Organizatori srpskog EXIT festivala rekli su za IQ magazin da bi festival mogao biti prisiljen napustiti zemlju zbog svog stava u aktualnim studentskim prosvjedima.

Organizatori poručuju da bi ovogodišnji festival mogao biti posljednji u Srbiji, nakon 25 godina, zbog „rastućeg pritiska i prijetnji usmjerenih na ušutkavanje našeg prava na slobodno izražavanje“.
„Ubrzo nakon svog osnutka, izrasli smo u jedan od najvećih svjetskih glazbenih festivala, donoseći Srbiji višestruke nagrade za najbolji europski festival, kao i gotovo 300 milijuna eura prihoda od turizma“, navode organizatori u izjavi za IQ.
„Na naše veliko žaljenje, otkako smo izrazili solidarnost sa studentima u njihovoj borbi za pravednije, tolerantnije društvo, suočavamo se s rastućim pritiscima i prijetnjama usmjerenima na ušutkavanje našeg prava na slobodno izražavanje. Zbog toga sada ozbiljno razmatramo mogućnost odlaska iz Srbije. Međutim, dugujemo našem rodnom gradu – i našoj vjernoj publici diljem svijeta – još jedan posljednji ples na Petrovaradinskoj tvrđavi. Zato je cijeli naš tim odlučniji nego ikada da ovogodišnje izdanje učini najemotivnijim i najnezaboravnijim do sada. Ako budemo prisiljeni otići, učinit ćemo to uzdignute glave, noseći isti duh neovisnosti i solidarnosti kamo god krenuli“, mišljenja su organizatori.
Valja spomenuti da je EXIT festival pokrenut je 2000. godine upravo kao dio tadašnjeg studentskog pokreta širom Srbije, koji je imao značajnu ulogu u rušenju bivšeg predsjednika Srbije i osuđenog ratnog zločinca Slobodana Miloševića. Nakon jugoslavenskih izbora 2000. godine, festival se 2001. preselio na Petrovaradinsku tvrđavu, gdje se održava i danas. Kao festival koji je nastao iz studentskog pokreta, EXIT tim se javno solidarizirao s prosvjednicima, pružajući im hranu, vreće za spavanje i druge potrepštine.
Jubilarno 25. izdanje EXIT-a planirano je od 10. do 13. srpnja, a nastupit će izvođači poput Erica Prydza, Amelie Lens, Sex Pistols ft. Frank Carter, Tiësta, Nine Kraviz i mnogih drugih.
Masovni prosvjedi dobili su na zamahu u četiri mjeseca otkako je 15 ljudi poginulo kada se srušio krov na novoobnovljenoj željezničkoj stanici u Novom Sadu, drugom najvećem gradu u Srbiji i domu EXIT festivala. Mnogi Srbi za nesreću krive korupciju i nesposobnost povezane s desetljećem vlasti predsjednika Aleksandra Vučića i neoliberalne SNS stranke.
„Već 25 godina EXIT je simbol slobode i pozitivnih društvenih promjena, nastao kao studentski i omladinski pokret za mir i demokraciju u Srbiji i na Balkanu“, poručili su organizatori za IQ.