Pionirsko mjesto u povijesti hrvatskog rocka Mlinarec je kao glavni autor i najistaknutiji član Grupe 220 osvojio samim faktom da je bila riječ o prvom rock izvođaču u SFRJ kojem je uspjelo objaviti dugosvirajuću ploču.
Ako i nema neku pojedinačno iznimno upečatljivu pjesmu kao što su je imali prethodnici, album “Rođenje” se u pogledu atmosfere i tonaliteta doima najuravnoteženijom, a u tematskom određenju – dosljedna okrenutost prošlosti – najfokusiranijom cjelinom u Mlinarčevu dotadašnjem samostalnom opusu. Mada producent nije potpisan, riječ je i o dotad najzaokruženije produciranom albumu, ponajprije u smislu skladnog stapanja vokala s glazbom od koje je pjevačev glas prethodno bio pomalo nezgodno odvojen. U priču će se, u nekoliko pjesama, uključiti i sintesajzer (Frangeš i Mlinarec), ne kao supstitut nekog drugog glazbala, nego, kako valja, kao bojač lebdećeg ugođaja svojim specifičnim mogućnostima, a čak će tri pjesme ostati bez bubnjarskog „uzemljenja“.
Ostatak Mlinarčeva opusa bit će bitno lepršaviji od dotadašnjeg i u glazbenom i u tekstualnom pogledu. Sljedeća dva albuma “Negdje postoji netko” (1977.) i “Sve je u redu” (1978.) u općem će dojmu nositi prozračna akustična gitara, a dva naredna, pod utjecajem novovalnog poleta nastali “Tako lako” (1979.) i “Sabrano” (1980.), u nadahnutoj produkciji Mlinarca i Tinnieja Varge, resit će živost, iskričavost i jednostavna, razigrana dinamika svojstvena ranijim danima rocka, prije no što su u nj uplivale ideje o razradi osnovice razvedeni(ji)m glazbenim istraživanjima koja će u svojim najjalovijim izdancima dovesti do ispraznih i sterilnih zakutaka simfo-rocka u ekstremnom obliku.
Iako u Mlinarčevu glazbenom djelu neće manjkati starih pitanja i kritičkih pogleda vezanih uz smisao društva, života i svijeta (“Gdje je istina?”, “Zelen k’o zelena trava”, „Ovce“, „Trkalište“), kao ni tema o bijegu na drugo mjesto, na kojem je sve ljepše, a to će, dakako biti južni krajevi (“Jedrenjak”, “Caracas”) ili naprosto u svijet snova i mašte (“Jedrenjak), niti onih o prolaznosti i vječnim mijenama (“Polja”), on više neće dopustiti da ga nezadovoljstvo uznemiri, zbuni i paralizira. U tekstove će se uvući humor i duhovitost (makar i ironična), koji nedvojbeno označavaju izraz barem nekakvog zadovoljstva (mada ironija nije mjesto nepomućene sreće), mentalnog zdravlja i slobode, a čvršći spoj s realnošću i svakodnevicom potvrdit će i dotad nepostojeće uključivanje ovozemaljskih pojmova i situacija (“Zelen ko’ zelena trava”, „Glas s broja 514 913“, „Penzioneri“, „Ne brini doktore“).
Prvorazredni dometi albuma „Negdje postoji netko“, u Frangešovoj produkciji, naslovna su pjesma, „Caracas“ i „Zelen ko zelena trava“. Prva, izvučena iz kajdanke Grupe 220, i ovdje je ostala sjetna mješavina tužbalice i nadalice, no dok je u izvornoj, intimistički tihoj inačici ostavljala dojam dobronamjernog, ali nesigurnog i pomalo neuvjerljivog samozavaravanja, tek sugestije mogućnosti, ovdje je prevedena u razmjerno (ne posve) samouvjeren iskaz čovjeka podosta sigurnog u to što govori, jer je to i sam doživio. Polaganje pjesme na slojeve akustičnih gitara, s daškom ritmova bližih ekvatoru – kakvi će nešto kasnije zasjati u “Caracasu” – što se skladno nadopunjuju i grabe naprijed, izaziva osjećaj eterično bajkovite ugode, slobode i svojevrsnog optimizma, čemu bez dvojbe doprinose „vjetrovit“, ambijentalno-new ageovski sintesajzerski preljev i lišenost bubnjarske podloge.
Mlinarčev najplesniji broj i najveći hit samostalne karijere, latino ugođen “Caracas”, maštovit je let preko oceana, u toplinu juga, među vesele ljude što se sa zadovoljstvom gube u plesnom zanosu. “Mladost je opojno slatka,” ustvrdit će u jednom od svojih najuspjelijih stihova.
“Zelen k’o zelena trava” donosi prvi put u Mlinarčevom dotadašnjem opusu (gledano diskografskom kronologijom) spominjanje banalija svagdana kao što su pitanje večernjeg obroka, gladi, kupovanja mlijeka i pola kruha. Ovdje se, također prvi put u Mlinarčevoj pjesmi, javljaju sleng i humor, potonji u obliku ironično-skeptično-ciničnih zapažanja o prevazi materijalnog nad duhovnim u svakodnevnom životu, tj. o totemizaciji novca (“važna je lova, lova do krova”). S čvrstim sidrištem u konkretnim dnevnim potrebama, Mlinarec i ovdje opet utopijski sanjari o drukčijem, jednostavnijem, boljem, slobodnijem, manje stresnom načinu življenja (“živjeti od zraka bilo bi sjajno, živjeti u zraku, poput slobodnih ptica”) izvan neshvatljivo i načelno neprihvatljivo, ali praktički neizbježnog, pošemerenog i izvitoperenog društva (“svijet je poludio, nosi se krinka, licima klaunova nije potrebna šminka/i sanjari bježe od vlastitih snova”). Ponovno bez bubnja, pjesma srednjeg tempa glazbeno počiva na odnosu akustične gitare i čvrstog, tamnog klavira (Frangeš) koji može podsjetiti na ono čime će kasnije, katkad, snažno igrati Nick Cave i njegovo društvo, s „pritajenim“ Roccovim basom koji se uočljivije oglasi na strateški dobro odabranim mjestima, a rugalačka je intonacija podebljana je pomalo izobličenim bezbrižnim fućkanjem.
Preostale četiri pjesme, poletno-sumorna „Gdje je istina“ te završno smirenje što se tečno pretapa iz dramatično-sanjivo-humornog „Jedrenjaka“, preko ambijentalnih „Polja“ do razliveno bibavog instrumentala „Cvrkuta ptica“ lijepo zaokružuju jedan od Mlinarčevih dugosvirajućih vrhunaca. Dalje>>