U subotu točno u podne ništa više nije stajalo na putu zagrebačkim Greaseballsima koji su nakon četvrt stoljeća neuspjelih pokušaja i nezgodne karme konačno objavili svoj dugosvirajući prvijenac.
„Nikad ne zanemari supkulturnu scenu s kraja XX stoljeća“ – moglo bi bez problema postati i definicija za ovo vrijeme koje žurno reciklira, tapka i traži svoj identitet, bar kad je glazba u pitanju. Jer oni koji su u to vrijeme aktivno pratili scenu ne zaboravljaju na svoje heroje.
U slučaju zagrebačkog rockabilly benda Greaseballs, ta definicija se u potpunosti potvrdila u subotu na promociji eponimnog debitantskog ostvarenja u obliku CD pločice u zagrebačkom Dancing Bear shopu u Gundulićevoj koji je bio premali za sve one koji su se okupili na druženju s članovima benda; pjevačem Vjeranom Plavčićem, gitaristima i spiritus movensima ponovnog osnivanja Davorom Vidukom i Danilom Šerbedžijom, te basistom Darkom Klarićem i bubnjarom Ivicom Dajakom.
Bend koji su mnogi zapamtili po dobrim svirkama s kraja 1980-ih i početka 1990-ih, uspio je nakon nekoliko pokušaja tijekom proteklih 25 godina konačno objaviti album sa svim onim pjesmama koje su unutar stvaranja i oblikovanja zagrebačke rockabilly scene iz osamdesetih unutar te supkulture odavno postale kultne i izvan gradskog okruženja.
Već i ovlaš pogled na neka gostujuća imena na albumu „Greaseballs“ govori tome u prilog, poput Đorđa Stijepovića, etabliranog i uglednog kontrabasite koji već 15 godina živi i djeluje u Los Angelesu i koji je u svojoj karijeri svirao s velikanima kao što su Brian Setzer iz Stray Catsa i pokojni Lemmy Kilmister (u Lemmyjevom side projectu The Head Cat), ko što ne treba izostaviti i učešće Tomislava Vukelića Tomfe iz Kawasaki 3P-a, pjevačice Ivane Rushaidat (ex Mayales), tenor i bariton saksofoniste Maria Borčića, klavijaturiste Gojka Tomljanovića i Tomislava Oštrića na harpu.
Ispred i unutar shopa potpisivali su se CD-i starim prijateljima i štovateljima, razmjenjivala sjećanja i anegdote, kao što su Greaseballs izveli i tri pjesme u potpuno akustičnom ozračju, „Kao na klupici“, kako je uvodno napomenuo Viduka, jer čak ni Plavčić nije imao pjevački mikrofon. Počelo je u nostalgično romantičarskom tonu s „Ljubi me nježno“, zahuktalo se s obradom Ramonesa „The KKK Took My Baby Away“ i završilo se s kultnom autorskom „Stari vlak“.
Nakon svirke Greaseballsi su najavili i pravu koncertnu promociju zakazanu za 5. studenog u Vintage Industrial Baru do kada bi se u prodaji trebao pojaviti i vinil njihovog prvog albuma.