Damon Albarn o genocidu u Gazi: Ne možemo Palestincima uskratiti njihovo postojanje

‘Palestinci tamo pripadaju i ne možete ih tek tako izbaciti’.

Damon Albarn (foto: Raph_PH / Wikipedia)

Upitan za mišljenje o trenutnoj situaciji između Izraela i Palestine tijekom intervjua za Channel 4 News, Damon Albarn rekao je da „ne možemo Palestincima uskratiti njihovo postojanje“.

„Dugo sam, na ovaj ili onaj način, angažiran oko Palestine“, rekao je. „Mislim da se ne smije poricati legitimnost Palestine ni povijesna prisutnost Palestinaca [na tom području] i da se mora priznati genocid koji se tamo događa,“ rekao je pjevač Blura i Gorillaza.

„Nemoguće je to gledati. Jednostavno se osjećate užasno bespomoćno. Ne možemo Palestincima uskratiti njihovo postojanje, što se trenutno događa. To je jednostavno pogrešno. Palestinci tamo pripadaju i ne možete ih tek tako izbaciti. To nije prihvatljivo,“ nastavio je.

Kada ga je novinar Krishnan Guru-Murthy upitao zašto se britanski umjetnici nisu više oglasili, Albarn je dodao: „Vrlo je teško… čak i sada, osjećam se emotivno i ne želim reći krivu stvar, znate. Želim biti apsolutno jasan, jer u konačnici dolazim iz obitelji pacifista i sklon sam pluralističkom pristupu stvarima. Ali ovom prilikom, prepoznajem da je to na neki način problematično za Palestince i slažem se s njima.“

Od napada Hamasa na izraelske građane 7. listopada 2023., više stručnjaka UN-a za ljudska prava i tijela UN-a izjavilo je da izraelske vojne akcije u Gazi mogu predstavljati genocid, a Međunarodni sud pravde smatra tvrdnje o genocidu uvjerljivima. Prema Ministarstvu zdravstva Gaze, najmanje 61.158 Palestinaca ubijeno je od listopada 2023. godine. Izrael odbacuje optužbe za genocid i poriče da je počinio bilo kakve ratne zločine, tvrdeći da su njegove operacije zakoniti činovi samoobrane.

Želimo da naš sadržaj bude otvoren za sve čitatelje.
Iza našeg rada ne stoje dioničari ili vlasnici milijarderi.
Vjerujemo u kvalitetno novinarstvo.
Vjerujemo u povjerenje čitatelja koje ne želimo nikad iznevjeriti.
Cijena naše neovisnosti uvijek je bila visoka, ali vjerujemo da je vrijedno truda izgraditi integritet kvalitetnog specijaliziranog medija za kulturu na ovim prostorima.
Stoga, svaki doprinos, bez obzira bio velik ili mali, čini razliku.
Podržite Ravno Do Dna donacijom već od 1 €.

Hvala vam.

1.00 € 5.00 € 10.00 € 20.00 € 50.00 € 100.00 € 200.00 €


Donacije su omogućene putem sustava mobilepaymentsgateway.com.
Podržane sheme mobilnih plaćanja: KEKS Pay, Aircash, Settle, kriptovalute

Zadnje od Vijesti

Idi na Vrh
X