‘Pozivamo zemlje članice Europske unije da pokažu svjetsko vodstvo i odobre Direktivu o umjetnoj inteligenciji na sastanku Odbora stalnih predstavnika vlada država članica Europske unije (COREPER) dana 2. veljače.’
Obzirom da je Direktiva danas na dnevnom redu, zajedničku izjavu prenosimo u cijelosti:
Predstavljamo široku koaliciju od više od 200 organizacija europskog kreativnog i kulturnog sektora, koje okupljaju autore iz različitih sektora uključujući glazbeni, vizualni, audiovizualni i književni; izdavače knjiga i novinskih tiskovina, magazina i specijaliziranih publikacija, glazbe, znanstvenih i tehničkih izdavača; producenata snimljene glazbe, filma i audiovizualnih sadržaja; publishera filmova i audiovizualnog sadržaja na internetu i izvan, distributere i fotografske agencije.
Pozivamo zemlje članice Europske unije da pokažu svjetsko vodstvo i odobre Direktivu o umjetnoj inteligenciji na sastanku Odbora stalnih predstavnika vlada država članica Europske unije (COREPER) dana 2. veljače.
Direktiva o umjetnoj inteligenciji je ključan zakon koji će regulirati ulogu umjetne inteligencije u Europi i pomoći u postavljanju globalnog standarda za način na koji očekujemo da će sustavi umjetne inteligencije funkcionirati. Europa ima jedinstvenu priliku pokazati globalno vodstvo u postavljanju okvira umjetne inteligencije za dobrobit građana EU-a, kreatora, nositelja prava, industrije i šireg gospodarstva.
Slijedom nedavne brze popularizacije generativnih alata umjetne inteligencije, tekst koji je dogovoren u sklopu trijaloga predlaže obveze “laganog dodira” za “modele AI-ja opće namjene”.
Ove obveze predstavljaju minimalnu osnovu za nadogradnju napora kako bi se europskim kreatorima i nositeljima prava omogućilo poštivanje njihovih prava i da se za korištenje njihovog sadržaja traži autorizacija.
Time bi se potaknulo okruženje u kojem se poštuju prava i trgovinske slobode uz istovremeno poticanje licenciranja kreativnog sadržaja AI modela – pokretanje partnerstva i prilika za inovacije.
Uvođenje takvih obveza u odnosu na generativnu umjetnu inteligenciju nije samo ispravna stvar nego bi Europsku uniju dovelo do toga da pomogne uspostaviti globalni standard u regulaciji umjetne inteligencije. Također bi bio bitan pokretač za stvaranje vrijednosti u AI-ju i platforma za budući razvoj i inovacije u EU-u.