CRIO – CRoatian Improvisers Orchestra 15. travnja u Dnevnom boravaku DC Rojc Pula izvest će praizvedbu koncerta “In my Next Life I Want to Be a Feedback”, soundpainting kompoziciju za 5 ex tempore skladatelja i orkestar improvizatora. Ulaz je besplatan.
CRI Orchestra – CRoatian Improvisers Orchestra, kako mu i samo ime kaže, improvizacijski je orkestar, a okuplja dvadesetak hrvatskih glazbenika koji djeluju na području eksperimentalne, improvizirane i Nove glazbe. Poticaj za njegovo osnivanje bio je nastup sastava STiCRi (STyrian Improvisers CRoatian Improvisers), međunarodnoga improvizacijskog orkestra koji okuplja štajerske i hrvatske glazbenike, 2018. godine u Puli i Zagrebu. Zajedničkom suradnjom Audioart festivala i Soundpainting platforme Pula, udruge Kulturban i Rondo Histriae te Saveza udruga Rojca odlučeno je da sjedište ansambla bude u Puli gdje i održavaju jedan koncert godišnje u sklopu Audioart festivala. Na taj način pozivajući na sudjelovanje različite aktere iz Pule, ali i ostatka Hrvatske – profesionalce i amatere; izvedbene, intermedijalne i multidisciplinarne umjetnike i umjetnike zvuka, skladatelje, dirigente, performere i glumce itd. – pokušava se decentralizirati eksperimentalna umjetnička scena u Republici Hrvatskoj, odnosno nastoje se umrežiti različiti umjetnici iz različitih krajeva Hrvatske. Tako se ujedno priprema teren za međunarodne suradnje, razvoj publike i nadilaženje tradicionalnih barijera između akademskog i alternativnog, odnosno profesionalnog i amaterskog umjetničkog djelovanja.
CRIO – CRoatian Improvisers Orchestra svoje ishodište pronalazi u eksperimentalnoj, konceptualnoj i gameplay kompoziciji oslanjajući se na autorske multidisciplinarne umjetničke prakse u kojima dirigent/skladatelj gestama i znakovima komunicira s ansamblom izvođača: „Conduction“ Lawrencea „Butcha“ Morrisa i „Soundpainting“ Waltera Thompsona. Taj je znakovni jezik namijenjen glazbenicima, plesačima, glumcima i vizualnim umjetnicima, a odvija se kao skladanje u realnom vremenu. Soundpainting kompozicijom koja nalikuje na glazbeni teatar propituje se odnos kompozicije i improvizacije, a na koncertu u Dnevnom boravku Rojca tu će kompoziciju predvoditi čak petero skladatelja (soundpaintera) uz ponešto proširen vokabular u odnosu na ranije izvedbe orkestra.
Maja Rivić, glas
Tena Novak Vincek, violina
Grgur Savić, alt saksofon
Mak Murtić, tenor saksofon
Igor Pavlica, truba
Luka Žužić, trombon
Nika Bauman, flauta
Dani Bošnjak, flauta
Marko Grbac Knapić, midi klavijatura, elektronika
Nenad Sinkauz, midi gitara, live elektronika
Neven Radaković, fender rhodes, elektronika
Leo Beslać, sintesajzer
Luka Čapeta, magic box, električna gitara, efekti
Josip Šustić, električna gitara, efekti
Pavle Jovanović, električna gitara, efekti
Alen Sinkauz, električna bas gitara, elektronika
Kaja Farszky, udaraljke
Nenad Kovačić, udaraljke
Marco Quarantotto, bubnjevi
Hrvoje Pelicarić/Mateo Patekar, ton majstori
tehnička potpora: AudioLAB
orgnizacija: udruga KULTURBAN u suradnji sa udrugom RONDO HISTRIAE, Savezom udruga Rojca i umjetničkom organizacijom P137