
Glazba u okviru je izložba koncertne fotografije autorice Marije Buljete koja je ove godine predstavljena u Londonu u galeriji najstarijeg još aktivnog foto kluba na svijetu, The Camera Club London, koji ove godine slavi svoj 140. jubilej.
U sklopu iznimno važne obljetnice, Marija je dobila čast svojim fotografijama otvoriti ovu za klub veoma bitnu godinu. Kako se radi o osebujnom projektu kojim se predstavlja važan dio britanske glazbene kulture, Marija je poželjela svoju londonsku izložbu podijeliti i s hrvatskom publikom, koja je odrasla pod utjecajem te kulture. Glazba u okviru je presjek radova koje je sakupljala posljednjih desetak godina radeći kao urednik britanskog glazbenog web magazina. Izložba uključuje i slike nekih od istaknutijih britanskih glazbenika kao što su Billy Idol, Duran Duran, Dave Gahan (Depeche Mode), The Cure, Simple Minds, Rick Astley, Suede itd. a koje su snimljene u Engleskoj. U suradnji sa dugogodišnjim mentorom i kuratorom galerije Vadimira Horvata Damirom Tiljkom i voditeljicom gradske knjžnice Bogdana Ogrizovića Jasnom Kovačević, dogovorena su dva termina za izložbu. Izložba će se moći posjetiti u galeriji Vladimira Horvata, Trg žrtava fašizma 14 u periodu od 7. 5. – 18. 5., s otvorenjem 7. 5. u 19 sati, nakon čega se seli u knjižnicu Bogdana Ogrizovića u Preradovićevoj ul. 5 gdje će biti izložena u razdoblju od 19. 5. – 13. 6., s otvorenjem 19. 5. u 20 sati.

Marija Buljeta je fotografkinja već 17 godina, specijalizirana za portretnu, modnu, koncertnu i promotivnu fotografiju bendova i omota glazbenih albuma. Iako je njezin primarni fokus i inspiracija u početku bio portret, osjećala je da mora istražiti druge puteve. Kako je veliki obožavatelj glazbe cijeli život, česta je posjetiteljica koncerata koja cijeni sve žanrove, a posebno synth pop, new wave i alternativni rock. Godine 2015. okušala se u glazbenom novinarstvu, a ubrzo nakon toga osnovala vlastitu glazbenu web stranicu čime je stvorila priliku da spoji svoje dvije najveće strasti: glazbu i fotografiju. Nastavila je posjećivati nastupe, ali sada kao koncertni fotograf za svoj glazbeni časopis. Počela je s malim dvoranama i polako prelazila na veće dvorane i istaknutije umjetnike. Postojalo je samo jedno pravilo koje si je postavila i od kojeg nije odstupala: fotografirala je samo umjetnike čiji je obožavatelj.
Ovom izložbom Marija pokušava publici približiti uzbudljive trenutke na pozornici. Iako je zvuk utišan, slike koje je snimila govore glasno; gotovo da možete čuti glazbu sa pozornice pred velikom publikom Ujedinjenog Kraljevstva.

„Biti u foto pitu je osebujno iskustvo; možete osjetiti žamor i iščekivanje dok ste u sendviču između ogromne pozornice i publike iza vas. Klici i uzdasi se miješaju dok glavni bend izlazi na pozornicu i na trenutak sve postaje tiho i mračno prije nego što vas zapljusnu glasan zvuk i jaka svjetla. Od tog trenutka nadalje imate tri pjesme da uradite najbolje što možete; nadate se da će svjetlo biti dovoljno pristojno da će slike ispasti dobro jer suština fotografije je, na kraju krajeva, svjetlo. Ono što vidite svojim očima u ovom slučaju nije isto što ”vidi” i vaš fotoaparat. I tu leži pravi izazov koncertne fotografije; ti ne kontroliraš ništa! Igrate kartama koje su vam podijeljene; to je pravi test vašeg znanja, vještina i strpljenja. Da ste ikad stali u foto pit znali biste da je većinu vremena to kao da pokušavate uhvatiti zeca, s foto pitom kao zasjedom. Toliko je akcije na pozornici za koju morate razviti stvarno brze reflekse; morate uhvatiti povremenu zraku svjetla, moći promijeniti fokus i prilagoditi ručne postavke u djeliću sekunde inače se vaš “plijen” može lako sakriti u mraku već sljedećeg trenutka. Brzina kojom se uvjeti mijenjaju može donijeti veliku frustraciju, a tada na scenu stupa strpljenje; morate ga učiniti jednim od svojih najvećih saveznika. Navala adrenalina zbog stanja pripravnosti dio je “lova” na savršenu sliku. Bilo da imate foto pit za sebe ili se morate natjecati s tridesetak kolega, postoji određeni bonton kojeg morate poštivati. Nikada ne smijete nikome zaklanjati pogled podizanjem kamere radi boljeg kuta, morate obratiti pozornost na svoje okruženje i poštivati umjetnike, zaštitare, kolege i, naravno, publiku dok se trudite da se ne spotaknete o nešto. I to ako imate sreće. Postoje brojni manji prostori bez mjesta za fotografiranje gdje vam je mogućnost kretanja toliko ograničena, a publika toliko divlja da se bojite za svoju opremu. Unatoč svemu, iskustvo i konačni rezultati toliko su nagrađujući da jednostavno želite to raditi opet i opet. Snimiti sjajne fotografije svojih omiljenih umjetnika čini se kao najveće moguće postignuće, tim više ako to možete podijeliti s drugima, pogotovo kada sami umjetnici prepoznaju vaš rad i pohvale vas. Uvijek cijenim odobravanje kolega i umjetnika, ali i kritiku. Smatram da su i pohvala i kritika vrijedna povratna informacija o mom radu; nema pravog rasta bez ni jednog ni drugog.
Sada, deset godina nakon svojih prvih koncertnih fotografija, imam dovoljno samopouzdanja da neke od njih izložim u galeriji, gdje se mogu sagledati iz druge perspektive, bilo od strane kolega bilo od zaljubljenika u fotografiju. Glazba u okviru je zbirka radova koja govori dva jezika, jezik glazbe i fotografije. Namjera joj je približiti glazbu promatračima, neovisno o tome jesu li ljubitelji glazbe. Na neki način, to je i autobiografija. Dijeleći neke od najuzbudljivijih trenutaka svog života, mogu reći da dijelim i djeliće sebe. Na vama je da zaključite da li je moja strast zablistala.”

Vise o autorici možete pronaći na www.marijabuljeta.com.
Izložba Glazba u okviru:
Galerija Vladimira Horvata, Trg žrtava fašizma 14, od 7. 5. – 18. 5., otvorenje 7. 5. u 19 sati
Gradska knjižnica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva ul. 5, 19. 5. – 13. 6., otvorenje 19. 5. u 20 sati