Najovije izdanje etikete Fox & His Friends EP je s tri instrumentalne kompozicije koje je pokojni vođa nekad slavne Korni grupe skladao za potrebe promotivnih filmova za Zimske olimpijske igre koje su održane u naslovnom gradu prije četiri desetljeća.
Kad se spomene 1984., najčešće se pomisli na vizije distopijske budućnosti kakve je George Orwell izmaštao u svom istoimenom romanu, a koje u posljednjih desetak godina postaju sve stvarnije u praksi, no bila je to, jedna uistinu mitska godina. Imam osjećaj da smo u svakom drugom tekstu ove godine pisali o nekakvim četrdesetim obljetnicama, a samo u listopadu zaradela su se čak četiri spektakla u zagrebačkoj Areni koja su slavila bendove nastale u to vrijeme, što iz inozemstva (Nick Cave koji je tad pokrenuo The Bad Seeds, te Dream Theather), što iz Jugoslavije koju su predstavljali Bajaga i Psihomodo pop.
No, ako je Jugoslavija po ičemu pamtila tu 1984., bile su to Zimske Olimpijske igre održane u Sarajevu. U usporedbi s ovogodišnjim spektaklom u Parizu vjerojatno bi se današnjim generacijama ta manifestacija činila skromnom, ali za našu ondašnju zemlju bio je to, riječima američkog predsjednika na odlasku Joea Bidena “a big fucking deal”. Bile su to prve Zimske Olimpijske igre u nekoj slavenskoj zemlji i jedine u nekoj komunističkoj do 2022. kada je plamen došao u Kinu. Ulaganja u infrastrukturu bila su golema, a njezina maskota, popularni Vučko, zauvijek će postati zaštitnim znakom glavnoga grada današnje Bosne i Hercegovine.
Kako bi odali poštovanje četrdesetoj obljetnici ovog prijelomnog trenutka u posttitovskoj Jugoslaviji, Željko Luketić i Leri Ahel, dvojac iz etikete Fox & His Friends Records koja već godinama od zaborava spašava najbolje od rane elektroničke glazbe zabilježene na ovim područjima, posegnuli su za neobjavljenim snimkama koje je Kornelije Kovač skladao za potrebe promotivnih filmova stvorenih u iščekivanju Olimpijade, a koje su ove godine objavljene na 12-inčnom EP-ju naslovljenom prema nazivu jednog od njih, “Report iz Sarajeva”. Osim što slave četriri desetljeća ZOI u Sarajevu, ove snimke su došle i kao pomalo bolna uspomena na njihovog skladatelja koji nas je, nažalost, u procesu njihovog objavljivanja napustio u rujnu 2022. godine.
Kovačev status velikana jugoslavenske glazbene scene nemoguće je dovesti u pitanje. Karijeru je započeo još ranih šezdesetih u jazz triju BKB, a slavu stekao prvo kao član Indexa, a onda kao predvodnik beogradske Korni grupe koja je nizala brojne hitove tog doba. S njima je prije pedeset godina (evo još jedne lijepe okrugle obljetnice) čak i predstavljao Jugoslaviju na Euroviziji. Osim što je bio autor neprebrojivih uspješnica za razne izvođače popularne i zabavne glazbe, Kovač je djelovao i izvan granica bivše države, najviše u Ujedinjenom Kraljevstvu te i tamo suurađivao s brojnim stranim veličinama kao što su primjerice Bernie Mardsen iz Whitesnakea ili pak oskarovac Hans Zimmer.
Luketić u svom informativnom tekstu koji prati ovo izdanje ističe da je glazba koja čini ovaj EP (a koju osim naslovne kompozicije koja se u proširenoj verziji nalazi na B strani ploče tvore još dva instrumentalna broja u trajanju dvije, odnosno tri minute, “U susret Olimpijadi” i “500 dana”) nastala ubrzo nakon Kovačeve suradnje s Zimmerom, ali oni koji njemačkog skladatelja znaju po njegovim raskošnim partiturama za spektakle kao što su “Interstellar” ili, recimo “Gladijator”, neće naći suviše poveznica između tog zvuka i minimalistične, ali prijemčive lo-fi namjenske elektronike koju je Kornelije izvukao iz svojih sintesajzera za ove projekte.
Od triju skladbi posebno se ističe naslovna koja na trenutke podsjeća na filmsku glazbu redatelja Johna Carpentera, no cijelo izdanje zbog svog kratkog trajanja i namjenske prirode najviše će pozornosti privući kod uskog kruga sljedbenika retro zvuka koji Fox & His Friends svojim vrijednim radom propagiraju. Također valja napomenuti da se osim po svojoj istraživačkoj predanosti Luketić i Ahel poznati i kao nemilosrdni borci za kvalitetu zvuka svojih izdanja, a čini mi se da se to posebno dobro može osjetiti upravo na ovoj ploči čiji zapis iz zvučnika dopire mnogo snažnije nego velika većina drugih domaćih izdanja koja ste ove godine imali priliku staviti pod iglu svojih gramofona. Stoga se možemo nadati da će njihov još za Kovačeva života zamišljeni projekt objavljivanja njegove zaboravljene filmske glazbe biti nastavljen kako bi se dodatna pozornost skrenula na djela koja je iza sebe ostavio, a nisu iz domene lakih nota i hitova iz davnina.
(Fox & His Friends Records, 2024.)