U šestoj emisiji Dnevne sobe, Saša Kosanović ugostio je poznatog sociologa Dražena Lalića koji je objavio hibridno djelo koje traga za obiteljskom poviješću ispunjenom traumama od perioda Drugog svjetskog rata.

Sociolog i profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu Dražen Lalić nedavno je promovirao svoju novu knjigu Dvije kuće iznad mora u kojoj je ispričao povijest dva kraka svoje obitelji, Lalića iz Tučepi kod Makarske i majčinih Baničevića iz Čare na Korčuli.
Razgovor s Draženom Lalićem vodio je novinar Saša Kosanović, kojem je Lalić našoj “Dnevnoj sobi”, objasnio zašto je knjiga za čiju je pripremu godinama vodio opsežne intervjue s brojnim članovima obitelji, potencijalno zanimljiva mnogima u zemlji poput Hrvatske u kojoj se tragedije iz Drugog svjetskog rata čuvaju zakopanima i prenose kao transgeneracijske traume do danas, a tako je bilo i u njegovom slučaju.
Laliću je ustaše ubile djeda partizana kada se vratio u Makarsku da bi dočekao rođenje sina. Strijeljan je nakon zlostavljanja. Drugi krak Lalićeve obitelji s Korčule, imao je drugačiju sudbinu. Taj mu je djed završio nakon rata u Lepoglavi, jer je kao zemljoposjednik i katolički konzervativac, unatoč činjenici da je surađivao s partizanima, bio sumnjiv novim vlastima.
Jedan od Lalićevih najboljih prijatelja u Makarskoj, sin je ustaše kojeg su nove vlasti strijeljale nakon rata. Grob mu još traži. Lalićeva baka i majka tog prijatelja, cijelo su život provele u crnini, a Lalić nam je prepričao kako je njegova baka jednom zagrlila svoju prijateljicu i rekla joj: “Mi smo ti obe stradale”.
Dakle, ovo nije samo priča o obitelji Lalić i Baničević. Po mnogo čemu, ovo je knjiga koja govori o svima nama, jer ćemo se j mnogim detaljima prepoznati.
Pogledajte prijašnju emisiju: