Vintage Industrial u srijedu je premijerno ugostio američki rock kvintet The Mystery Lights.

Premijerni hrvatski posjet izvorno kalifornijskog sastava The Mystery Lights koji se preselio u New York bio je čak i solidno posjećen obzirom na sredinu tjedna, već tradicionalnu podozrivost domaće publike, ali i činjenicu da domaći bastion poklonika 60ies garažnog rocka realno ne broji previše poklonika.
The Mystery Lights je ona vrsta pastiche sastava uronjenog u prošlu eru koji u rijetkim trenucima korespondira sa stvarnošću u svakom pogledu. To ‘rijetkim’ se odnosi na jednu pjesmu koja kao da je došla iz tabora Khruangbina i to je uglavnom bilo sve na tu temu osluškivanja stvarnosti.

Prvi dio koncerta stvarno se mogao uklopiti u zvuk legendarne kompilacije „Nuggets – Original Artyfacts from the First Psychedelic Era, 1965–1968“, možda ponajviše zbog zvuka klavijatura koji bi se mogao pripisati zvuku rock velikana Arthura Browna (najizraženije u pjesmi „Can’t Sleep Through The Silence“), dok je malo kasnije počeo izbijati i psihodelični potpis The Velvet Undergrounda. No za razliku od spomenutih, The Mystery Lights u izričaju ne posjeduju taj oblik svojevrsne okultne tame New Yorka. Kalifornijsko Sunce ipak je jače utkano u potpis grupe, zahvaljujući pjevaču i gitaristi Mikeu Brandonu koji je cijelo vrijeme veselo skakutao odjeven u automehaničarski kombinezon, pa je više odašiljao sliku veselog šljakera koji je jedva dočekao da šef ode iz automehaničarske radione kako bi ušvercao bend i zasvirao s njim. Pomalo, Cheech & Chong situacija, ali bez komičnih ispada između pjesama.
Nastavno na to i koncert je imao dimenziju svojevrsne rock razbibrige s imperativom da se svi okupljeni dobro zabave i skinu breme svakodnevice s leđa i otputuju u sad već prilično daleku prošlost u kojoj je sličan zvuk u izuzetno velikoj mjeri provocirao tadašnje društvene i političke prilike, prvenstveno u SAD-u.

U tom smislu najviše efekta su polučile psihotične pjesme, meni osobno najbliže duhu The Crampsa, konkretno „Mighty Fine & All Mine“ i „Melt“ u kojima visoki i pomalo psihotični Brandonov vokal u službi otkačenjaštva.
Službeni dio koncerta zatvoren je unutar sat vremena – prilično ‘turistički’ rekao bih, što me nagnalo da kasnije proletim kroz set liste s prijašnjih nastupa The Mystery Lightsa, posebo na matičnom američkom tlu i doznao da znaju nanizati i skoro trideset pjesama po koncertu.
Desetminutni bis koji je uslijedio bio je više u stilu sedamdesetih, dosta moćniji u izričaju i bogatiji solo dionicama na što je i publika bolje reagirala. Zaključak je da su The Mystery Lights tu pokazali da imaju štofa da nas dublje ukopaju u svoju priču, tj. narativ zlatne ere američkog rocka i ostave bolji dojam obzirom na prvi susret. Ovako smo imali ne baš dug psihodelični let. Možda je ipak netko trebao prišapnuti Mikeu Brandonu da zagrebačka publika može i često želi podnijeti više i duže od onog što su The Mystery Lights priredili za prvi susret.
Saznajte više: