Hrvatska je drugo najuspješnije glazbeno tržište na svijetu po usponu premium streaminga, stoji u godišnjem izvještaju Luminate 2024 Year-End Music Report.
Podaci se odnose na 2024. godinu, a tiču se povećanja broja pretplatnika i ukupnog slušanja glazbe putem pretplata na streaming servisima. Najuspješnije svjetsko tržište po porastu pretplata na streaming je Turska, a nakon Hrvatske slijede Rumunjska, Malezija i Južna Koreja. Uspon streaminga na pretplatu na godišnjoj razini u Hrvatskoj iznosi 16.1%.
Streamanje glazbe je najrašireniji oblik uživanja u glazbi na svijetu i glavni poticaj kontinuiranog uspona prihoda svjetske glazbene industrije posljednjih desetak godina. Luminate izvještava da su, tijekom 2024. godine, na globalnoj razini pjesme na servisima preslušavane u impresivnoj brojci od 4.8 bilijuna puta (bilijun je brojka s 12 nula op.p.), a da u ukupnoj slici uspona interesa za streaming prednjače teritoriji iz Azije i istočne Europe.
Luminate u godišnjoj analizi navodi kako je razvoj globalnog glazbenog tržišta omogućio sve uspješniju razmjenu kultura među različitim teritorijama, zemljama i kontinentima, a donio je i nove prilike za povećanje kulturnih utjecaja različitih zemalja na stranim teritorijima. Cijela priča pruža i mogućnosti novih poslovnih pothvata povezanih s izvozom glazbe.
Analiza glazbene godine pokazuje kako je engleski jezik smanjio svoj udio u ukupnom slušanju glazbe u korist glazbenih radova na drugim jezicima. Uz to, kulturna razmjena, navodi Luminate, omogućila je rast slušanosti pojedinih autohtonih žanrova na drugim teritorijima. Na taj način, primjerice, R&B i hip-hop najbolje prolaze u Brazilu, Poljskoj i Turskoj, a žanrovi Latino glazbe u Portugalu, Filipinima i Rumunjskoj. Prije godinu dana smo u godišnjoj analizi vidjeli da slušatelji iz Hrvatske natprosječno streamaju elektroničku plesnu glazbu i po tom podatku su treći na svijetu izvan Sjedinjenih Država.
Piramida streaminga pokazuje da je, od 202 milijuna pjesama u ponudi (glazbenih djela s različitim ISRC kodovima), izrazito malo glazbe puno streamano, a da gotovo polovica glazbenih djela (93 milijuna pjesama) nije preslušana nijednom ili je preslušana do svega deset puta. Broj pjesama koje su preslušane u broju većem od 100 tisuća puta je 2.6 miljuna odnosno nešto više od 1% (jedan posto) glazbene ponude.
Svakoga dana na digitalne platforme se distribuira 103.5 tisuća glazbenih djela, a nezavisnom diskografskom sektoru pripada 91.8% distribucije dok 8.2% pripada major kompanijama (Universal Music, Warner Music, Sony).
Prema indexu popularnosti kompanije Luminate koji obuhvaća podatke o streamingu, pojavnosti na društvenim mrežama, svijesti odnosno prepoznavanju, javnoj percepciji i angažmanu obožavatelja, najpopularnija izvođačica je Taylor Swift, a slijede je Adele, Beyonce, Elton John i Rihanna. Najstreamanija pjesma na svijetu u prošloj godini je “Beautiful Things” (Warner/Dancing Bear) koju je snimio Benson Boone.
Ovo je drugi puta u tri godine da se hrvatsko glazbeno tržište našlo na drugom mjestu po usponu streaminga. Prije dvije godine je Hrvatska bila drugo najbrže rastuće tržište ukupnog streaminga na svijetu, prema podacima iz godišnjeg izvještaja kompanije Luminate za 2022. godinu. Tada je, na globalnoj razini, bila uspješnija samo Indonezija.
Hrvatska je jedan od svega 49 svjetskih teritorija koje imaju svoju listu na Billboardu, a postojanje liste Croatia Songs smatra se velikim komplimentom za domaću glazbenu industriju.
Luminate je najutjecajnija kompanija na svijetu s područja prikupljanja i analize podataka u industriji zabave koji čine važan alat za razumijevanje trendova u glazbenoj industriji čije analize, između ostaloga, zahvaćaju područja glazbe, filma, televizije, video igara i videa kratke forme. Prema podacima kompanije Luminate formiraju se liste popularnosti magazina Billboard koje se smatraju najutjecajnijima u svjetskoj glazbenoj industriji. Među njima su najznajčajnije Hot 100 (američka lista singlova), Billboard 200 (američka lista albuma), Billboard Global 200 (globalna lista najpopularnijih pjesama) i The Artist 100 (američka lista izvođača).