U ponedjeljak 7. listopada od u 19h u Studio-galeriji Klet (Ilica 73), održat će izložba i promocija nove knjige Igora Hofbauera Hofa “Doberman”. Izložba je otvorena 8. i 9. listopada od 17 do 23h.
Igor Hofbauer, ilustrator i strip autor, jedan je od najznačajnijih i najoriginalnijih hrvatskih umjetnika. Počevši kao kućni ilustrator Močvare, kojoj je svojim originalnim plakatima, naslovnicama programskih knjižica i uređenjem prostora osigurao status kluba s jednim od najboljih svjetskih vizualnih identiteta, Igor se razvio u mnogim pravcima – od ilustriranja knjiga, časopisa, omota ploča, pa do kompleksnih stripova. Nakon nekoliko njegovih knjiga objavljenih u Hrvatskoj, Italiji, Francuskoj i Kanadi, njegova nova knjiga stripova spada među očekivanija izdanja godine te je ona Močvarino treće izdanje s njegovim radovima (prethodna dva su knjige “Mister Morgen” i “Grimizna laguna”).
Nova knjiga „Doberman“, uz već uobičajeno sjajan dizajn Močvarinog Tomislava Vranića Vrane, neobičan je hibrid između stripa i plakata koji se bazira na nekim grotesknim, bizarnim situacijama života Zagreba kakvog se autor prisjeća iz 80-ih te predstavlja omaž zagrebačkoj subkulturi. Mnogi dijelovi ove knjige autorova su reminiscencija na programske knjižice kluba Močvara koji svojim radom posljednih 25 godina i simbolizira tu subkulturu.
No saznajmo o svemu tome malo više ravno iz usta samog umjetnika:
„Tko ili što je Doberman?
Doberman je hibrid!
Strip koji prelazi u plakat, koji želi biti ilustracija, ali opet (sic!)… izgleda kao strip?
Tako da više stvarno ne znaš kako da nazoveš tu formu i tko o tome uopće odlučuje (položimo nade u mnogobrojne kulturne kritike u hrvatskim tiskovinama).
Uglavnom, taj Doberman je likovni mambo džambo u punom smislu – nazovimo ga mutantom. Između ostalog ima i besplatnu sekciju nazvanu Mutanti (sekcija Mutanti)…
Recimo dakle da je to vizualna avantura koja se proteže od autorovih najranijih tinejdžerskih sjećanja s kraja 80-ih i konzumiranja supkulture (sekcija Doberman), pa do konsekvenci tog lunaparka i uplovljavanja u zreli život kroz poziciju izvršnog direktora (sekcija Diša), garnirana glasnom i remetilačkom muzikom, ratovima, halucinacijama, pop-kulturnim referencama i, naravno, najnovijim svjetskim porecima…
Uz to knjiga sadrži i gomile ljudskih grešaka (sekcija Human Error), a ima tu još i likova koji nam se nikad nisu vratili (sekcija Halid).
Ovaj Doberman djelo je umjetnika koji je u konstantnoj mijeni i klinču rubnih sfera likovne umjetnosti (tzv. cutting edge) i uporno odbija svoje hibride plasirati u tehnici akrila na platnu (jako velikom platnu) ne bi li se popeo na hijerarhijskoj listi čekanja velikih umjetničkih fondacija koje bi preko Miami Basel Art Faira plasirale njegove radove u konferencijske sale velikih svjetskih korporacija uz pomoć poslovnih anđela, s kojima bi se u trenucima tog (odgađanog) uspjeha vozio u helikopteru na relaciji London-Maribor-Pariz.“