Dobiti Dubiozu u izolaciji, tuđinstvu od hrvatske priče u rutini i uniformiranosti življenja u gradu gdje svako oko podsjeća na ‘drugost’, bio je osobni praznik, kolosalni ispušni ventil prosvjetnog radnika što u dvorištu Sirije biva osuđen na koncertnu tišinu.
Prije tjedan dana na WhatsAppu dočekala me burazova poruka – screenshot stranice lokalnoga kluba Hayal Kahvesi u sklopu najnovijeg šoping centra. Među turskim napisima se dalo iščitati tek tri poznate riječi: Dubioza Kolektiv i Gaziantep. Pisali smo o spomenutom gradu u kojem pečem gastarbajtersku pogaču već drugu godinu; mjestu poznatom po mozaicima, baklavama i po tome što, eto, graniči sa Sirijom. Oči profesorske za velikog odmora nisu mogle vjerovati žuto-crnom sadržaju, ali na turskoj turneji najdražih mi Balkañerosa na zadnjem je mjestu smješten Gaziantep.
Hayal Kahvesi – klub na rubu grada u PrimeMallu, znanom kao šoping meki i konačnom tjednom odredištu većine iz jugoistočnog dvomilijunskog habitata gdje osim restorana i drugih zombi-centara nema nikakvog oblika dokolice i razonode. Mikroepicentar zbivanja industrijskog grada milijunaša, Hayal Kahvesi je mjesto gdje se dolazi vidjeti i biva viđen, ona ‘ležerna’ platforma za lokalne socijalno-poslovne rituale, pa ne čudi da ekipa dolazi maskirana u svoje ‘casual’ varijante. Klonirani frajeri u finim sakoima, bijelim majicama s dekoltiranim V-om i s napirlitanim ženskim aksesoarima u ekstremnim štiklama zbog kojih im treba muška asistencija za manevriranje po klubu, bili su instalirani za visokim stolovima i pili skupocjeno vino iz predimenzioniranih čaša dok su momci u crno-žutim uniformama za dernek lomili daske manje pozornice. Oko nas ljudi u crnom, s walkie-talkiejima u ručetinama, paze na četvero Balkanaca i balkaniziranoga Turčina u prvome redu kako đuksaju na ska poskočice i himne propasti i revolucije Balkana koje u tuđini imaju zvonkiji zvuk i više smisla negoli u domaćem slavenskom krajobrazu.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1DObH3lDYGg&feature=youtu.be[/youtube]
Set očekivano isprepleten korpusom na engleskom neočekivano je pokazao kako ‘dominantno bosansko-hercegovački’ bend Turskom dominantno hara, pa tako dok se kod nas dominantno ujednačuju grla u Kokuzu, Blamu ili Walteru, u zemlji kebaba to se dominantno događa kod jednog neprikosnovenog parodijskog hita “Balkan Funk”, simptomatičnog “EuroSonga” za gastarbajtere, noviteta “One More Time” ili anglizirane (prevedene i prilagođene) “Vlasti i policije”.
Showmanship Dubioze, demonstrirala je Turska, tako je usavršen da i na nepoznatom teritoriju uspijevaju kontrolirati udove i raspoloženje svoje (od Balkana, dakako, malobrojnije) publike; tjerajući u čučanj, skok ili na katarzični urlik, čime se potvrđuju kao transbalkanski fenomen. I dok se Hayal Kahvesijem filtrirala publika čiji dobar dio nije imao pojma što za sobom nosi i propagira Dubioza kolektiv, na nešto se skraćenom koncertu bez bisa ipak prolijevao znoj, lomile se noge i iz pozadine bečile oči na ‘razvrat’ prvoredaša u dernečenju kao da se radi o kolektivnom rođendanu.
Almir i Adis, dobri dusi Dubioze, do domaćeg su auditorija dolazili, dijelili s njima mikrofone dok im je leđa čuvao super Mario za saksofonom što je bendu dalo onu posljednju dimenziju zaokruženosti i na jugoistoku se Turske tako zaorio balkanski melos parodiran u posljednjem “Apsurdistanu”. Osamdeset minuta ex-patrijske Dubioze kolektiv tako u osobnom arsenalu koncerata bosansko-hercegovačko-srpskih momaka potiskuje u pozadinu sva dosadašnja hodočašćenja i glasogubljenja unatoč činjenici da nakon glatke fuzije cijelog kataloga benda obilježenog prearanžiranjima, briljantnim medleyima i novitetima nismo mogli dobiti još.
No dobiti Dubiozu u izolaciji, tuđinstvu od hrvatske priče u rutini i uniformiranosti življenja u gradu gdje svako oko podsjeća na ‘drugost’, bio je osobni praznik, kolosalni ispušni ventil prosvjetnog radnika što u dvorištu Sirije biva osuđen na koncertnu tišinu. Hvala za Balkan Funk za pamćenje!