Američki fanovi koji redovno pohode poznati Coachella Valley Music and Arts Festival, koji je tijekom 90-ih utemeljen kao festival alternativnog rocka, nikad nisu čuli za jednog ovogodišnjeg headlinera i to ni manje ni više nego za The Stone Roses.
Vjerojatno je to jedan od najsnažnijih udara na ego Iana Browna i njegovih kolega koji su krajem 90-ih bili perjanica mančesterske scene. Poznavajući njihovu oubraženost, vjerojatno je ovo tek početak jednog ‘novog prijateljstva’ benda i američke publike, koji će vjerojatno doživjeti i svoj nastavak, ako ne Brownovim odgovorom i uvredama prema Amerima narednih tjedana, onda vjerojatno tijekom nastupa na Coachelli koja će se održati dva vikenda za redom (12.-14. i 19.-21.) u travnju.
Pitanja u smislu: „Tko su The Stone Roses?“ i „Nikad čuo za njih…“ krenula su s pojedinim tweetovima, da bi se ubrzo na Tumblr-u pokrenuo blog „Who Are The Stone Roses?“ na kojem su se počeli okupljati sve brojniji zbunjeni Amerikanci koji će ove godine pohoditi Coachellu.
Coachella je naime prvi američki nastup The Stone Rosesa nakon reuniona 2012. godine, stoga ne treba čuditi neznanje američke publike o bendu koji je svoj vrhunac imao krajem 80-ih i početkom 90-ih prošlog stoljeća na manchesterskoj sceni. The Stone Roses bili su zaslužni za kulminaciji ‘Madchestera’ svojim legendarnim koncertom u Blackpoolu, jer su ujedno bili prvi mančesterski bend koji je odbio otići u osvajanje Londona, što je do tada bila uobičajena praksa provincijskih bendova, već je velikim koncertom u Blackpoolu (ljetno odmaralište kraj Manchestera) dovukao Londonce na domaći teren.
Raspadom The Stone Rosesa ujedno je označen i kraj dominacije ‘Madchestera’, nakon čega je došao red na novu pomamu na Britanskom otoku – Britpop i tada nove bendove u usponu: Blur (koji je zahvaljujući kopiranju produkcije i ritam paterna The Stone Rosesa dospio na 10. mjesto singlova) i naravno Oasis.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=umwQG7fue84[/youtube]