
Novi Impronedjeljak i Jazz u Močvari održat će se 27. svibnja s početkom u 20:30 sati u šatoru Cirkobalkane, u velikom dvorištu Močvare i Pogona Jedinstvo.
Zbog bolesti izvođača, otkazan je nastup trija IGNAZ SCHICK, INGEBRIGT HÅKER FLATEN & OLIVER STEIDLE. Umjesto njih, nastupit će APEIRON – zagrebački kolektiv za slobodno improviziranu i kreativnu glazbu.
HYPERSURFACE: DREW WESELY, ANDRIA NICODEMOU & VASCO TRILLA
Drew Wesely, Andria Nicodemou i Vasco Trilla zajedno tvore bogatu tapiseriju dinamične, teksturalne međuigre ostvarene kroz uzajamnu posvećenost glazbenoj slobodi i avanturističkom pristupu improvizaciji. Ova jedinstvena instrumentacija preparirane gitare, vibrafona i udaraljki (često pojačana vibratorima, zvonima i širokim rasponom drugih materijala) tvori vrlo idiosinkratičan zvučni svijet sa širokim rasponom mogućnosti koje treba istražiti.
DREW WESELY (SAD)
Gitarist, skladatelj i improvizator iz Brooklyna, NY. Njegova glazba istražuje odnose između boje, geste, trajanja i fraktalnih ljestvica oblika koje nastaju kroz improvizaciju. Njegov skladateljski pristup ima za cilj pokrenuti procese koji uključuju prostorne i fizičke aspekte percepcije zvuka.
Drewov interes za to kako stanja svijesti utječu na odvijanje zvuka kao iskustva i implikacija koje on predstavlja kao utjelovljeni fenomen, doveo ga je do stvaranja velikih, imerzivnih instalacijskih radova uključujući organizaciju i produkciju interdisciplinarnog serijala Invocation zajedno s umjetnicima iz radikalno različitih praksi i povijesti.
Drew je predstavio svoj rad u The Stone, Roulette Intermedium, Firehouse 12 i Pioneer Works, među ostalima. Trenutačni projekti uključuju Carried in Bone, grafičku partituru i instalaciju generiranu na vrpci, te novi solo rad pod nazivom blank body objavljen preko Infrequent Seams.
ANDRIA NICODEMOU (Cipar)
Multiinstrumentalistica iz Nikozije, specijalizirana za vibrafon, improvizaciju te interdisciplinarne i interaktivne izvedbe. Njezina je glazba okarakterizirana kao “igra otvorenog kraja” u kojoj su pokret, teatralnost i zvuk jednako važni.
Surađivala je s renomiranim umjetnicima kao što su Joe Morris, Anthony Coleman, Marty Ehrlich, Ikue Morri, Tayler Ho Bynum, Anne La Berge, Tatsuya Nakatani, Ab Baars, Gerald Cleaver, Gianni Lenoci, Ingrid Laubrock, Joe McPhee, Garrison Fewell, Laurence Cook, Guilermo Gregorio…Nastupa na raznim mjestima u Europi, SAD-u i Kanadi.
Objavila je albume The Industry of Entropy s Brandonom Lopezom, Geraldom Cleaverom i Mattom Nelsonom, Raven s Joeom Morrisom i Benom Hallom i River is Full s Ericom Zinmanom, Damonom Smithom i Laurenceom Coock.
Andria je suosnivačica nagrađivanog Thread Ensemblea sa sjedištem u Bostonu i osnivačica je neprofitne organizacije Make Music Cyprus. S ovom udrugom ove godine po prvi put organizira Breach festival slobodne improvizacije i eksperimentalne glazbe.
VASCO TRILLA (Španjolska)
Jedan je od najaktivnijih, najsvestranijih i najkreativnijih bubnjara Barcelonske glazbene scene. Snimio je više od 100 albuma u rasponu od slobodne improvizacije, jazz rocka do progresivni rock metal i ambijentalna glazba.
Marshall Allen, Jamaaladeen Tacuma, Peter Evans, Rodrigo Amado, Martin Küchen, Ra Kalam Bob Moses, Mars Williams, Elliot Sharp, Steve Swell, Susana Santos Silva, Jasper Stadhouders, Mette Rasmussen, Luis Lopes, Luis Vicente, Axel Dörner, Colin Webster, Ernesto Rodrigues, Lotte Anker, Kaja Draksler, neki su od mnogobrojnih glazbenica/glazbenika s kojima je surađivao.
Čini se da se ključni atributi njegova uspjeha sastoje od tri čimbenika: maštovitosti, međužanrovskog iskustva u izvođenju glazbe i stalne potrage za širenjem granica instrumenta.
“Vasco Trilla majstorski je vizionarski zvučni alkemičar, slikar zvuka suptilnosti i gracioznosti. Njegovo djelo ima veliku sposobnost mirovanja i prostora, kvalitete rijetke i prijeko potrebne u ovim kaotičnim, pretjerano stimuliranim vremenima. Ovo su iscjeljujuće meditacije dubokog disanja koje kanalizira Señor Trilla izravno iz duha kao blagoslov za um i dušu.”– Ra Kalam Bob Moses
“Vasco je doista jedan od modernih majstora novog, slobodnog pristupa zvuku bubnjeva i udaraljka. Prkoseći prihvaćenim konvencijama brzine i blistavog sviranja seta bubnjeva, on daje nevjerojatnu glazbenu ekspresiju, vodeći nas kroz bezbroj tonova i emocija duž raznolikog i tonski hibridnog putovanja.”– Pete Lockett
APEIRON – zagrebački kolektiv za slobodno improviziranu i kreativnu glazbu
Kolektiv je osnovan u Zagrebu 2021. godine. Okuplja glazbenike i multimedijalne umjetnike (ne samo zagrebačke) koji kroz slobodnu improvizaciju pronalaze prostor za ekspresiju, komunikaciju, istraživanje, kreativnost i maksimalnu slobodu izražavanja.
Ne postoje glazbene reference, forme i konvencije na koje bi se glazbenici mogli osloniti tokom sviranja. To je direktan, neposredan i nepredvidljiv proces glazbenog djelovanja baziran na međusobnoj komunikaciji i interakciji izvođača. Bitan je proces, ne rezultat.
“U 20. stoljeću, improvizacija u suvremenoj umjetnosti postala je simbol novih modela društvenih organizacija koji u prvi plan stavljaju djelovanje, povijest, pamćenje, identitet, osobnost, slobodu, utjelovljenje, kulturološke razlike i samoodređenje.” – George E. Lewis.
Kolektiv APEIRON nastupa u različitim kombinacijama glazbenika.
Ovaj put nastupit će u sastavu:
LEO BESLAĆ – flauta, gitara
DANI BOŠNJAK – flauta
FRANJO GLUŠAC – el. gitara
BORIS JANJE – kontrabas
DAMIR P. KAFKA – sax, klavijature
MIRO MANOJLOVIĆ – vibrafon
IVAN MARINCEL – trombon
TENA NOVAK – violina, glas
IGOR PAVLICA – truba
DINA PUHOVSKI – glas
BRUNO VORBERGER – bubnjevi