U izmijenjenim okolnostima Adam Semijalac je odbacio alter ego Bebe na Vole i kreirao maštovit crossover između bluesa i tradicijske hrvatske muzike. Objava novog albuma ‘Ode dite’ najavljena je za 1. maj.
Kako glase ponuđeni odgovori na pitanje: Kako ste prošli kroz vremena koronavirusa i lockdowna?
a) nije bilo lako
b) bilo je teško
c) bilo je jako teško
d) bilo je kao Adamu Semijalcu.
Neumorni blues gitarist se suočio s manjkom koncerata, otkazanim projektima i šugavom dijagnozom, zbog koje mu se promijenio glas (a moglo je završiti i još gore). Usput mu je (nekoliko puta) odbijena prijava za status slobodnog umjetnika, iako bi ga po svojim artističkim dosezima trebao imati. Sav taj bijes i čemer je poslužio kao visokooktansko gorivo za njegov projekt – album „Ode dite”.
Praćen netipičnim žičanim instrumentima (dangubica, bendžo, bugarija, bas), suradnicama Tajanom Josimović i Lanom Hosni, te medicinskim postupcima modificiranim glasom, Adam Semijalac je ujedinio svoje dvije ljubavi: prema bluesu i prema eksperimentiranju. Kao kantautor, Semijalac je već pokazao interes prema arhaičnoj hrvatskoj glazbenoj baštini kroz album „Tanec za crnega vraga” i pjesmu „Baba Ljuba blues”. Ovdje je krenuo korak dalje.
Iskušavajući zvuk gore spomenutih trzalačkih instrumenata je skrojio istovremeno nježno i grubo ljubavno pismo onoj Hrvatskoj koja nije onaj razvikani dio, onoj Hrvatskoj koja tek čeka biti otkrivena od strane širokih turističkih narodnih masa – Lici i Dalmatinskoj Zagori.
U sličicama Zagore i Like ima mnogo sličnog pustopoljinama američkog Juga, očaja ispremješanog stoicizmom na tragu stare narodne: „uzdaj se u se i svoje kljuse”. Ovakva muzika ljudi koji žive u kršu može se trapavo prevesti kao stoner, što i nije netočno jer srdžbe, gorčine i patnje ima više nego u prosječnom albumu dotičnog žanra.
Oko Semijalčevih tonova bugarije, dangubice, basa i bendža moguće je zamisliti masne slojeve električnih gitara i bubnjeva, kao i „headbanganje” sluđenih glavnih junaka ovih pjesama. No, važnije je da je sve bitne elemente u svojoj novoj zvučnoj viziji Adam sa suradnicima dočarao koncizno, temeljito i jezgrovito.
Gotovo sve pjesme bezobzirno udaraju i ne pitaju ništa, to su jednostavne, katkad i politički nekorektne riječi koje iz minimuma kažu maksimum i to čine uglavnom dobro. Dodatan plus je raspored pjesama s jakim početkom („Kajanje”), sredinom („Nije moje”) i krajem („Ode dite”).
Zavijanje na „Nije moje” je poput slike gladnih ličkih vukova koji se spremaju u samoubilački upad među nečije dobro čuvane ovce. Suprotno tome, „Zora” je pjesma nade (koja na kraju presahne), nešto što bi danas-sutra mogli obraditi Najbolji hrvatski tamburaši. Meditativna „Drugovi” je antiratna naricaljka za poginulim suborcima, a zaključna i naslovna pjesma djeluje poput intenzivne noćne more. Utjehe nema, samo se vremena mijenjaju iz lošeg u gore, a sličice patnje, bola i nesretnih života se samo izmjenjuju pred očima.
„Ode dite” je album s bojom, okusom i mirisom, s bojom očaja čovjeka koji se bori jer više nema što izgubiti, s okusom ljute rakije i mirisom napuštenih sela.
Ocjena: 9/10
(Samizdat, 2023.)