Album ‘Interlocari’ Ivan Kapec kvinteta inspiriran je astronomskim djelom Iohannesa Keplera ‘Mysterium Cosmographicum’, objavljenim prvi put 1596. godine.
U spomenutom djelu, Kepler raspravlja o proporcionalnim odnosima između orbita planeta unutar heliocentričnog sustava. Keplerova teorija temelji se na pravilnim geometrijskim poliedrima, koji su smješteni (interlocari) između orbita planeta, stvarajući matematički definirane odnose koji opisuju sunčev sustav, kako i Kepler sažeto opisuje u svom djelu: “Zemlja je krug, mjera svih stvari. Oko nje opiši dodekaedar: krug koji ga obuhvaća bit će Mars. Oko Marsa opiši tetraedar: krug koji ga obuhvaća bit će Jupiter. Oko Jupitera opiši kocku: krug koji ga obuhvaća bit će Saturn. Oko Zemlje upiši ikosaedar: krug koji će ga obuhvatiti bit će Venera. Oko Venere upiši oktaedar: krug koji će je obuhvatiti bit će Merkur. Tako imaš omjer broja planeta.” (Mysterium Cosmographicum, 1596.)
Kapec je ove omjere pretočio u jazz kompozicije, istražujući kako ti proporcijski odnosi mogu oblikovati glazbene strukture.
Album se sastoji od osam skladbi, od kojih svaka interpretira određenu planetarnu sferu ili kozmičko tijelo. Prva skladba, “Fixa“, simbolizira zvijezde stajačice, koje se nalaze na najudaljenijoj sferi, izvan planetarnih orbita. “Cubus“, druga skladba, posvećena je Saturnovoj sferi i koristi omjere povezane s kockom, koja prema Keplerovom modelu odgovara Saturnovoj orbiti. Treća skladba, “Pyr“, bavi se Jupiterovom sferom i koristi omjere tetraedra.
Pet od šest planetarnih sfera na albumu – Saturnova, Jupiterova, Marsova, Zemljina i Venerina – sadrže osobine dvaju poliedara, zbog čega svaka od tih skladbi ima dvije različite mjere i različit broj taktova. Na primjer, skladba “Cubus” (Saturn) koristi mjere izvedene iz kocke, a skladba “Mars” koristi omjere dodekaedra i tetraedra. Svaka mjera i broj taktova oslanjaju se na geometrijske proporcije koje poliedri predstavljaju. S druge strane, skladba “Nuntius“, koja predstavlja Merkurovu sferu, jedina koristi omjere samo jednog poliedra – oktaedra – i stoga ima jednostavniju strukturu s jednim sustavom mjera. “Mensor“, peta skladba, posvećena je Zemlji koja u Keplerovu modelu svemira zauzima središnje mjesto između unutarnjih i vanjskih planeta. Zemlja se, prema Kepleru, smatra mjerom svih stvari, a skladba koristi omjere dodekaedra i ikosaedra. “Venus“, šesta skladba, istražuje odnose između sfera ikosaedra i oktaedra koji se odnose na Venerinu orbitu. Album završava skladbom “Sol“, koja predstavlja Sunce kao središte Keplerova svemira i izvor svih planetarnih gibanja.
U “Interlocari”, Kapec koristi Keplerove matematičke omjere i strukture poliedara kako bi kreirao kompleksne glazbene kompozicije u jazz formatu. Brojevi taktova, harmonijski ritmovi i metrička organizacija skladbi izravno su povezani s Keplerovim idejama o proporcijama svemira, stvarajući jedinstvenu vezu između glazbene i znanstvene misli.
Naslov albuma “Interlocari” dolazi od latinske riječi koja znači “smjestiti između”, što se odnosi na poliedre koji su smješteni između planetarnih orbita prema Keplerovu konceptu.
Naslovnica albuma sadrži Keplerovo autografsko pismo upućeno njegovom učitelju Michaelu Moestlinu, u kojem objašnjava svoje revolucionarne ideje o geometriji svemira, izražene kroz poliedre.
Glazbenici: Mario Bočić – saksofon, Ivan Kapec – bariton i standard gitara, Šimun Matišić – vibrafon, Hrvoje Kralj – kontrabas i Borko Rupena – bubanj.
Album je snimljen u Udinama u Artesuono studiju, 5. i 6. rujna 2024. godine Snimatelj i inženjer zvuka (mix i mastering) je Stefano Amerio, dok Ivan Kapec potpisuje glazbenu produkciju. Dizajn omota napravila je Maja Karić, a fotografije Damil Kalogjera.
Vinilno izdanje izlazi u veljači 2025. godine za Nota Bene Records u kooperaciji sa Zona Muzika.