavali kao cover bend Retrodukcija, aliovi velikogoričani sada se predstavljaju kao autorski sastav Ivo Horvat. Na autorskim pjesmama Ive Horvata radilo se vrlo predano i iskreno, a kako zvuče sada možemo čuti na prvom singlu “Novo lice”.
O – “One In A Million”, Tony Allen ft. Lava La Rue
Još jedno posthumno izdanje na našoj playlisti. Afrobeat bubnjar Tony Allen najpoznatiji je po svojoj suradnji s velikanom nigerijske glazbe Felom Kutijem, a na singlu “One In A Million” s friškog albuma “There Is No End” možemo čuti i hip hop glazbenicu Lavu La Rue iz Londona.
P – “Pametnom dosta”, Pueblo Ruiz
Pueblo Ruiz novo je staro ime na glazbenoj sceni iza kojeg se krije iskusni glazbenik Pave Ruić, koji je svoj zanat pekao s mnogima neprežaljenim bendom Postolar Tripperom. “Pametnom dosta” njegov je prvi samostalni singl.
Q – “Quiet Type”, Airpark
Airpark je folk pop duo iz Nashvillea koji čine braća Ben Ford i Michael Ford, Jr. “Quiet Type” je pjesma s njihovog istoimenog EP-ja koji nosi podnaslov “An Intimate Collection Of New And Old” te donosi pet kompozicija u skladu s navedenim podnaslovom.
R – “Reverie”, Son Volt
Kantautor Jay Farrar i njegov alt-country sastav Son Volt pripremili su novi album “Electro Melodier”, njihovo prvo izdanje nakon ploče “Union” iz 2019. godine. Album izlazi krajem srpnja, a najavljuje ga obećavajući singl “Reverie”.
S – “Sharecropper’s Son”, Robert Finley
Treći album s producentskim potpisom Dana Auerbacha objavljen u svibnju je ploča blues i soul pjevača Roberta Finleyja. Ovaj 67-ogodišnji pjevač svoj prvi studijski album “Age Don’t Mean a Thing” objavio je tek 2016., a “Sharecropper’s Son” s kojeg skidamo naslovnu pjesmu autobiografska je priča koja se najvećim dijelom bavio odrastanjem na farmi u Louisiani.
T – “Taliat”, Mdou Moctar
Svi koji prate afričku glazbu, a pogotovo žanr koji se često naziva desert bluesom sigurno su upoznati s Bombinom iz Nigera, no iz te države dolazi i Mdou Moctar, pravim imenom Mahamadou Souleymane, čiji zvuk češće očijuka s žešćim oblicima rocka. Njegov novi album “Afrique Victime” objavljen je za etiketu Matador Records.
U – “Uroni u san”, Žen
Hrvatski all-girl DIY post-rock/dream-pop trio Žen slavi 11. godišnjicu benda, 8. godišnjicu izdanja njihovog prvog albuma “I onda je sve počelo” te prvu gosišnjicu vinilnog izdanja istog albuma novim singlom i videospotom “Uroni u san”, koji je bio premjerno prikazan kao dio Vox Feminae festivala. Osim toga možemo ih čuti i na novoj kompilaciji “Zagreb Calling”, ali i uživo 5. lipnja na otvaranju Ljeta u MSU gdje će nastupiti uz Kliniku Denisa Kataneca te Ivana Grobenskog.
V – “Visions”, José González
Švedski indie folk kantautor José González najavljuje novu ploču “Local Valley” za rujan ove godine. Dok je čekamo slušamo prvi singl “Visions” u spotu koji je režirao Mikel Cee Karlsson.
W – “We Are Between”, Modest Mouse
Šest godina prošlo je otkako su se zadnji put oglasili američki indie rokeri Modest Mouse, no sada je tu “We Are Between”, prvi singl s nadolazećeg albuma “The Golden Casket” koji se očekuje 25. lipnja, a koji, kako kažu, “lebdi u prostoru između sirove energije punka i eksperimentalne studijske znanosti baveći se temama kao što su degradacija fizičkog pejzaža, nevidljiva tehnologija i očinstvo.
X – “X Zeit”, Trees Speak
Novi album dua Trees Speak “Post-Human” miješa njemačku elektroniku sedamdesetih i ‘motorik’ Krautrock instrumentale u duhu izvođača kao što su Harmonia, Can, Cluster, Popul Vuh, Neu!, filmsku glazbu šezdesetih i sedamdesetih sličnu talijanskim prog-rokerima Goblin i muzici iz horora Johna Carpentera, Morriconea i egzistencijalističkih špijunskih filmova za koje je skladao John Barry s njujorškom analognom DIY No Wave elektronikom na sintevima i gitari (Suicide, New York Noise serija ili Enov “New York No Wave”).
Y – “You’re Lucky She’s Lonely”, Summer Dean & Colter Wall
Country duet pjevačice Summer Dean i mladog kantautora Coltera Walla sjajan je prilog tezi da ništa na svijetu ne može dokrajčiti dobri stari honky tonk zvuk i srcedrapateljske balade s pedal steel gitarom.
Z – “Zeitgeister”, Caliban
Malo više od minute horror instrumentala za zatvaranje liste dolazi nam od njemačkog metalcore sastava Caliban koji je sredinom mjeseca objavio i album “Zeitgeister” kojemu je ova pjesma ujedno i uvodna špica.