U dvogodišnjem predahu od haračenja svijetom s Evanescence, Amy Lee je odlučila smiriti se u njujorškom domu i u toplini bračnog života napraviti bebu, s kojom se obožavateljima pohvalila krajem srpnja, da bi odmah potom najavila svoj prvi cjeloviti samostalni projekt – soundtrack ‘Aftermath’. Na sreću ili žalost fanova, Evanescence se nije našao u toj kombinaciji, nego čelist Dave Eggar s kim je komponirala glazbu za film ‘War Story’.
Od uvodne „Push The Button“ pjevačica zbunjuje porukom i premisom. Već prve sekunde kaotičnog albuma oblikuje snažan bas za disko podije, popraćen porno vapajima i stenjanjima, da bi ih preplavila lavina elektronike što odjekuje agresivnim zvukom Combichrista. Našavši se u neobranom grožđu, Lee se polakomila i zagrcnula gladna svježine i tobož sita weltschmerzovske patetike što ju je krasila puno desetljeće, no ujedno ju i činila onim što jest i od čega ne može pobjeći – frontwoman Evanescence. Sopran plačipičkastih tužaljki i dalje se provlači u rijetkim vokalnim trenucima na soundtracku i postavlja pred generičku elektroniku, koliko god da se crnokosa pop-darkerica pokušavala othrvati od zabetonirane estetike. Umjesto istraživanja vlastitih granica, ona se poput norveških svjetionika uspješno drži svoje sigurne stijene: visokog registra pjevanja, čak i kada ga se utapa u sintetičkim dionicama predugoga trajanja.
Srećom, dominantan dio kompilacije čine kratki atmosferični instrumentali bez esencije koje je lako probaviti. U njima mlati praznu slamu gudačkim instrumentima i stiliziranim klavirskim dionicama i na već otrcan način stvara patos i tešku filmsku atmosferu za one ‘tragične’ trenutke izgubljenosti ili usamljenosti kakve smo imali prilike vidjeti i čuti u jednom „Daredevilu“ za koji su na početku karijere Lee i Evanescence napisali „My Immortal“ ili „Bring Me To Life“ – uspješnije i uzbudljivije teen-pjesmuljke od ičega na ovom izdanju. Danas je starija, ali ne i nužno originalnija nakon desetljeća s bendom, eksperimentiranja s harfom i majčinskog iskustva što je nisu oplemenili ni kao tekstopisca ni kao skladatelja.
Međutim, „Aftermath“ kao refleksija stagnacije benda ima svojih neobičnih trenutaka kada sljubljuje pjevanje na farsiju u „Dark Water“ (Malika Zarra) s elektronikom gdje se ipak pokazuje impuls znatiželje, kao i u „Lockdownu“ – vjerojatno njezinoj jedinoj vokalnoj izvedbi vrijednoj spomena. U njoj čeznutljivo evocira Depeche Mode, ali i dalje se dezorijentirano utapa u mračnim vodama kaosa i nedorečenosti, nestrukturiranosti i monotonije. Iako se prvenstveno radi o soundtracku za film, zbog čega je nepravedno zahtijevati stilski objedinjenu kompilaciju, Lee se svejedno javnosti predstavlja sama kao dosadna i površna glazbenica nesređene poetike koja je i dalje duboko ukorijenjena u adolescentsku patnju Evanescencea, zbog čega što prije treba izbrisati ovaj album s lica zemlje i dati joj još jednu priliku za samostalnim vokalnim izdanjem.
Ocjena: 2/10
(Amy Lee Music, Inc, 2014.)