Entuzijazam is a helluva drug. Bili smo zajedno u rovu sramote i nitko nije planirao ustuknuti pod granatiranjem nepoznatim. I pri tome, ja sam u svojoj grupi plesača bio jedini muškarac.
Tko zna, možda bi tijelo i počelo otkazivati da nas nakon više od sat vremena neprekidnog plesa nisu spasili singapurski novinari. Oni su morali napustiti dvoranu zbog zakazanog intervjua i tako čitavom timu pružili priliku za predah, barem na tih desetak minuta koliko im treba da ispucaju sva svoja pitanja za kameru. A onda natrag u rudnik.
Gazio nas je jet leg, tijelo nije imalo pojma pleše li u dva poslijepodne ili dva ujutro, a s vanjskom temperaturom od ubojito vlažnih 38 stupnjeva i cjelodnevni ludi tempo jurišanja s lokacije na lokaciju, ništa nas nije moglo pripremiti na ovakav oblik fitnessa. Koreografija nije imala puno veze s izvornikom viđenim u spotu za zaraznu pjesmu “Get a Guitar” grupe Riize, štoviše bila je maksimalno pojednostavljena, no i to je bilo previše informacija za tadašnje stanje naših glava i tijela.
Ali entuzijazam je čudo. Jednom kada čovjek osvijesti činjenicu da smo mi, skupina novopečenih prijatelja satkana od stranih novinara s najrazličitijih dijelova planeta, upravo na ovim njegovim koordinatama, u ovom trenutku života, dobili privilegiju osjetiti što plesni K-Pop trening čini kostima, tetivama i mišićima, i to na jednoj od najprestižnijih lokacija industrije, ništa više nije problem. Pa ni javno se sramotiti. Štoviše, daj to vamo – probat ćemo makar imali spretnost i okretnost puža s kućicom i kondiciju ljenivca na morfiju!
Progutati koreografiju za spot u manje od dva sata poduke? Imamo li ikakve šanse?
Dva sata ranije.
Ušli smo u Seongdong, dio Seula na sjevernoj obali rijeke Han. Autobus je parkirao na ulazu u rezidencijalnu četvrt s lijepim zgradama zapadnjačkog retro-stila, kao da smo na nekih pedesetak metara kročili u Macau. Na dnu se nalazi poslovna zgrada u kojoj se prostire 1Million Dance Studio, možda najveći korejski plesni studio koji stoji iza koreografija giganata K-Pop i hip hop scene, kao što su Jay Park, Girls’ Generation, 2NE1, GOT7, HyunA, EVERGLOW, MAMAMOO…
1Million je do ovog statusa putovao čitavo desetljeće. Godine 2014. osniva ga plesačica i koreografkinja Lia Kim, koja je na vrijeme prepoznala potencijal YouTubea i prva počela redovito objavljivati atraktivne plesne video sadržaje. K-Pop je tada prolazio svoj prvi veliki međunarodni uspon i pametno je uskočila u vagon. U roku odmah, Kim je postala koreografkinja grupa kao što su TWICE i MAMAMOO. Samo koju godinu ranije, imala je svoju IT kompaniju i zarađivala od kompjutera. Nakon što je spojila internetsku i plesnu priču, stvorila je 1Million Dance Studio, koji je do danas izgradio toliki međunarodni ugled da im klijentelu čini 50 do 75 posto stranaca!
U K-Popu, glazba je neodvojiva od plesa, zvuk je jednako važan kao pokret, a K-Dance postao je autonomni fenomen iste snage kao i K-Pop, K-Film, K-Drama ili K-Beauty, velika stvar iza slova “K” kojim se brendiralo kulturno gospodarstvo čitave jedne države.
Ako tražimo korijene K-Dancea u prvim korejskim glazbeno-plesnim skicama 1980-ih, onda ćemo shvatiti da je on iznikao iz kombinacije korejskih tradicionalnih plesova s američkim hip hopom inspiriranim koreografijama. Razvijao se kao takav kroz 1990-e, a onda ušao u novi milenij i postao dostojan etnografskih studija kao što je knjiga “K-pop Dance: Fandoming Yourself on Social Media” (2022.) Dr. Chuyun Oh, a koja Zapadu pokušava objasniti kako je interkulturalno iskustvo i fenomen K-Dancea prilika za obožavatelje globalno spojene društvenim mrežama da kroz oponašanje i idoliziranje K-Dancea “fandomiziraju” svoja tijela.
“Vjerujem da je K-Dance iznimno doprinijeo uspjehu K-Popa. Više nije dovoljno samo slušati glazbu, sada smo u eri kada su izvedba, koreografija i vizuali ključni, esencijalni za doba ‘gledanja glazbe’. Ta promjena omogućila je ljudima da uživaju u glazbi na najrazličitije načine. Slušanje glazbe može naići na jezične prepreke, ali u plesu mogu uživati ljudi iz svih dijelova svijeta (…) Naš je studio trenutno u Koreji, ali planiramo se raširiti međunarodno”, priča Kim Minja, Co-CEO 1Million Dance Studio, koja nam je izrazila dobrodošlicu odmah po dolasku i predala nas u sposobne ruke Jo Sooyon, vesele 29-godišnje koreografkinje, čiji CV ukazuje na to da je surađivala s MAMAMOO i mega-boy-bendom EXO, točnije njihovim pjevačem i plesačem Kaijem, kojem je pomagala oko koreografije za reklamu.
Zanimljivo je da smo se mi novinari našli u plesnom studiju u vrijeme kada je tamo obitavalo još zapadnjačkih turista, klinaca i fanova K-Popa, a koji su pristigli iz Europe i SAD-a iskusiti na svojoj koži ono što uskoro čeka i nas. I još je zanimljivije da su nas poslagali u miješane grupe pa smo koreografiju učili i izvodili s nekoliko njih. Ples spaja ljude, kažu, a zajedničko sramoćenje pokušaja plesanja vas uštrika jedne u druge; bili smo zajedno u rovu sramote i nitko nije planirao ustuknuti pod granatiranjem nepoznatim. I pri tome, ja sam u svojoj grupi plesača bio jedini muškarac.
Ogromni broj zapadnjaka rezultat je pametne poslovne politike studija. Od 2014., kada su prvi put shvatili potencijal YouTubea, a onda i društvenih mreža, 1Million je samo nastavio pametno surfati algoritmima, kao i hallyuom, pa danas čak 90 posto od 26 milijuna njihovih YouTube pretplatnika čine stranci. 1Million Dance Studio ne nudi usluge samo profesionalcima iz industrije, on ima tri programa različitih razina težine, a najpopularniji je upravo onaj u kojem sam i ja sudjelovao, jednodnevni i “nekolikosatni” speed-learning tečaj konstruiran da daje iskustvo, više nego znanje. Kao što kaže Kim Minja, postoji da omogući turistima opčinjenima K-Popom i K-Danceom da na svojoj koži i svom tijelu osjete kako je to biti K-dancer. Ja sam na svojoj koži to itekako osjetio, s obzirom da sam ogulio kožu s koljena.
Ali to je već bio tko zna koji po redu pokušaj da uobličimo kolektivni ples prije konačnog snimanja…
Procedura je jednostavna. Nakon razvrstavanja “bruto” gomilice u “neto” plesne grupe sa po sedam članova, Jo Sooyon preuzima sve grupe pod svoje, entuzijazmom i energijom tinejdžerice koja će učiniti sve da se ne osjećate kao idiot i da shvatite kako pripadate upravo tamo, makar imali dvije, tri lijeve.
I onda kreće istezanje… pa “Get a Guitar” u zvučnike. Pa prvi komad koreografije… pa drugi… pa treći.. Pa spoji sad sve to… pa jao.
I nakon sat i pol treninga, pali se kamera. Potreban je dokaz da se sve to zbilja dogodilo.
Inače, samo dan ranije u trgovini sam kupio gumene bombone upravo boy benda Riize, koji su stigli u prodaju kao dio promotivnog paketa za njihov “Get a Guitar” i debitantski album “Riizing”. Bomboni su jako fini i juicy, skoro pa ko naši plesni pokreti.
Saznajte više: