Double bill koncert zagrebačke Klinike Deniska Kataneca i beogradskog proto tipa bio je pun pogodak sinoć u Vintage Industrialu.

„Sve u svoje vrijeme, al’ koje moje vrijeme?“, kao da je s dna svoje ogoljene duše paranjem vlastitih glasnica izvlačio Denis Katanec. Stajali su ti stihovi iznad publikom ispunjenog Vintage Industriala i kao da je vladala magija među mnogima koji su u njemu prepoznali svog urbanog poetu koji kao da se cijelu svoju karijeru bori sa svim tegobama protoka vremena koje klizi kroz prste i ne dozvoljava čovjeku da se ostvari.
Zvučali su ti stihovi pjesme „Digresija na Zeku II” proročanski i prije dolaska korone dok je Klinika okupljala svoju sljedbu koja se malo-pomalo okrupnjavala sa svakim novim koncertom, zatim sudbinski kad je objavljen album „Jada Jada“ usred korona-perioda, a sinoć nekako još jače u trenutku dok se Amerika ponaša kao poludjeli i ucjenjivački imperij. Koliko god vremena išla iz lošeg u lošija, lijepio se svima za uši repetitivni stih očajnika: „Al’ koje moje vrijeme“.

Klinika Denisa Kataneca je na putu da postane bend generacija, jer neki novi klinci sinoć nosili su žar koji je nakon svake pjesme gromoglasnim odobravanjem dočekivao i ispraćao svaku pjesmu koja se našla na repertoaru. Dogodilo se da su pjesme s posljednjeg studijskog albuma „Kao zao kor“ doživjele isti status kod publike kao i one s prijašnjeg „Jada Jada“, kao i s „Roda“ i „Nikte zorje“, a sjećam se dobro da su prije dvije godine unosile mali disbalans među koncertne poklonike, u smislu da su se poklonici malo dvoumili oko njih, ali to je bilo uglavnom iz razloga jer su tada bile nove.
U međuvremenu su se „Srećko iz zemlje trećeg svijeta“, „Konj“, „Elliot“, „Vampiri“ i „Ženu“ i posebno naslovna „Kao zao kor“, između ostalih, zapekle kao nezaobilazni koncertni aduti, a to baš nisu česte situacije kad su albumi u pitanju, da se epitet „kultni“ lijepi za svaki koji izađe.

Denis Katanec nije propustio priliku javno podržati i grupu ŽEN koja je proteklih dana bila na udaru homofobije pred današnji koncert najavljen u Slavonskom Brodu posvetivši joj pjesmu „Završni pad V.S.“ što je donijelo i huk podrške iz redova publike, što samo govori u prilog tome da treba svaki put glasno reći: „Ne“ bilo kojem obliku homofobije u ovoj ionako homofobijom previše izmučenoj zemlji iz koje se ljudi i dalje iseljavaju zbog iživljavanja kojekakvih primitivaca koji se osjećaju pripadnicima većine koja bi krojila neke primitivne moralne obrasce koji ne dolikuju ovom vremenu. Iscurilo nam je strpljenje za onu: „sve u svoje vrijeme“ za sve takve i slične napade jer ovo je također i naše vrijeme. Drugog nemamo, pa je bar red vratiti u ophođenje neke okvire pristojnosti preko kojih se ne bi smjelo olako prelaziti, bez obzira što većina mislila o manjinama. Neka zadrže to za sebe kad je riječ o javnom prostoru.

Bio je to sinoć predivan koncert u kojem su članovi Klinike Denisa Kataneca još jednom dali sve od sebe, iscijedili se emotivno, znojem natopili svoju odjeću i zbog spomenutog nosio i jednu plemenitu širu sliku sa sobom.
Jučerašnji koncert Klinike bio je drugi po redu zajednički koncert s beogradskom grupom proto tip (prvi je održan u Beogradu) s kojom se Klinika pronašla u srodnom lirskom momentu. Proto tip je s prvijencem „S ivice sanjanja“ 2023. na domaćem terenu itekako zapažen, te je došao i do statusa da može održati samostalni koncert u Domu omladine i to u najvećoj dvorani Amerikana. Vokalni izričaj Nikole Čučkovića, frontmena proto tipa dakako se razlikuje od Denisovog, obzirom da je uglavnom u narativnoj, pjesničkoj izvedbi, osim u posljednjoj „Kako ovde“ kad repetitorski u transu s bendom izbacuje nagomilanu frustraciju.

To je dakako zanimljiv statement, u smislu da proto tip itekako može izaći iz okvira melankolije kojom nekako poput benda The Cure obavija i omađijava publiku tijekom nastupa (iako vizualno podsjeća na madchesterske sastave). Pokazalo se da je zajednički nastup proto tipa i Klinike Denisa Kataneca (kad je riječ o Zagrebu) bio pun pogodak.
Senzibilitet je bio pogođen, a sudeći po vatrenim fanovima koji su spremno dočekivali i pjevali pjesme „Želje“, „Svet se menja“, „Krećem se“ i posebno „Duša u šaci“ koju krasi stih „Mi ne menjamo dan za noć, već nižemo dane i nižemo noći“ koji se referira na klasik Ekatarine Velike, jasno je da je proto tip daleko od nepoznanice za zagrebačku publiku koja voli i Kliniku.

U sviračkom smislu i meni osobno je ovo bio najbolji nastup proto tipa kojem sam dosad prisustvovao, ne samo zbog činjenice što su posljednji put u Močvari kad su otvarali koncert KOIKOI imali peh da im se nije mogao pridružiti trubač (ovog puta to nije bio slučaj, tj. gostovala im je trubačica kao neizostavni element u pjesmama „Damask“ i „Sve što boli proći će“), već je sve bilo definiranije i sigurnije u izvedbi.
Stoga se može zaključiti kako je kombinacija Klinika Denisa Kataneca i proto tip donijela i dvostruku pobjedu sinoć u Vintage Industrialu. Ovo je pravo vrijeme za oba benda.
Saznajte više: