
- This event has passed.
Nasilje među mladima jedna od glavnih tema 11. ZFF-a
20 listopad, 2013
11. Zagreb Film Festival odvijat će se od 20. do 27. listopada na pet zagrebačkih lokacija (Digitalizirana kina Europa, Tuškanac i Muzej suvremene umjetnosti, Zagrebački plesni centar i Zagrebačko kazalište lutaka). Natjecateljski program donosi pedesetak dugometražnih i kratkometražnih igranih filmova i dokumentaraca. Tu su još Popularni popratni programi Velikih 5, Bibijada te Moj prvi film: Poljska, zatim četiri nova popratna programa: Inspirirano stvarnim događajem, Istočnoeuropski SF, Re-kreacija Queera i Dan LUX filma i Edukativni program Industrija.
Event Navigation

Organizatori Zagreb Film Festivala su u ponedjeljak na konferenciji za predstavnike medija prezentirali su ovogodišnje festivalsko izdanje.
“Glavni dugometražni program donosi dvanaest naslova koji na izuzetno vješt način progovaraju o raznim temama – otuđenosti, sve prisutnijem problemu nasilja među mladima, ali i zabranjenim ljubavima, slučajnim susretima pa i komičnim, naizgled nemogućim odnosima. Festival otvaramo talijansko-slovenskom komedijom Zoran, moj nećak idiot autora Mattea Oleotta koji na ZFF stiže s četiri osvojene nagrade na ovogodišnjoj Mostri (među ostalima nagrada publike Međunarodnog tjedna kritike), a na zabavan način progovara o odnosu naoko nespojivih likova. Sličnom temom – naizgled nemogućom vezom između mafijaša i sestre jedne od njegovih žrtvava bavi se i prvijenac autorskog dvojca Fabija Grassadonije i Antonija Piazze, film Salvo, koji je osvojio Veliku nagradu canneskog Tjedna kritike. Spomenuti filmaši domaćoj su publici poznati po kratkometražnom filmu Rita prikazanom na ZFF-u prije tri godine. Uberto Pasolini još je jedan autor koji se vraća na naš festival, i to svojim drugim filmom Miran život s uspješnim britanskim glumcem Eddijem Marsanom u ulozi osobenjaka, opsesivno organiziranog zaposlenika državne službe. Iz Indije i Francuske stižu pak dvije drame o ‘pogrešnim’ ljubavima – Pogrešna dostava i Centrala. Centrala je drugi film Rebecce Zlotowski s karizmatičnim francuskim glumcem Taharom Rahimom i Zlatnom palmom nagrađenom glumicom Léom Seydoux (Adelin život), dok je Pogrešna dostava hvaljeni prvijenac Ritesha Batre koji govori o Dabbawalasima koji svakoga dana u Mumbaiju dostavljaju pet milijuna obroka iz kuhinja kućanica u urede njihovih muževa. Još izraženije nego prijašnjih godina redatelji su pokazali interes za najosjetiljviju skupinu – mlade – i to govoreći o njihovoj neprilagođenosti, međugeneracijskim sukobima i nasilju među mladima. Potonjom temom uz različite redateljske pristupe bave se meksički film Nakon Lucije redatelja Michela Franca (nagrada Izvjestan pogled u Cannesu) te Poduke iz harmonije kazahstanskog debitanta Emira Baigazina (berlinski Srebrni medvjed za izniman umjetnički doprinos u snimanju), dok potresan grčki Miss Violence progovara o nasilju unutar obitelji. Miss Violence, drugi film talentiranog autora Alexandrosa Avranasa, na ovogodišnjoj Mostri ovjenčan je s nekoliko nagrada uključujući Srebrnog lava za najbolju režiju. Privremeni dom je američka feelgood indie drama Destina Crettona koja se također bavi problemima adolescenata i to kroz prizmu mlade nadzornice u ustanovi za problematične tinejdžere dok je Shell Scotta Grahama slikovita i atmosferična drama o uznemirujućem odnosu oca i kćeri smještena u Škotsko visočje. Domaći film u glavnom natjecateljskom programu predstavlja Nevio Marasović i Vis-à-Vis, dok višestruko nagrađivane Krugove Srdana Golubovića prikazujemo izvan konkurencije”, tim je riječima glavni program predstavio direktor Boris T. Matić.

Dokumentarni program donosi dvanaest naslova različitih tema i uz širok raspon protagonista – od somalskih pirata, preko poljske nogometne reprezentacije 1982., američkih vojnih odreda za ubijanje, mafijaša u Litvi, pacijenata s mentalnim poteškoćama u Crnoj gori, kradljivaca dragulja srpske skupine Pink Panter, pa sve do znanstvenika koji diljem svijeta promoviraju – bezboštvo. Domaću produkciju zastupaju Marko Stanić i Leon Rizmaul čiji će dokumentarci, Vidimo se za godinu dana i Goranov Wimbledon biti premijerno prikazani na Zagreb Film Festivalu.
“Drago nam je što se program Kockice u selekciji Vladimira Gojuna afirmirao kao važna platforma za predstavljanje novih nadolazećih autora kratke forme kao i novih uradaka već etabliranih redatelja. Ove godine prikazujemo devet najsvježijih kratkih naslova domaćih autora i autorica”, dodao je Matić. Dalje>>