Šarm neizbrušene nedovršenosti inačica uvezenog blues-folka donekle prilagođenog Podravini – ponajviše u temama i jeziku tekstova te u izboru instrumenata – svakako jest jedan od aduta cjeline, između ostaloga i kao hvalevrijedan izraz antisrednjestrujaškog otpora.
Možda je ovo samo neprikladna asocijacija kumovana podnaslovom „Basement Sessions“ drugog dijela petog albuma Miroslava Evačića, ali „N. E. W. S. Blues“ u određenom aspektu u sjećanje priziva glasoviti „The Basement Tapes“ (1975.), zbirku pjesama što su ih Bob Dylan – tad u fazi povlačenja od svjetala reflektora i statusa urbane rock zvijezde te okretanja seoskom životu i tradicionalnijim glazbenim izvorima Amerike – i u to doba još slabo poznat The Band snimili 1967. na neobaveznim, dobrosusjedskim glazbenim druženjima u provinciji, da bi osam godina poslije vrpce bile izvučene iz prašine (dorađene) i objavljene kao dvostruki album suradnje dvaju itekako popularnih izvođača, mada je dobar dio pjesama zvučao kao nedovršena, prigodno skalupljena poluzezancija. (Zaokružene pjesame The Banda bez Dylana snimljene su u drugim zgodama i godištima.) Međutim, darovitost uključenih, a osobito Dylanovo briljantno, nenametljivo autoritativno pjevanje kojim je polusklepanim tekstovima (nekih pjesama) zajamčena iluzija smisla i od tih je, glazbeno mahom reciklantnih poluproizvoda učinila itekako zanimljivo iskustvo koje do danas nije izgubilo na svježini.
Evačićeva je ponuda na „N. E. W. S. Bluesu“, dakako, i autorski i izvođački inferiorna spomenutim „podrumskim vrpcama“ bjelosvjetskih velikana, no konceptualno-zvučni utisak tu je negdje – bilo tome uistinu tako ili ne, album se čuje kao zbirka usput zabilježenih skica i zamisli, gotovo nasumce, bez predumišljaja nabacanih na kompaktan nosač zvuka. Šarm neizbrušene nedovršenosti inačica uvezenog blues-folka donekle prilagođenog Podravini – ponajviše u temama i jeziku tekstova te u izboru instrumenata – svakako jest jedan od aduta cjeline, između ostaloga i kao hvalevrijedan izraz antisrednjestrujaškog otpora. No spoj zgodne kućne, amaterski nesigurne sirovosti s naglašeno artificijelnom, premehaničkom zvučnom obradom i računalno programiranim zvukovljem (producent je Evačić) počesto djeluje poput nezgrapnog sudara dvije različite priče. A čak i u takvom lo-fi underground konceptu, četiri se skicozno-„prčkava“ instrumentala doimaju poput popunjača vremena i prostora na ionako kratkom albumu što u tridesetak minuta donosi i izvedbu američke pjesme „Catch It“ Erica Von Schmidta koja također ostavlja dojam priloga tankom glavnom jelu s premalo novog i uzbudljivog autorskog doprinosa.
Ocjena: 6/10
(Croatia Records, 2012.)