Teško prepričljiv skup nadrealističkih crteža prožetih autorovim specifičnim smislom za humor i prepun sitnih detalja na koje valja obratiti pozornost, a uživanje u njima iziskuje koncentraciju i predanost koja će vas s lakoćom natjerati da se izgubite u urnebesnom i šarenom ludilu.
Ovog ponedjeljka navečer pozamašan broj posjetitelja slio se u prostor Studio-galerije Klet u neposrednoj blizini Britanskoga trga, a povod njihovog dolaska bila je izložba radova i promocija nove knjige “Doberman” vizualnog umjetnika Igora Hofbauera Hofa. Nije ovaj događaj privukao samo stripaše i ljubitelje stripa, već i brojne stalne posjetitelje kluba Močvara koji je oslikao i za čiji je vizualni identitet već dva desetljeća ponajviše zaslužan upravo Hof. Na samom događaju nije se našlo vremena za standardne govorancije, jer su posjetitelji odmah navalili na štand s kojeg su entuzijastično grabili plakate i knjige, a ponajviše spomenuti novi naslov “Doberman”.
Što je, dakle, “Doberman”. Prije svega, to je knjiga, a onom zapadnjačkom egidom da “ako hoda poput patke i zvuči poput patke, onda je vjerojatno patka”, moglo bi se reći da je “Doberman” vjerojatno strip. Ali ako je strip, onda je u pitanju specifičan strip koji vrlo često na svojim stranicama ulazi i u druga područja umjetnosti, pa tako sadrži i brojne radove koji izgledaju kao plakati za nastupe nekih nepostojećih bendova i izvođača za koje biste mogli poželjeti da doista postoje kad ih vidite Hofom rukom oslikane.
Isto tako moglo bi se reći da je u pitanju kompilacija nekoliko serija stripova u nastavcima koji se bez određenog redosljeda pojavljuju na stranicama “Dobermana”. Naslovni serijal tako prati dogodovštine jednog punk benda s kraja osamdesetih i navodno je nadahnut autorovim sjećanjima na dane mladosti. Tu je i niz naslovljen “Urlikavci” kojemu su glavni likovi ratoborni majmuni u sukobu s ljudskim rodom. “Diša” pak prati naslovnog direktora koji se često susreće s oblicima umjetnosti koji u njemu izazivaju gađenje i iziskuju tuširanje nakon Dišinog kontakta s njima.
“Kaos in Laos” je pak niz plakata za izmišljeni starinski filmski pustolovno špijunski serijal u kojemu legende velikog platna poput Petera Ustinova i Petera Lorrea doživljavaju avanture u prašumi sa sojamskim blizankama, dok “Najtklabing” donosi nadrealistične scene iz noćnoga života u klubovima koji često podsjećaju na autorovu matičnu Močvaru.
Stranice “Dobermana” pune su i likova iz popularne kulture poput glazbenika Leonarda Cohena, Roya Orbisona i doktora za Rock ‘n’ Roll Milića Vukašinovića iz Vatrenog poljupca, kao i onih izmaštanih među kojima se izdvaja “grajnd men bend” Krleža, rodonačelnik žanra grajnda koji nastupa za bubnjem s dvjema zmijama, njegovim “grajnd kobrama”.
Kao i sav dosadašnji Hofbauerov rad, i “Doberman” je teško prepričljiv skup nadrealističkih crteža prožetih autorovim specifičnim smislom za humor i prepun sitnih detalja na koje valja obratiti pozornost, a uživanje u njima iziskuje koncentraciju i predanost koja će vas s lakoćom natjerati da se izgubite u tom urnebesnom i šarenom ludilu dok prebirete po stranicama ove knjige, a uživanje u njezinom skrivenom blagu natjerat će vas da potrošite više ugodnog vremena u čitanju nego što bi vam bilo potrbno da završite prosječan strip sličnoga opsega.
U svakom slučaju bilo kakvo prepričavanje sadržaja ili ne daj bože šala kojima ova knjiga vrvi unaprijed je određeno na propast. Ako ste skloni vizualnom identitetu Močvare, prepustite se istraživanju “Dobermana” otvorenog uma i dobrog raspoloženja i Hof će vas odvesti na fantastično putovanje jarko obojanim tunelima svog bizarnog uma i na koncu ćete upoznati cijeli kozmos šašavih likova koji je u jednakoj mjeri vizualno poticajan koliko i briljantno duhovit.
(Igor Hofbauer / Udruženje za razvoj kultur URK, 2024.)