U četvrtak 24. listopada u samoborskom Bunkeru, Udruga Djeca za bolji svijet zajedno s Veleposlanstvom Republike Koreje u RH organizirala je novu radionicu u sklopu projekta ‘Otkrivajmo svijet’ – a svijet Južne Koreje savršeno se uklopio u priču.
Internet je za razumijevanje drugih kultura napravio više nego ijedna tehnologija do sada, osim možda izuma prekooceanske plovidbe i telegrafa prije njega. To nije sporno. I zato je fascinantno kada vidite koliko je klinaca došlo na “večer Koreje” u Samoboru; puna dvorana, svi upoznati s itekako puno toga – jezikom, pismom, folklorom…
Takvo je predznanje nezamislivo ne samo bumerskim pratnjama nekim novim klincima, nego i milenijalcima koji još uvijek pokušavaju shvatiti što je to K-val. Ne treba ići dalje od klikanja po Netflixu da bi se dobio takav uvid u korejsku kulturu kakav je prije samo desetak godina bio rezerviran za malobrojne “azijofile”.
Vremena se mijenjaju, a korejsko je događanje u Samoboru bilo još jedan izuzetan podsjetnik na to “u kojoj mjeri”.
U četvrtak 24. listopada u samoborskom Bunkeru, Udruga Djeca za bolji svijet zajedno s Veleposlanstvom Republike Koreje u RH organizirala je novu radionicu u sklopu projekta “Otkrivajmo svijet” – a svijet Južne Koreje savršeno se uklopio u priču. Koliko savršeno, govori i činjenica da ni vrijeme (kišni četvrtak), ni lokacija izvan Zagreba (Samobor) nisu spriječili ljude da dođu u ogromnom broju!
A interes, zanimanje djece, sudjelovanje i fascinacija su bili možda najveći od svih godina sličnih korejskih evenata do sada – što jasno pokazuje da je “K-priča” u stalnom porastu. I to ne samo K-Pop i dobra klopa: jednako su veliko zanimanje zaradili i taekwondo i tradicionalna odjeća, a svakako najveće dalgona iz “Squid Game”. Možda serija i “nije za djecu”, ali djeca itekako znaju sve o njoj.
Popularna kultura je, logično, uvijek najveći mamac, ali fešta koja se odvijala u Samoboru je bila puno više od toga – nakon uvodnog govora veleposlanika Honga Sungwooka i kratke .ppt prezentacije o Koreji, gledali smo demonstraciju taekwondoa (zajedno s neizbježnim lomljenjem dasaka), kratki tradicijski koncert, a onda i interaktivno “kušanje” kulturnih obrazaca, kao što su igra s iglom i keksima, uređivanje ogledalaca naljepnicama, pravilno vezanje i nošenje hanboka (korejske narodne nošnje) te degustacija prefinih slatkih i slanih specijaliteta.
Bilo je, ukratko, vrhunski zabavno i edukativno. Do nagodinu…