Čini se da bi Jackson C. Frank mogao biti tek prvi u nizu umjetnika kojima će ovaj par posvetiti slične projekte.

Mick Harvey, kantautor i bivši prvi pobočnik Nicka Cavea u The Bad Seeds, i meksička pjevačica razoružavajućeg glasa Amanda Acevedo nakon što su svoj prvi studijski album “Phantasmagoria in Blue” prvo pred dvije godine najavili u Zagrebu revijom The Invisible Blue Unicorns na kojoj su u Močvari nastupili uz kantautora J.P.-ja Shila i bend Sometimes With Others, a zatim i predstavili lanjskim koncertom u Puli, nedavno su se oglasili i svojim drugim zajedničkim izdanjem, pločom “Golden Mirrors” podnaslovjenom “The Uncovered Sessions Vol. 1” na kojem istražuju pjesme kultnog američkog folk kantautora Jacksona C. Franka.
Frank se na sceni pojavio u šezdeesetima kad je folk revival u Americi bio velika stvar, a u karijeri je objavio samo jedan album. Jednostavno nazvana “Jackson C. Frank”, njegova ploča objavljena je 1965., a producirao ju je osobno slavni Paul Simon. Neke od deset (u kasnijim proširenim izdanjima petnaest) pjesama zastupljenih na tom albumu bit će kasnije popularizirane u izvedbama britanskih folk majstora kao što su Nick Drake (“Milk and Honey”, “Blues Run the Game”) ili pak Bert Jansch, istaknuti član benda Pentangle s dugogodišnjom solo karijerom koji će također snimiti “Blues Run the Game”, ali i “Here Comes the Blues”, te vjerojatno najbolju Jacksonovu kompoziciju “My Name Is Carnival”.
Nažalost, jednako kao i spomenuti Drake, Frank će također patiti od kliničke depresije, u njegovom slučaju u razornoj kombinaciji i sa shizofrenijom što će onemogućiti njegov daljnji rad nakon spomenutog prvog i posljednjeg službenog albuma, a da se patnja nagomila u kasnijoj fazi života će izgubiti i vid na jedno oko nakon što ga neki klinci zračnicom pogode u parku u Queensu. Tada više nije svirao, ali cijeli njegov ukleti život donio je dodatnu auru tragičnosti njegovim dotad objavljenim pjesmama.
Povezanost Micka i Amande s katalogom Jacksona C. Franka započela je njihovim prvim zajedničkim singlom “Milk and Honey” koji će kasnije objaviti na vinulu popraćen sjajnom obradom hita “Love Is A Battlefield” Pat Benatar, što će dovesti do toga da budu pozvani snimiti još nekoliko Frankovih pjesama za potrebe albuma posvećenog ukletom folkeru, a zatim i do toga da skupe dovoljno materijala da snime i LP posvećen tragičnom junaku.
Alum tako otvara pjesma “Golden Mirror” koja albumu daje ime, a riječ je o kompozicije koju je Frank snimio 1968., dakle nakon svog albuma, a tek se relativno nedavno (2017.) po prvi put pojavila na YouTubeu u izvornoj verziji. Slijedi je spomenuti kultni klasik “My Name Is Carnival” te “The Night of the Blues” koju izvodi samo Harvey kombinirajući elemente iz svih dosad dostupnih verzija, dok Amanda potpisuje prateći videozapis.
Izbor pjesama na “Golden Mirrors” tako kombinira pjesme s albuma iz 1965. s drugim materijalom koji je izlazio na povremenim kompilacijama. Među potonjima se ističu “Cover Me with Roses” ili pak završni trolist koji čine “Have You Seen the Unicorns” (koja se rimuje sa spomenutom revijom para koja također nosi jednoroge u naslovu), “October” (još jedna listopadska u Harveyjevom opusu nakon dirljive posvete bivšem kolegi Rowlandu S. Howardu “October Boy” s albuma “Sketches from the Book of the Dead”) te posljednjom “Juliette”.
Nakon što je Harvey snimio cijeli niz albuma obrada francuskog kantaautora i glumca Sergea Gainsbourga, čini se da bi Frank, ako je suditi po onome “Vol. 1” u podnaslovu novog albuma s Acevedo, mogao biti tek prvi u nizu umjetnika kojima će ovaj par posvetiti slične projekte. Tko bi mogao biti sljedeći? Teško je reći, ali se možemo nekome nadati temeljeno na dosadašnjim Harveyjevim obradama, moj osobni izbor bi možda bio briljantni saharinski kauboj Lee Hazlewood čije je bivši Bad Seed “First St. Blues” i “Dirtnap Stories” već snimio.
Ocjena: 8/10
(Mick Harvey / Mute Artists Ltd., 2025.)