Dramedija Seana Bakera između ostalih je odnijela nagrade za najbolji film, režiju, glumicu i izvorni scenarij.

Kroz cijelu sezonu kukali smo kako je Oscare ove godine nemoguće progrnozirati, a na koncu smo pogriješili u samo dvije kategorije. Pa riješimo to odmah na početku. Iako smo nagovještali da je i taj ishod moguć, Mikey Madison je nadjačala veteranku Demi Moore (“The Substance”) i pobjedu “Anore” pretvorila u trijumf. Nagradu za najbolji animirani film nije, pak, odnio “The Wild Robot”, nego je Akademija nastavila trend nagrađivanja radova neholivudskih studija, pa je tako Latvija s “Flow” odnjela svoj prvi Oscar, untaoč činjenici da je upravo “Divlji robot” dominirao nagradama Annie.
Kad smo već kod robota, Hrvatska je za razliku od Latvije ostala kratkih rukava, pa tako “Čovjek koi nije mogao šutjeti” Nebojše Slijepćevića nije kući donio i Oscar, nakon što je već postigao nezapamćen uspjeh osvajanjem Zlatne palme u Cannesu, Europskog Oscara i nagrade Cesar, jer nagradu je odnio “I Am Not a Robot”.
Da će večer biti vrlo dobra za “Anoru”, pogotovo po pitanju izgleda za osvajanje glavnih kategorija, onih za najbolji film i režiju, vidjelo se već u rannoj fazi nakon što je dramedija Seana Bakera odnijela nagrade za najbolji izvorni scenarij, a pogotovo za montažu gdje se izravno suočila sa svojim glavnim konkurentom, “Conclave” Edwarda Bergera, koji je pak odnio Oscar u kategoriji adaptiranog scenarija.
Za razliku od njih, “The Brutalist” je svoju prvu nagradu čekao dulje u noć, a stigla je očekivano za najbolju fotografiju, da bi zatim uslijedile i one za glazbu i najboljega glumca za Adriena Brodyja. On je tako postao prvim glumcem koji je u ovoj kategoriji dvaput nominiran i dvaput je pobijedio. Zadnji put mu je to uspjelo prije 22 godine za ulogu u filmu “The Pianist”.
Nagrade za sporedne glumce otišle su isto kao i na svim dodjelama koje su prethodile, pa su tako slavili Kieran Culkin (“A Real Pain”) i Zoe Saldaña iz “Emilije Pérez”, kontroverznog filma za koji smo također točno prognozirali da će unatoč za strani film rekordnih 13 nominacija, što je ujedno i najviše ove godine, obraniti status favorita samo još u kategoriji najbolje pjesme s “El Mal” za koji je autorima Oscar uručio Mick Jagger.
Pad holivudskog oduševljenja filmom Jacquesa Audiarda uzrokovan starim tvitovima njegove glavne zvijezde, trans glumice Karle Sofíje Gascón otvorio je tako put brazilskom “I’m Still Here” da odnese kategoriju najboljeg stranog filma iznad, primjerice, “The Seed of the Sacred Fig” iz Irana, zemlje koja je ipak slavila na dodjeli osvojivši nagradu za najbolji kratki animirani film s “In The Shadow Of The Cypress”.
Kao voditelj dodjele po prvi put je nastupio Conan O’Brien koji je odradio solidan posao i vjerojatno će mu se vratiti još koji put, iako se suzdržavao od političkih štoseva koji su mu u ovom ludom vremenu bili možda i voće s preniskih grana. Ipak, na polovici ceremonije, šalio se da je vrijeme da, kao i na Super Bowlu, izađe Kendrick Lamar i nazove Drakea pedofilom, dokazujući da je beef dvaju repera prerasao u jednu od glavnim tema popularne kulture.
Hrvati ne trebaju očajavati zbog propuštene prilike za osvajanje Oscara, već biti ponosni na silne nagrade koje je Slijepčevićev film osvojio. Nadalje, Sean Baker i ekipa “Anore” imaju itekako razloga za slavlje jer je njihov film od potopa na Zlatnim globusima došao praktički do “sweepa” na Oscarima. A mi na Ravno do dna možemo biti zadovoljni jer smo i u neizvjesnoj trci još jednom izišli s vrlo točno očitanim bilom Akademije.
Saznajte više: