Osim po godinama, članovi grupe skrivene iza kriptičnog naziva ### po svemu spadaju u kasne osamdesete i prvu polovicu devedesetih, vrijeme kada je glasna gitaristička glazba proživljavala svoje najuzbudljivije i najkreativnije dane.
Kako na ranijim izdanjima tako i na nedavno objavljenom dugosvirajućem debiju, sisačka četvorka naizmjenično će vas podsjetiti na noise eksplozije Sonic Youtha ili Albinijevih Rapemana, kompleksne instrumentalne međuigre post-rock titana poput Slint i Mogwai pa čak i slatkastu buku genijalnog manijaka Kevina Shieldsa i njegovih My Bloody Valentine. To je, međutim, tek mali komadić svega što očekuje slušatelja nakon što pritisne tipku ‘play’ i uroni u glasni i brutalni, ali ni u jednom trenutku nelagodni svijet albuma „Nasilno“.
Za otvaranje je odabrana „Jer život je ljepši kada se zaustavi“, petominutni ‘tour de force’ u kojem je možda i ključnu ulogu odigrala postpunkerska dionica na basu, poput ljepila povezujući gitarističke pasaže koji, osim svega navedenog, u sjećanje dozivaju i stoner te post-hardcore velikih Fugazi. Sljedeće dvije skladbe, „Negativ cvijeće“ i „Tamo to ne mogu ovdje to ne želim“, možda su i impresivnije jer postižu veću razinu dramatičnosti kontrastima između, uvjetno rečeno, ortodoksnije alter-rock melodije na gitari i razornih krešenda koja u drugospomenutoj skladbi povremeno ulaze i u sferu metala, ponajprije zahvaljujući bubnju Gorana Nježića.
Sve pred sobom pomeli su i u „Jednom kad tebe ostavim Satano“, donekle bliskoj i radovima zagrebačko-amsterdamskog kulta Gone Bald, dok je „Oprostite, što u taj sumrak pada“ prošarana čestim tiho-glasno i brzo-sporo izmjenama uz fenomenalnu glavnu temu koju svako malo poruše do temelja i grade ispočetka.
Jedina nešto slabija stvar ovdje je „Pretvorivši se u ogradu, prošao sam kroz ogradu“, možda i zbog činjenice da nas, kao uostalom i ostatak albuma, ne uspjeva pripremiti za gotovo dvanaest minuta dugačko finale „Dvanaest boja za nasilje“. U pitanju je skladba koja se razvija postepeno i polako, bazirana na različitim efektima nafilanim gitarama koje kao da im je odsvirao pokojni Glenn Branca, prije nego što implodira u završnici zatvarajući krug još jednim izlaskom u hibrid noisea i post-rocka.
Palac gore svakako zaslužuje i produkcija koju potpisuje basistica Anja Tkalec, poznata iz nekadašnjih Punčki i raznih drugih sastava, i zbog koje „Nasilno“ zvuči jednako ubojito kao albumi velikana nabrojanih u ovom tekstu. Ne samo to, ovih sedam kompozicija bi usporedbe s njihovim uzorima u većini slučajeva izdržalo i po pitanju kvalitete, što je, budimo realni, nešto čime se može pohvaliti jako malo bendova, čak i na svjetskoj razini.
Ocjena: 9/10
(Samizdat, 2022.)