Iako mu BAFTA nije išla suviše na ruku, Britanska akademija uglavnom nije napravila ozbiljniju štetu statusu favorita koji u ovom trenutku i dalje drži ‘Everything Everywhere All at Once’.
U subotu je Američko udruženje redatelja (Directors Guild of America) po 75. put dodijelilo svoje nagrade najboljima na područjima filma i televizije. Glavna nagrada pripala, ona za režiju igranog filma, pripala je redateljskom dvojcu koji čine Daniel Kwan i Daniel Scheinert čiji film “Everything Everywhere All At Once” trenutno drži status favorita za osvajanje Oscara za najbolji film.
Od 1948., kad je nagrada DGA prvi put dodijeljena, pa do današnjeg dana svega osam puta u povijesti dobitnik ove nagrade nije potvrđen i na dodjeli Oscara. Posljednji takav slučaj bio je 2019. kad je redateljski ceh nagradio Sama Mendesa, a Akademija je odlučila da je korejski redatelj Bong Joon-ho zaslužio pobjedu svojim filmom “Parasite”. Dva Daniela tako su sada apsolutni favoriti za osvajanje Oscara u kategoriji najboljeg redatelja.
U kategoriji za najbolju režiju filma prvijenca ove se godine natjecala i naša Antoneta Alamat Kusijanović sa svojim filmom “Murina”, no na koncu je očekivano slavila Charlotte Wells čiji je film “Aftersun” jedan od omiljenih nezavisnih naslova u ovogodišnjoj sezoni nagrada.
Večer kasnije i Britanska je filmska akademija dodijelila svoje nagrade filmovima koje su njezini članovi odabrali kao najbolje, a najmanje što možemo reći jest to da su oni odlučili ozbiljno promiješati karte i uzbrkati stanje u mnogim pojedinačnim kategorijama. Prije svega, BAFTA za najbolji film pripala je njemačkoj ratnoj drami “All Quiet on the Western Front” koja je prednjačila po broju nominacija, ali u kombinaciji za glavni Oscar nije slovila kao jedan od udarnih favorita. Nakon BAFTA-e, stanje će se i tu zasigurno promijeniti.
Redatelj pobjedničkog filma Edward Berger slavio je i u kategoriji najbolje režije, a film je očekivano nagrađen i za najbolje ostvarenje na stranom jeziku. Tim je nagradama pridodao i one iz kategorija najbolje fotografije, adaptiranog scenarija, glazbe i zvuka, čime je postao apsolutnim pobjednikom večeri u Londonu.
U glumačkim kategorijama, Cate Blanchett je nastavila svoj pohod prema Oscaru odnoseći i BAFTA-u nakon Zlatnog globusa i Crtics’ Choicea. Veće iznenađenje je došlo pobjedom Austina Butlera (“Elvis”), koji je nagradu Britanske akademije priložio prethodno osvojenom Globusu. Amerikanac je slavio iznad favoriziranog Brendana Frasera (“The Whale”) i čak četvorice britanskih konkurenta koji ostali kratkih rukava (Collin Farrell, Bill Nighy, Paul Mescal, Daryl McCormack).
No domaći glumci došli su na svoje u kategoriji sporednih uloga gdje su pobjede odnijeli Barry Keoghan (koji je pobijedio povratnika i bivšu dječju zvijezdu Ke Huy Quana iz “Everything Everywhere”, prethodnog odnositelja Globusa i Critics’ Choicea) i Kerry Condon (koja je pobijeldila Angelu Bassett, prethodnu odnositeljicu Globusa i Critics’ Choicea), zvijezde filma “The Banshees of Inisherin” koji je proglašen i najboljim britanskim filmom, a odnio je i nagradu za najbolji izvorni scenarij.
BAFTA je bacila i klip u kategoriju najboljeg dokumentarca. Britanci su nagradili napetu političku priču “Navalny” koja je u skladu s prevladavajućim svjetskim antiruskim sentimentom. Dodajmo ovdje da je DGA za dokumentarni film pripao Sari Dosi za “Fire of Love” i sad je put do Oscara prilično nedokučiv, budući da je prethodno titulu favorita nosio “All The Beauty And The Bloodshed” koji je zaobiđen na ovim dvjema dodjelama. U kategoriji najboljeg animiranog filma svoj nezaustavljivi pohod nastavio je i “Pinocchio” Guillerma del Tora.
Iako mu BAFTA nije išla suviše na ruku, nagrađivanjem njemačkog filma Britanska akademija uglavnom nije napravila ozbiljniju štetu statusu favorita koji u ovom trenutku i dalje drži “Everything Everywhere All at Once”. Do Oscara nas dijeli još dvadesetak dana i još nekoliko bitnih nagrada, a prošle smo godine naučili i to da se momentum može promijeniti i na samom koncu trke. BAFTA daje naslutiti da je bi film koji bi takvo što mogao doživjeti možda upravo “All Quiet”, ali još uvijek je puno sigurnija opcija kladiti se na ostvarenje dvojice Daniela.