Budući da ovakva glazba itekako ima svoju publiku u Zagrebu, bilo bi dobro da ona bude upozorena na njihov skorašnji dolazak u Vintage Industrial Bar, gdje će bend nastupiti 7. listopada.

Negdje u prošlom desetljeću stvoren je trend u kojem se atmosferični psihodelični soul stao miješati s ritmovima i melodijama iz raznih krajeva svijeta, a uglavnom instrumentalni bendovi koji su ga prigrlili postali su velikim svjetskim zvijedama od kojih svi redom rasprodaju i koncerte u Hrvatskoj: Yīn Yīn u miks ubacuje glazbu Jugoistočne Azije; Hermanos Gutiérrez onu Latinske Amerike; Kruangbin, možda najslavnije ime među njima dodaje od svega pomalo, dok nizozemsko-turski Altın Gün slično radi u okvirima rocka iz Anatolije.
Uspjeh navedenih izvođača uzrokovao je i to da se spomenuti glazbeni val nastavi i u ovom desetljeću, a prema svim specifikacijama njima pripada i kvartet Sababa 5 koji u posljednje vrijeme ne voli spominjati svoje izraelsko podrijetlo (iz Tel Aviva su) zbog negativnih konotacija koje ono u trenutnom raspoloženju sa sobom nosi u Europi i šire, a koji na soničnom spektru iz prethodnog odlomka pada negdje između Altın Gün zbog izraženog mediteranskog i bliskoistočnog melosa te Khruangbina zbog posebno istančanog osjećaja za cool koji je teksaškom bendu postao zaštitnim znakom.
Sababa 5 otkako su studisjki aktivni izbacili su u svakoj od četiri prethodne godine po jednu ploču na poznatoj etiketi Batov Records, a posebnu je pozornost privukla ona lanjska, “Kokoro” na kojoj su vlastite glazbene tendencije dodatno utopili u japansku folk rock tradiciju koju u projektu utjelovljuje pjevačica Yurika Hanashima, što je rezultiralo vrlo cool albumom koji bi mogao biti od posebnog interesa onima koji su prije dvadeset i više godine otkidali na soundtrack “Kill Billa”.
Njihov ovogodišnji album “Nadir” ponovno je njihovo samostalno i instrumentalno izdanje koje služi kao dokaz da izraelski kvartet u svojoj branši nije ništa slabiji od nekih od svojih razvikanijih prethodnika, te se čini kako bi i uživo mogli nadmašiti neke od onih čiji su se koncerti rasprodali velikom brzinom. Priliku da tu tezu provjerimo, naime, dobit ćemo vrlo skoro.
“Nadir” je jedan od onih albuma o kojima je teško pisati standardni tip recenzije u kojemu ga razlažemo pjesmu po pjesmu budući da je riječ o instrumentalnim komadima koji se počesto stapaju jedan u drugi, a dijele i specifičnu zajedničku atmosferu. Naime da ste redatelj koji ima zadaću snimiti neo-noir krimić smješten recimo u Turskoj, “Nadir” bi vam poslužio kao idealan soundtrack.
Taj filmski element Sababu na određenim mjestima (na primjer u odličnoj predzadnjoj “Timor”) čini zvučno bliskijima bendovima iz žanrova surfa i egzotike kao što su naši The Bambi Molesters, odnosno njihova nova iteracija LHD, negoli tipičnim izdanicima pokreta novog oživljavanja globalne psych rock i retro soul emulzije.
Već su uvodne “VU” i “Zenith” dovoljne da vas uvuku u primamljivo i pomalo mistično ozračje ove ploče, a ako oko njezine druge trećine zbog svoje repetetivne prirode možda povremeno iscuri u predjele kvalitetne pozadinske glazbe (baš kao što se događa i Khurangbinu ili Hermanos Gutiérrez), do albuma naći će se još par kompozicija koje su vrijedne pozornosti i odlično zaokružuju ovu 35-minutnu glazbenu pustolovinu.
Budući da ovakva glazba itekako ima svoju publiku u Zagrebu, bilo bi dobro da ona bude upozorena na njihov skorašnji dolazak u Vintage Industrial Bar, gdje će ih 7. listopada dovesti a tko drugi nego Izvorišta Emira Fulurije. Kad bi bilo suditi po broju ulaznica prodanih za Khruangbin na Šalati, Sababa 5 bi s obzirom na kvalitetu svojih albuma trebali napuniti prostor poput Vintagea, bez obzira na činjenicu da je isti dan u Zagrebu zakazano barem još pet odličnih gostovanja.
Ocjena: 7/10
(Batov Records, 2025.)