Isticanje činjenice da je klapska pjesma pod zaštitom UNESCO-a, u mnogome uhu i umu zapinje pomalo nesimpatično, stvarajući dojam da se vrijednost glazbe nastoji utuviti uredbom, a ne njenom ljepotom. Riječ je, dakako, o predrasudi koju valja otresti i opušteno se otvoriti onome što čujemo, specifičnoj, osobenoj čaroliji autohtonog, endemskog izraza koji, kao i svaka druga vrsta glazbe može biti i dobar i loš.
Svojevrsna estradizacija klapske pisme površnom pratitelju smućuje sluh i zbunjuje ga u eventualnoj potrazi za pravim, iskonskim, neestradiziranim, u tom silnom mnoštvu, no kao i drugdje, uz malo pažnje nije teško razaznati žito od kukolja. Čuje se što je što, zar ne? S UNESCO-m ili bez njega.
Dubrovačku Klapu Kaše 2007. osnovala je grupa studenata, poštujući davni pjev dubrovačkih gospara i osluškujući glazbeno bilo svoga kraja. Nazvaše se prema lukobranu Kaše koji se nalazi ispred stare gradske luke, a ime simbolizira klapu kao lukobran višeglasnog pjevanja dubrovačkog kraja. Višestruko nagrađivani, prvi su CD, „Rego“ objavili 2013. za Croatia Records, a koncem 2014. zgotovljen je nasljednik „Tragom Republike“, pripreman čak šest godina. Zašto? Zato što je riječ o ostvarenju koje nadilazi standardnu ambiciju da se „tek otpjeva“ šačica klapskih pjesama. Momci Klape Kaše naumili su slušatelja povesti na studiozno istraženo putovanje dubrovačkim lokalitetima, od Konavala i Cavtata do Dubrovačkog primorja, Pelješca i Lastova, odnosno glazbenom poviješću juga Hrvatske, tj. Dubrovačke Republike. Ne samo da su pronađene odgovarajuće pjesme, nego su pomno proučene stare karte i literatura, a to je prijemčivo predstavljeno i u popratnoj knjižici što ju je dizajnirao Fabijan Drnas.
Ambicija i studioznost, međutim, nisu ukočili gipkost ni ubili radost izvedbe. Jedanaest narodnih pjesama iz ostavštine područja nekadašnje Dubrovačke Republike, većinom prema zapisima hrvatskog etnomuzikologa Franja Ksavera Kuhača, i dvije nove, sve u izvedbi sedmorice pjevača – tenora Maria Sambraila, Marija Anđelića i Marijana Marinovića, baritona Alena Rokija i Ante Tolje te basova Ante Džamarije i Vicka Dragojevića, koji je i glazbeni producent te aranžer većine pjesama – milo se, glatko, u isti mah silovito i nježno ori, razlijeva, obvija i ziba, a pripovjedna je nota ojačana umecima, praćenima lijericom Antonia Grdovića, akustičnom gitarom ili mandolinom, u kojima glumac Edi Jertec sočno govori stihove Ivana Gundulića, Mavra Vetranovića, Nikole Nalješkovića i Jakete Palmete Gjonorića. Zdušnom posvećenošću, djelovanjem iz ljubavi, momci su izbjegli sve zamke odbojne pretencioznosti – na koju bi poneko mogao pomisliti čitajući što se krije iza rezultata – i ostvarili djelo opojne ljepote i ugode koje pritom nije lišeno duhovitosti i mladenačke vedrine.
Sniman 2013. u samostanu svetog Vicenca u Čelopecima, u Župi Dubrovačkoj, u odličnoj Dragojevićevoj produkciji, uz editing i mastering snimatelja Roberta Nappholza, „Tragom Republike“ umiruje, blagotvori i razvlači osmijeh na licu. Lijek za dušu.
Širim područjem bivše nam države, drevnim nas pjesmama Srbije, Kosova, Bosne, Makedonije i Dalmacije vode druga dva krasna glasa i nekoliko žica na gitari što ih prebire međunarodno afirmiran balkanskih gora list. Posrijedi je CD „Vidarica“, suradnja Teofilovića – Ratka i Radiše, pjevačke braće blizanaca iz srpskoga Čačka, rođenih 1966. – i Miroslava Tadića (1959).
Riječ vidarica ima dva značenja: jedno je iscjeliteljica, a drugo ljekovita voda. Umjesto jednoga i drugoga možemo posegnuti za glazbom i njezinim ljekovito iscjeliteljskim svojstvima, gore spomenutima. Kao i Klapa Kaše, listajući pjesmaricu prošlosti Teofilovići i Tadić također ištu ljepotu što umije vidati boli, vratiti ravnotežu tijela i duha, oplemeniti, uspokojiti. Doduše, nerijetko uz pomalo prijeteće mističan prizvuk pravoslavnog crkvenog pjevanja bizantske provenijencije, tek da ne zaboravimo da među vilama ima i vještica.
Nakon „Čuvara sna“ (One Records, 1998), „Sabazorskih vetrova“ (One Records, 2002) – oba u s marom osmišljenim i izvedenim, raskošnim ovicima izvan standardnih zamisli – i koncertnog „Koncert – Belgrade Live“ (One Records, 2007), „Vidarica“ je četvrti i zasad posljednji album Teofilovića, prvi na kojem sustavno imaju instrumentalnu pratnju. Susret senzibiliteta Teofilovića i Tadića urodio je savršenim skladom. Slušajući njihove prethodne, mahom a capella izvedene albume, gdje im se tek ovdje-ondje suzdržano pridruže tarabuka, okarina, tapan, kravlji rog, kaval ili gajde, čini se da se njhovu dvoglasnome pjevanju jednostavno nema što pridodati, a da ne postane neka druga priča. Tadićevo, međutim, profinjeno sviranje akustičnih gitara ne samo da nije promijenilo koncept, nego ga je dodatno uzdignulo, obasjalo. Dakako, riječ jest o ponešto drukčijoj kvaliteti, o drukčijem suzvučju, no ostvarenom u besprijekornom dosluhu s temeljnom namjerom.
„Vidaricu“ je u studiju Sound Architecture u Los Angelesu snimio Scott Fraser koji je i masterirao album, dok ga je miksao i dodatna snimanja obavio Miroslav Tadić.
Na novom albumu „Prelja“ koji potpisuje Lidija Bajuk Trio, hrvatska glazbenica Lidija Bajuk (1965) interpretira dvanaest baštinskih pjesama – uspavanku iz Dalmatinske zagore, bilogorske, gradišćanske i primorske svadbene napjeve, dubrovačku kontradancu i splitske monfrinu, četvorku i šaltin polku, slavonski bećarac, turopoljsku i ugljansku tugoljubnicu, gorskokotarsku sakralnu i međmursku starocrkvenu, moslavačku mističnu te naslovnu Ivana Kukuljevića Sakcinskog i Vatroslava Lisinskog.
Prebirući po akustičnoj gitari, praćena harfisticom Marijom Mlinar i čelistom te povremenim udaraljkašem Stanislavom Kovačićem, Bajuk bilježi niz divnih, jednostavnih, a dojmljivih tradicionala, plodova narodske mašte, kojima, „djeva zamišljena“, pristupa gotovo plahim oprezom, kao da bi mogla nauditi žilavoj korenici. U miksu i produkciji Bajuk i Kovačića, Porinom u kategoriji najboljeg albuma folklorne i etno glazbe nagrađena „Prelja“ treperavo prede, mjestimice obojena pomalo darkerskim ambijentalizmom, mjestimice dodirom klasike, u cjelini ugođajem tugaljivog, rezigniranog fatalizma.
Popratna knjižica sedmog albuma Lidije Bajuk, kako i valja, donosi tekstove pjesama i njihova kratka tumačenja te biografije glazbenika na hrvatskom i na engleskom jeziku.
Ocjene:
Klapa Kaše „Tragom Republike“ (Scardona, 2014) : 9/10
Teofilovići i Tadić „Vidarica“ (Helicon Publishing/Skrga Music, 2012) : 9/10
Lidija Bajuk Trio „Prelja“ (Scardona, 2015) : 7/10