Prema staroj teoriji, svaki punk bend u sebi ima samo jedan ili dva punk albuma, nakon čega će, ako imalo vrijedi, svoj izričaj početi proširivati mnogim drugim utjecajima i žanrovima. IDLESIMA je, istini za volju, trebao jedan album više, a i njihov je punk već u startu bio znatno kompleksniji i eklektičniji od uvriježenih tumačenja istog, no ‘Crawler’ nam ipak može poslužiti kao potvrda te teorije.
Novi materijal bristolskog benda zbunio je dio publike i nedovoljno naslušane kritike koja je očekivala još jednu dozu divljački žestokih riffova i ritmova koji zvuče kao da Jon Beavis umjesto palicama bubnjeve udara čekićem, ali i pamtljivih refrena te ljepljivih melodija koje izranjaju iz tog vihora buke. Prvu polovicu formule IDLES su uspješno ponovili i na „Crawleru“, dok je ona druga, komercijalnija strana priče u ovih četrnaest pjesama većinom ostavljena po strani.
Sa sličnim prigovorima prije nekih četrdesetak su se godina sretali PiL, Pere Ubu i Wire koje se također optuživalo da su nakon veličanstvene druge ploče na idućem izdanju otišli malo predaleko, no s vremenom su i „The Flowers Of Romance“ i „New Picnic Time“ i „154“ uvelike popravili svoj status, pa ih se danas smatra tek nešto slabijima od svojih prethodnika. Četvrti album IDLESA nije dobar kao „Brutalism“ i „Joy as an Act of Resistance“ iako će bez većih problema izdržati usporedbu s „Ultra Monom“ u odnosu na koji po pitanju zvuka predstavlja očiti korak naprijed. Puno više prostora tako zauzimaju elektronika, turobni post-punk Joy Divisiona, Bauhausa ili Killing Jokea, kao i indie, noise pa čak i soul u laganijoj „The Beachland Ballroom“.
„Crawler“ nastavlja tradiciju moćnih, sporogorećih otvaranja njihovih ploča – „MTT 420 RR“ usporena je, blago kaotična elektronika kakvu su znali raditi James Murphy i LCD Soundsystem koja koliko-toliko uspIjeva zadržati i kanalizirati bijes Joea Talbota i ekipe. Već sljedeća „The Wheel“ zato djeluje poput uglazbljene srdžbe, a isto vrijedi i za stvari poput „New Sensation“, „Crawl!“, himničn(ij)e „The End“ i pogotovo „Wizz“, tridesetak sekundi dugačkog hardcore punk udarca. „When the Lights Come Out“, „Meds“ i dobrano poremećena „Progress“ uz drugačiji bi vokal vjerojatno mogle proći i pod gothic rock, dok titulu najekstremnije pjesme albuma odnosi „Car Crash“, mahniti križanac duba i industriala kakvima je u solo karijeri publiku znao zlostavljati Mark Stewart iz Pop Groupa.
IDLES se na ovom materijalu nisu pretjerano zamarali klasičnim strukturama rock skladbe, pa će refreni tu i tamo predstavljati antiklimaks i najmanje prijemčiv dio, dok će se na mjestu ‘mostova’ ili sola nerijetko naći jedva kontrolirane detonacije buke. Samim time je bilo neizbježno da neke pjesme djeluju malo nedorađeno, čak i nedovršeno, no najslabiji trenuci ipak su oni u kojima su željeli zazvučati upravo onako kako se od njih očekuje („King Snake“).
Čak i veću promjenu od glazbe donose tekstovi koji su se parola i slogana velikim dijelom odrekli u korist introspektivne, autobiografske lirike pa se Talbot u „Car Crash“ i „MTT 420 RR“ prisjeća prometne nesreće koju je doživio propisno razvaljen, u „The Wheel“ se vraća u djetinjstvo i preklinje majku da se ostavi alkohola, a nije zaobišao ni vlastite probleme s porocima i drugim nedostacima svoga života od kojih u „When the Lights Go Out“ bijeg uzalud pokušava pronaći u polutami noćnog kluba (‘I shudder like I’m all bereft, I danced grief from my pores’). Daleko od toga da je u prošlosti izbjegavao slične teme, ali nikada dosad nisu bile toliko izražene i dominantne.
Sve u svemu, ovaj album ne bi bilo sasvim pogrešno smatrati početkom nove etape glazbenog puta IDLESA, puta koji će ih idućega ljeta dovesti do zagrebačkog INmusic festivala, gdje ih čeka i susret s jednim od njihovih najžešćih kritičara, Jasonom Williamsonom iz Sleaford Modsa.
Ocjena: 8/10
(Partisan Records, 2021.)