Hip-hop je po prvi put prestigao rock and roll kao najkonzumiraniji glazbeni žanr u Americi.
Rock and roll i služeno nije više na tronu najpopularnije glazbe u SAD-u, kako prikazuje Nielsenovo izvješće koje se već tradicionalno objavljuje na početku nove godine.
Dosadašnjih godina posebno se pratio trend prodaje nosača zvuka i cijelo jedno desetljeće se čekalo na oporavak diskografske industrije, što se u konačnici i dogodilo zahvaljujući legalnom downloadingu glazbe, a potom i pojavom streaming servisa, a sve to se paralelno događalo s renesansom objave vinilnih ploča, što se zadnjih par sezona pokazalo kao najsigurnija investicija kada je riječ o fizičkom nosaču zvuka.
Ove godine izvješće je usmjereno na jedan potpuno novi moment u povijesti američke glazbene industrije. Po prvi put u povijesti hip-hop je postao popularniji i prodavaniji žanr od do sada dominantnog rock and rolla. Neki specijalizirani strani glazbeni mediji taj najveći glazbeni prošlogodišnji prevrat već nazivaju sumrakom rocka, a neki su otišli i dalje i proglasili njegovu smrt.
No pretjerivali mediji, ili ne, pouzdana Nielsenova statistika je neumoljiva. Čak 8 od 10 najpopularnijih izvođača spadaju u hip-hop/R&B žanr, dok preostala dva spadaju u pop, mjereno prodajom nosača zvuka i ekvivalentnim praćenjem audio i video streaminga.
Kendrick Lamar i Drake su u vrhu, a ispod njih Future, The Weeknd, Eminem i Lil Uzi Vert. Taylor Swift i Ed Sheeran su jedini koji ne pripadaju hip-hopu na top 10 listi.
Strani mediji se gotovo jednoglasno slažu kako je najdepresivnija situacija u rock žanru za 2017. godinu. Ili su u pitanju stara i odavno potvrđena imena kao što su Metallica i The Beatles ili rafinirano smeće poput Imagine Dragons i Tweny One Pilots. Također je poražavajuće da je jedan od pet najprodavanijih rock albuma filmski sountrack “Guardians Of The Galaxy 2”, a najprodavaniji vinil pedeset godina star “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” Beatlesa. Dakle, da nema Beatlesa na listi, situacija bi izgledala još i gore. Imena poput Foo Fighters, Arcade Fire i Queens of the Stone Age uopće se ne mogu ni naći na Nielsenovoj listi, a svi su prošle godine objavili albume.
‘Kažnjavanje rocka’ uslijedilo je i s druge strane odmah na početku godine kad je američki festival Coachella izašao s ovogodišnjim popisom izvođača. Headlineri su Eminem, Beyoncé i The Weekend, dakle rokeri su i tu otpuhani iz uloge zvijezda večeri.
Nielsen objašnjava da je hip-hop u izuzetnom rastu jer mlađi izvođači dominiraju streaming platformama, a rast streaminga je gotovo u vertikali jer je u odnosu na 2016. narastao čak 59 posto. Gledajući samo streaming servise, 9 od 10 najpopularnijih izvođača su hip-hoperi, a to ne samo da je alarm za rock veći i za pop.
Postoji nekoliko objašnjenja za takav ishod.
Što se tiče rocka, došla je na naplatu strategija njegovog poliranja i izjednačavanja s pop žanrom. Imena poput Imagine Dragons i Tweny One Pilots goli su dokaz koliko se ulaže u proizvode ‘bez boje, ukusa i mirisa’ jer u sebi nemaju niti trunke provokativnosti koja se obično vezuje uz rock. U godini kad u Americi ključa društveno-politička polarizacija izazvana Trumpovom izborom za predsjednika, hip-hop je preuzeo glavnu buntovničku ulogu u svijetu glazbe, dok je u rocku postao glavni ‘šljokičasti’ trend rada s pop producentima i koketiranje s četrdeset godina starim disco beatom, a to se dakako tiče prethodno nabrojanih grupa Foo Fighters, Arcade Fire i Queens of the Stone Age. Ukratko, rock se na Zapadu odrekao svoje društvene relevantnosti. Nielsenova statistika samo je dokaz koliko je to bio loš potez.