Prvi autorski album jazz pjevačice, skladateljice i improvizatorice iz Mimika Orkestra možda će se zbog svoje začudnosti i avantarustičke volje pokazati povelikim zalogajem za prosječnog slušatelja čije je uho naviklo na jednostavne i predvidive obrasce, ali Maja i njezin kvintet nisu ni po čemu prosječni i ne obraćaju se prosjeku.

Diskografski gledano, glas Maje Rivić uglavno se mogao čuti na izdanjima Mimika Orchestra, jazz/world skupine koju je prije petnaest godina s Makom Murtićem suosnovala u Londonu, da bi preseljenjem u Zagreb prerastao u hvaljeni mnogoljudni ansambl koji okuplja neke od najboljih domaćih glazbenika, kao i u donekle manjoj mjeri na izdanjima s Jazz orkestrom HRT-a (jedan s Murtićevom glazbom, drugi s njegovim aranžmanima pjesama Darka Rundeka “Za vašu posljepodnevnu razonodu”) te kompilacijskim izdanjima poput “Zvučnog zida” Vedrana Peternela.
A onda je došlo njezino proljeće. Otvorila ga je početkom travnja pojavljivanjem na tad otisnutoj ploči CRI Orchestra “In My Next Life I Want to Be a Feedback” (o kojoj ćemo također uskoro pisati), nastavit će ga uskoro novim albumom Mimike “Medzotermina” te prvim službenim izdanjem impro kolektiva Živa voda kojeg je također nezaobilaznim dijelom, a koji donosi reimaginaciju albuma “Angel’s Breath” Milana Mladenovića i Mitra Subotića – Sube, a danas je objavila i prvo izdanje potpisano vlastitim imenom, “Drugo Sunce” na kojemu donosi vlastite kompozicije izvedene u pratnji svog sjajnog kvinteta.
Nije bilo lako predosjetiti u kojem će glazbenom smjeru putovati njezin autorski potpis, hoće li se više oslanjati na jazz ili pak improvizacijski stil u kojemu se tako istaknula. Prvi odgovor na takva pitanja stigao je u obliku naslovnog singla albuma nazvanog prema drvenom jedrenjaku obitelji Murtić. Ta skaldba otkrila je i neke druge dobrodošle horizonte Majinog izričaja od koji neki podsjećaju čak i na ekspiremantalni art pop kakav izvode primjerice Anohni and the Johnsons ili pak Björk.
Singl je pratio i fantastični videozapis u režiji Marine Uzelac na kojemu je Rivić svijetu otkrila i svoj manje poznati plesački talent, no valja napomenuti da je ova pjesma (koja ujedno i zatvara ploču) na albumu zastupljena u gotovo dvostruko dužoj, dvanaestminutnoj verziji koja funkcionira još i bolje nego u kraćem obliku jer bend na njoj dočarava kompletnu sliku s još više zvučnih nijansi i tonova gradeći gotovo epsku kompoziciju koja konačno usidruje “Drugo Sunce” u luku izvanrednih domaćih muzičkih ostvaranja ovoga trenutka.
U kvintetu se uz Maju na tenor saksofonu nalazi Mak kao njezin gotovo neodvojiv glazbeni konspirator, budući da svira na svim albumima koje smo u ovom tekstu dosad spomenuli. Na klaviru i kontrabasu prate je dva Hrvoja, Galler i Kralj, dok na bubnjevima još jednom briljira Borko Rupena. Jasno je da je Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni i od kojih svaki dobiva dovoljno prilika da zasja na materijalu s albuma i vjerujem da kao takvi savršeno prenose glazbenu viziju na kojoj je izbrušeno “Drugo Sunce”.
Album otvara kompozicija “Dream-Time” na kojoj je Maja prilagodila istoimeni tekst američke pjesnikinje s obrata prošlog stoljeća Elle Higginson u kojem se makovi grimiznim usnama ljube s pčelama u ljubavnoj boli, a jorgovani pjevačima kradu snene note, pa se u potpunosti slaže s glazbom koja dočarava buđenje prirode i koja sasvim prigodno i izlazi u punom jeku proljeća. Majinog proljeća.
“Observer” je odvažnija u eksperimentalnosti, dok pak na “Sagittarius A*” nailazimo na Murtića kao tekstopisca u savršenoj harmoniji s Majinim vlastitim stilom. Na ovim mjestima unutar kompozicija album uspješno pleše između tracionalnijeg stila povremeno možda naslonjenog na atmosferu pjesmarica velikih improvizatorica iz prošlosti poput dive Elle Fitzgerald i neke vrste suvremenog i slobodnijeg jazza.
“O.K.”, pretpostavljam prema transkriptu teksta, stoji za “Oberon King”, što je ime kralja vilenjaka poznatog nam možda iz “Sna ivanjske noći” Williama Shakespeara, a to odgovara i pomalo fantasičnom tonu skladbe koja počinje kucanjem bubnja, guđenjem basa i šuškanjem metlica prije nego Majin vokal, a zatim i ostatak sastava, odlutaju u svijet bajki koji diše nekom vlastitom teško dokučivom logikom.
Ova pjesma bez konkretnog teksta ujedno služi i kao granica između anglofonog prvog dijela albuma i ostatka napisanog na hrvatskom gdje Maja iznalazi načine za uglazbljivanje nesvakidašnjeg jezika, pa se susrećemo s “neuračunljivom hiperbolom tajno pobuđenih htijenja” i Lunom koja “njedri živo-srebrne jabuke što plodonosno simuliraju raj”, pa vam je jasno da ste zagazili duboko u teritorij lirike koja je jednako apstraktna kao i glazba u kojoj je našla dom.
Možda će se “Drugo Sunce” zbog svoje začudnosti i avantarustičke volje koja ga neprestano goni u neistraženo pokazati povelikim zalogajem za prosječnog slušatelja čije je uho naviklo na jednostavne i predvidive obrasce, ali Maja Rivić i njezin kvintet nisu ni po čemu prosječni i ne obraćaju se prosjeku, već zaigrano i bez strogo ucrtane trase plove kuda ih inspiracija vodi, kao da su jedra Drugog Sunca spuštena i otvorena za svaki vjetar koji u njih odluči puhnuti. Takva putovanja uvijek su ionako najuzbudljivija i s njih kući donesemo najviše uspomena.
Ocjena: 8/10
(Menart, 2025.)