Donosimo recenziju dvaju izdanja kojima zarada od prodaje biva usmjerena ka boljitku uvjeta života zatvorenika u američkim kaznionicama.
U srpnju 1933. godine, muzikolog i folklorist John Lomax i njegov tada osamnaestogodišnji sin Alan nabavili su najsuvremeniji fonografski snimač ploča težak gotovo 150 kilograma i ugradili ga u prtljažnik Fordove limuzine kojom su krenuli u državnu kaznionicu u Angoli kako bi snimili gitarista po imenu Huddie Ledbetter, poznatijeg kao Lead Belly. Bio je to jedan od najvažnijih poteza ovog dvojca zaslužnog za očuvanje golemog dijela američke narodne glazbe i zapravo je otvorio uši svijetu za činjenicu da vjerojatno najljepša i najiskrenija blues i gospel glazba dopire iz glasova utamničenih duša koje bolno vape za slobodom.
Vođen tom idejom, devedeset godina kasnije sličan podhvat ponovit će producent Ian Brennan koji je praksu Lomaxovih u bilježenju terenskih snimaka proširio na svijet te za izdavačku kuću Glitterbeat Records snimio cijeli niz albuma i izvođača koje svijet inače vjerojatno ne bi imao priliku čuti, kao što su pjesmarica žrtava Crvenih Kmera ili pak pogrebni obred ganskih pastira, te također jedan zatvorski album snimljen u Malawiju “I Have No Everything Here” tzv. Zomba Prison Projecta (Six Degrees Records, 2015).
Album Parchman Prison Prayera “Some Mississippi Sunday Morning” donio je snimku bogoslužja u naslovnom zatvoru u Mississippiju i dočekan je pohvalama kritike u toj mjeri da je Brennan odlučio ubrzo zatim organizirati još jedan izlet u istu kaznionicu gdje će se zainteresirani robijaši okupiti (ovaj put bez svećenika i zatvorskih čuvara, kako stoji u press releasu) pripremljeni i spremni u svega četiri sata na traku snimiti svoje duhovne pjesme čežnje i iskupljenja.
Album “Another Mississippi Sunday Morning” donosi još trinaest takvih snimaka koje sežu od chaingang bluesa bez riječi (“Parchman Prison Blues”), preko gospel vapaja snimljenog za vrijeme oluje “Open the Floodgates of Heaven” do DIY hip hopa u izvedbi repera i beatboxera u kojemu “Duh Sveti pleše poput MC Hammera”, too legit. Mnogo ovog materijala izvedeno je a capella, a pjesme u većem broju slučajeva traju kraće od dvije minute nego što to vrijeme prebacuju, no teško da ćete naći iskrenije iskaze vjere i čežnje od onih zabilježenih na ovom albumu čijom kupnjom pomažete boljitak života kažnjenika u Parchmanu.
Vratimo se još jednom u prošlost. U taj isti zatvor Parchman 1937. je dopremljen zatvorenik Booker T. Washington kojeg će tamo posjetiti gospodin s početka ovog teksta, John Lomax, koji će snimiti hit “Shake ‘Em On Down”. Ta će pjesma svom autoru potpisanom kao Bukka White donijeti slavu još dok će služiti kaznu, a kad bude oslobođen svoja će iskustva iz kaznionice zabilježiti i u pjesmi “Parchman Farm Blues” koju će kasnije obrađivati brojni izvođači, a nadahnut će i nekoliko prepjeva, među ostalima jedan vjerni Mosea Allisona te jedan odličan britanskog bluzera Johna Mayalla s njegovim Bluesbreakersima i Ericom Claptonom na gitari.
Jednu verziju izvornika možete čuti i na kompilaciji “Better than Jail” koja je objavljena u listopadu prošle godine, još jednom humanitarnom izdanju za američke zatvorenike. Na tom albumu “Parchman Farm” izvodi Cedric Burnside, unuk još jedne blues legende iz Mississipija i, pogađate, još jednog zatvorenika koji je služio kaznu za ubojstvo na naslovnoj farmi koju godinu nakon Bukke Whitea, R.L. Burnsidea.
Osim ove kompozicije, zatvorska kompilacija donosi i dvije pjesme country legende Merlea Haggarda koji je služio u San Quentinu gdje je gledao nastup Johnnyja Casha. “Sing Me Back Home” tako izvode Hayes Carll i Alison Moorer, a “I Made the Prison Band” Silverada, što je novo ime benda kantautora Mikea Harmeiera koji je prethodno bio poznat kao Mike and the Moonpies. I sam Cash je, naravno, zastupljen i to pjesmom “I Got Stripes” koju u tex-mex stilu izvodi Raul Malo kojeg neki možda prepoznaju kao pjevača benda The Mavericks.
Među ostalim skladbama izdvajaju se dvije Boba Dylana, “Hurricane” u izvedbi Margo Price, te “I Shall Be Released” koju pjeva Lukas Nelson, sin country legende Willieja Nelsona. Od ostalih teškaša tu su Steve Earle sa “I Fought the Law” Sonnyja Curtisa iz The Cricketsa koju su u punk verzijama proslavili The Clash i Dead Kennedys, te nedavno Grammyjem za pjesmu godine nagrađena Bonnie Raitt (“Prison Bound Blues” Leroya Carra).
Jedinu autorsku pjesmu, “The Color of a Cloudy Day”, ovdje je priložio Jason Isbell koji je upravo najavio i novi samostalni album pjesmom “Bury Me” koja se također referira na zatvore, dok se uz Taja Mahalla i njegovu “Midnight Special” ponovno vraćamo u polazišnu točku ovog teksta, onaj izlet oca i sina Lomaxa u Louisianu gdje će snimiti pjesme Lead Bellyja, između ostalih i “Midnight Special”.
Oba ova zatvorska izdanja dolaze uz tople preporuke za sve ljubitelje bluesa, pogotovo s tendencijama prema u prvom slučaju gospelu, a u potonjem country glazbi, a njihov humanitarni karakter dodatan je razlog da ih podržite i kupnjom. S obrzirom na njihovu kvalitetu, teško da ćete požaliti.
Ocjena:
‘Another Mississippi Sunday Morning’: 8/10 (Glitterbeat Records, 2025.)
‘Better Than Jail”: 7/10 (Believe Entertainment Group / Wyatt Road Records, 2024.)